0
0

Když na konci 19. století zavítal do Jávey (ve valencijštině Xàbia) slavný španělský malíř Joaquín Sorolla, napsal si do svého deníku:“Jávea je úžasná, skvělá, šokující a inspirující“. A měl pravdu. Okolí města se pyšní jednou z nejvíce unikátních přírodních krajin ve španělském Středomoří.

Naleznete zde strmé útesy, zátoky, jeskyně, mysy osazené majáky i pozůstatky větrných mlýnů.

Jávea – pohled na přístav s netradičním moderním kostelem Panny Marie Loretánské

Klid města vychází z jeho polohy

Jávea (asi 30 tis. obyv.) se nalézá 100 kilometrů na jih od Valencie, v severní části pobřeží Costa Blanca. Na španělské poměry členité pobřeží způsobilo, že leží mimo významné dopravní komunikace jako jsou dálnice AP-7 a silnice I. třídy N-332 spojující Valencii s Alicante. I na nejbližší železniční zastávku v Gata de Gordos je třeba zdolat deset kilometrů. Město, k němuž náleží 25 kilometrový úsek pobřeží, se výrazně odlišuje od ostatních letovisek na pobřeží Costa Blanca. V celé oblasti je pouze pár vesměs luxusnějších hotelů a dobře přístupné pláže se zde nachází zcela výjimečně. S nadsázkou by se dalo říci, že příroda se sama postavila proti strašáku masového turismu.

Druhé nejlepší mikroklima na světě

Když vědci v 90. letech 20. století sestavili žebříček měst s nejlepším mikroklimatem, zařadili k překvapení všech Jáveu na 2. místo. Jávea – pohled na ostrov Portitxol z vyhlídkay La Falzia Vítězem se tehdy stalo brazilské Rio de Janeiro. Na unikátní klima má vliv především hornatá bariéra masívu Montgó (753 m), která město v zimním období dobře chrání před vpádem studeného vzduchu z vnitrozemí. V letních dnech zase vane od moře k pevnině tzv. mořská bríza, které činí jinak velké horko na pobřeží snesitelnějším. Průměrná roční teplota ve městě přesahuje 18 st. Celsia. Prší zde málo, srážky se vyskytují převážně v říjnu a listopadu. Přestože se nacházíme ve Středomoří, převládá v krajině kupodivu zelená barva. Odpověď na tuto zajímavost leží ukrytá pod povrchem, kde se nachází velké množství podzemní vody.

Jávea – noční promenáda v přístavu

Historie ukrytá v jeskyních

Nejstarší důkazy o osídlení Jávey podaly nálezy předmětů v jeskyni Foradada, které odborníci datují do období mladšího paleolitu. Jeskyně v blízkosti hory Montgó byly prokazatelně obydleny v mladší době bronzové, což dokazuje množství objevených kovových a keramických předmětů odpovídající této epoše. Zdejší obyvatelstvo obchodovalo s Féničany, Řeky i Římany. Po arabském vpádu na Iberský poloostrov zažívala Jávea islámskou éru, která poznamenala místní kulturu, stavitelství i jazyk. Koncem 13. století se města zmocnili křesťané, kteří stojí za dnes obdivovanými sakrálními stavbami.. Obyvatelé se většinou živili zemědělstvím a rybolovem, nejvýznamnějším obchodním artiklem města byly rozinky.

Jak jsem již zmínil, Jávea je velmi rozlehlé město a pokud ji chcete poznat, neobejdete se bez dopravního prostředku. Dělí se na tři významné městské části – historické centrum, přístav a pláž Arenal.

Historické centrum

Nachází se asi tři kilometry ve vnitrozemí. Důvody této velké vzdálenosti od moře jsou ryze praktického rázu, neboť města v této části Středomoří byla v minulosti oblíbeným cílem loupeživých pirátů. Jávea – větrný mlýn v blízkosti pláže Arenal Centrum si zachovalo ryze španělský charakter, návštěvníky zcela jistě nadchne labyrint úzkých uliček s vybělenými fasádami. Ty byly ve středověku uschovány za hradbami, jejichž zbytky jsou na několika místech zrestaurovány. Ze staveb vyniká kostel sv. Bartoloměje z přelomu 15. a 16. století, na němž jsou patrné prvky tzv. „Isabelské gotiky“. Nás velmi zaujala v blízkosti kostela stojící budova městské tržnice z roku 1946, kterou jsme mylně pokládali za středověkou stavbu. Inu architekti odvedli velmi slušnou práci.

Přístav

Počátky přístavní části sahají sice už do 15. století, ale největšího významu a stavebního rozkvětu dosáhla na konci 19. století, kdy ve městě vrcholil obchod s rozinkami. V okolí přístavu vyrostla překrásná rybářská čtvrť s romanticky působícími uličkami. Hlavní dominantou je však moderní kostel Panny Marie Loretánské z roku 1967. Hodně netradiční budova je příkladem sakrální architektury v současném umění. Oválná budova postavená z železa a betonu je podepřena dvanácti pilíři, kteří mají představovat jednotlivé apoštoly. Přístav má dnes vesměs rekreační charakter, je zde mnoho restaurací, obchodů a pěkně upravená oblázková pláž. Spíše než na Španěly zde však narazíte na residenty z Velké Británie, kteří tvoří třetinu obyvatel Jávey.

Jávea – mýdlová děla pro děti v rámci slavostí Moros y cristianos

Pláž Arenal

Pláž Arenal se nachází v největším místním zálivu a je bezpochyby nejvýznamnějším turistickým lákadlem. Jde o jedinou písčitou pláž letoviska, jemný písek a pozvolný vstup do moře ocení především rodiče s malými dětmi. Jestli nějaká část Jávey zažívá ohromný rozvoj, tak je to právě Arenal. Naleznete zde kompletní služby pro využití volného času, které však využívají převážně španělští a britští turisté. O letních nocích je Arenal velmi živým a rušným místem. V severní části této pláže se nachází luxusní hotel typu Parador. Tyto hotely naleznete po celém Španělsku, většinou jde o bývalé pevnosti přestavěné na stylové ubytování pro náročnou klientelu.

Miradores (vyhlídková místa)

Skutečnou lahůdkou jsou perfektně značené a udržované vyhlídky (tzv. miradores). V okolí Jávey jich leží patnáct a pokud máte vůz, bez problémů je stihnete navštívit všechny. Můžete se těšit na jedinečné výhledy do pobřežní krajiny plné útesů, zátok, robinsonských skalnatých pláží, mysů a čarokrásné středomořské vegetace. Na dvou mysech se dodnes nachází i majáky, které jakoby dotváří obraz symbiózy člověka s přírodou. Pokud chcete najít nejhezčí pohled na Jáveu, navštivte vyhlídku u mysu San Antonio, jež se nachází na sever od města. Jávea – slavnosti Moros y cristianos– maurský král Plán se všemi vyhlídkovými místy vám rádi předají ve třech turistických střediscích, které se nacházejí v centru, v přístavu a u pláže Arenal.

Červencová bitva Maurů s křesťany

Tradice a oslavy jsou hluboce zakořeněny v srdcích místních obyvatel. Kalendář slavností a festivalů je doslova nabitý akcemi, které zpříjemňují místním jejich každodenní život. K celostátně uznaným svátkům se přidávají „fiesty“ regionálního charakteru. Právě k těm patří i slavnost Mauři a křesťané (Moros y cristianos), která je oslavou křesťanského znovudobytí města z rukou arabských dobyvatelů. K nejzajímavějším akcím těchto týdenních slavností, jejichž čas přichází v polovině července, je „vylodění Maurů“ v přístavu a „znovudobytí“ Jávey křesťanskými vojsky. Bojovníci v překrásných kostýmech svádí urputné bitvy, při nichž neznalý turista rychle pochopí, proč má většina místních při ruce špunty do uší. Ohlušující výstřely a salvy máme ještě v živé paměti. Můžete se rovněž těšit na desítky doprovodných akcí pro dospělé i děti. Tak proč nenavštívit Jáveu právě v červenci?

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .