Termín cesty: leden 2007
Přijal jsem tedy pozvání od CK ESO Travel a zúčastnil jsem se výletu na karibský ostrov Jamajka. Výlet se nakonec stal téměř expedicí po celém ostrově a tak mohu popsat i mnoho kontrastů tohoto nádherného ostrova.
Výlet byl rozdělen na dvě etapy. První etapa byl asi čtyřdenní okruh po ostrově za atrakcemi a druhá etapa byla věnována prohlídce hotelů. CK nám zajistila ubytování celkem v pěti různých hotelích, takže bylo a je co srovnávat. Doufám, že vám tím pomohu snadněji se rozhodnout při jejich výběru.
Okruh ostrovem
Jamajka – okruh ostrovem Většina atrakcí v průběhu běžného zájezdu je k dispozici jako fakultativní výlet podle místa ubytování. Atrakce jsou jak na severu ostrova (Dunn’s River Falls, Blue Lagoon), na jihu ostrova (Appleton Rum Tour, Black River s krokodýly), tak i v hlavním městě (muzeum Boba Marleyho). Nebudu zde podrobně popisovat všechny výlety, protože by to přesáhlo rámec našich recenzí. Tyto atrakce jsou zajímavé, avšak jsou obdařeny notnou dávkou komerce. To se projevilo zejména tak, že u každé atrakce jsme zpravidla nebyli jedinou skupinou, spíše naopak. Na vodopádech jsme v jednom čase byly současně snad 4 skupiny, takže jsme se na 4 metry široké skále celkem dost mačkali. Nicméně hlazení krokodýla není úplně nezajímavé!
Rád bych zde také upozornil na stav cest na Jamajce. „Normálně sjízdné“ jsou jen v krátkých úsecích. Většinou se buď zrovna opravují nebo jsou rozbité a žádné opravy se tu nekonají. Cesta autobusem se tedy rozhodně nedá doporučit nikomu, komu se v něm dělá špatně už při jízdě na českých dálnicích. Možná, že s houpavým rytmem jamajského reggae ve sluchátkách, by se ta jízda dala lépe snášet… No, můžete to někdy sami vyzkoušet.
Peníze
Jamajka – obchod Na Jamajce jsou v oběhu v podstatě dvě měny. Jamajský dolar (dále J$) a americký dolar (déle U$ ). Ceny se běžně určují v obou měnách a tak v dalších řádcích raději uvádím skutečné ceny, tak jak jsem platil nebo viděl v příslušné měně. Pro nákupy je mnohdy lepší mít u sebe jamajské dolary, protože obchodník často počítá kurz k dolaru horší než směnárna. Třeba cena jedné lahve vody může být J$ 50, ale také U$ 1 a tedy je výhodnější jamajský dolar. V našem termínu byl aktuální nejlepší kurz J$ 65 = U$ 1, tedy ve velmi hrubém přepočtu jsou ceny v amerických dolarech x 22 Kč a v jamajských dolarech je cena v Kč jedna třetina.
Nákupy
Nákupy jsem si mohl vyzkoušet v podstatě jen v Ocho Rios. A to hned dvakrát – na začátku a na konci cesty. Jinak jsme bydleli mimo centra. Také jsme se jednou podívali do centra Negrilu, ale to byla neděle, tak bylo mnoho obchodů zavřeno. Otevírací doby jsou na Jamajce skoro jako u nás. Takže to není jako třeba v Egyptě nebo Řecku, kde jsou obchody otevřené dlouho do večera. Kromě různých suvenýrů lze koupit hlavně bavlněné zboží – trička, mikiny, šortky apod. Ceny se pohybují okolo U$ 10 -15, ale koupil jsem i tričko v akci za U$ 5.
Jamajský rum
Jamajka rum Bez něho by asi Jamajka nebyla Jamajkou. Mají ho všude a levnější druhy lze zaplatit i v barech. Byli jsme také na návštěvě v „rumovaru“. Tuto „atrakci“ mohu doporučit. Máte zde možnost snadněji a hlavně levněji ochutnat více druhů. Některé vám chutnat nemusí, například 63% čerstvý rum. Rum se vyrábí kvašením a destilací cukrové třtiny a poté zraje v sudech z bílého dubu, kde čerstvý a čirý destilát dostává podle stáří postupně tmavší barvu a stále lepší chuť. Domů jsem vezl 12letý druh, který už má skutečně skvělou chuť. Nejstarší rum, co jsem na Jamajce viděl, byl 21 let starý, ale to už také 1 lahev stála asi U$ 150.
Marihuana
Protože jde o Jamajku, o které vám zde podávám informace, nemohu vynechat to, co k ní – alespoň z pohledu mnoha zejména mladých lidí – neodmyslitelně patří. Ano, řeč je o marihuaně. Podle všeho přispívá k nezanedbatelné části národního důchodu Jamajky. O tom, že se jí zde kouří hodně, asi nemůže být pochyb. Já jsem sice nevyhledával příležitost se s ní blíže seznámit, každopádně jsem nemohl přehlédnout, jak ji na ulicích běžně nabízejí téměř po každých 100 metrech a někde i častěji. Myslím si, že je-li někdo takovéto „zábavě“ nakloněn, tak na Jamajce si může v tomto směru užít až až a zřejmě i bez strachu před trestem.
Jídlo
Jídlo Jídlo je na Jamajce dobré, ale bohužel i dosti drahé. V běžné hospodě vám nabídnou vepřové, kozí nebo hovězí maso a hlavně kuřata. Docela s obtížemi se mi podařilo dostat k nabídce ryb, a to hlavně při okruhu, kdy jsme se stravovali na cestě v restauracích. Nakonec to vždy dopadlo dobře, ale v některých místech byla ryba i 2x dražší než kuře. Pivo měli k dostání všude a v restauracích stálo většinou J$ 150. K tomu tak J$ 600 – 800 za rybu a oběd nebo večeře byly za 300 Kč. V all inclusive hotelích byla již ryba vždy a jednou jsme měli i krevety. Nicméně mi připadalo, že na to, že je to ostrov, s plody moře dost šetří. Kalamáry jsem například nikde ani neviděl.
Šnorchlování
Pláž u hotelu Breezes Jako velký příznivec šnorchlování jsem vezl s sebou své ploutve a masku, ale musím říct, že málem zbytečně. Ze břehu není možné šnorchlovat skoro nikde. Pláž je většinou ohraničena bójkami a za nimi bývá čilý ruch jak dopravní, tak různá sportovní vyžití typu skútrů, takže plavat dál je nebezpečné. Škoda, že jsem nemohl zkusit šnorchlování u hotelu Breezes. Měl jsem tuto příležitost jen jednou ve formě výletu, který jsme si za tímto účelem domluvili. Byli jsme až na korálovém útesu. Byly tam korály i ryby, ale Rudé moře to rozhodně není. Tedy za potápěním a šnorchlováním nemá smysl na Jamajku jezdit, tedy pokud přímo nevíte, kam přesně. Třeba zde nějaká dobrá místa jsou.
Počasí
Jamajka – Montego Bay No, čekal jsem ho trochu lepší. Když jsme jezdili po okruhu a pak také v Negrilu, tak sluníčko svítilo asi tak polovinu dne. Pak už se mraky a déšť začaly objevovat častěji a ke konci našeho výletu jsme měli sluníčka celkem málo. Mraky ani déšť však neměly vliv na teploty. Bylo stále přes 30 °C a i přes mraky se dalo za den snadno spálit. Z mého pohledu takové počasí bylo jaksi únavné a trochu kazilo celkový dojem z jinak celkem dobře strávené dovolené.
Noční bary v Ocho Rios
Jako v každé destinaci i zde jsem musel pro naše zákazníky zjistit, jak je to se sexuálními službami na ostrově. Snadno jsem se doptal na příslušné kluby a vyrazil zjistit podrobnosti. V prvním klubu Gemini bylo vstupné J$ 500, rum u baru stál J$ 250. V době mého brzkého příchodu byli již v klubu asi dva další zákazníci a tři dívky začaly tančit kolem tyčí na pódiích. Věnoval jsem pohled té, která se mi nejvíce líbila. Za chvíli přišla za mnou k baru. Objednal jsem jí, u dívek asi oblíbený, čokoládový rum a začal se ptát na ceny. Odpověděla následovně – privat dance J$ 1500, sex U$ 300 a na ubrousek mi napsala, že když ji zavolám po práci, tak to bude U$ 150. Dvakrát jsem z těch cen zalapal po dechu, dopil jsem rum a pokračoval do dalšího klubu. Ten byl hned naproti a byl to vchod do dvora (dosti špinavého), kde bylo posezení, z kterého se šlo do baru, což mohla být původně garáž. Ale vstupné bylo symbolických U$ 2 a bylo tam živěji než v drahém baru. Zde už se bylo na co dívat. Na „pódiu“ vystupovaly vždy dvě černošky, které se ve dvou dvojicích střídaly. Na sobě neměly vůbec nic a vystoupení bylo skutečně dost erotické. Využil jsem přestávky k oslovení té nejhezčí, která se jmenovala Ka-ka a bylo jí dvacet let. Opět jsem se začal vyptávat na ceny. Nejdříve řekla J$ 2000 za pokoj a J$ 3000 za ni. Na moje „Wow“ celkem rychle slevila na 500 + 2000. Pokoušel jsem se dohodnout, abych si mohl vystoupení vyfotit, ale šéf evidentně Jamajka – herna nechtěl, přestože jsem mu nabízel peníze. Takže z této jamajské atrakce bohužel fotky nejsou.
Když to tedy shrnu, tak zřejmě vlivem bohatých Američanů jsou ceny v luxusnějších podnicích vysoké a ty levnější podniky pro místní jsou pro nás zase hygienicky a vybavením nepřijatelné. Aneb jet na Jamajku za placeným sexem asi nebude nejlepší řešení. Navíc, jen málo černošek je skutečně hezkých, v podstatě jen tak jedna ze sta. Pánové, buďme šťastní, že žijeme v Čechách :o)
Hotely
Jamajka – Ocho Rios Pobyty v hotelích jsme zahájili dvouhvězdičkovým hotelem Daniels Beach v Negrilu a skončili v Ocho Rios v Sunset Jamaica Grande. Hotely jsou relativně živé a je v nich hodně návštěvníků. Tedy se jedná o trošku davové prostředí. Co je na Jamajce v hotelích jiné, je zejména žehlička na pokojích a all inclusive, které je v podstatě nepřetržité včetně barů s jednoduchými jídly. Tyto bary bývají otevřené třeba až do dvou hodin ráno.
Daniels Beach – Negril
Hotel Daniels Beach Dobře postavený hotel s velkými pokoji, avšak s velmi málo službami, které ho přeřazují do dvouhvězdičkové kategorie. Každý den skoro stejná snídaně, leč není podle katalogu úplně kontinentální. Je to takový polobufet, kdy vám obsluha nakládá a nevadí přijdete-li opakovaně. Pláž je asi 300 metrů přes pobřežní silnici. Tato pláž v Negrilu je čistá, rozlehlá a skutečně nádherná.
Fun Holiday – Negril
Hotel Fun Holiday Toto je menší hotel, kde jsme byli jen na prohlídce. Je blíže k centru Negrilu než Daniels Beach. Působí celkem útulně, má vlastní pláž, ale zřejmě dost malou. Na pláži v Negrilu to asi nevadí. Lze jít kamkoli jinam. Potkávali jsme tam hodně mladých lidí, z čehož usuzuji, že mohlo být v hotelu celkem veselo.
Starfish – 30 km od Montego Bay
I když je tento hotel hodnocen jako 3+, tak oproti Daniels Beach je to rozdíl přibližně pěti hvězdiček. Je to klasický velký resort s plným vybavením a s all inclusive. Nejbližší civilizace je přibližně 30 km. V blízkém okolí hotelu tedy není kde nakupovat. Co se týče výběru jídel, atrakcí a ubytování, nelze tomuto hotelu asi nic vytknout. Pěkná pláž a moře, dostatek lehátek u moře i u bazénu.
SuperClubs Breezes – přímo v centru Montego Bay
Hotel Breezes Zde jsme nespali, ale hotel vypadal velmi dobře. Je trochu menší a je blízko letiště. Prý má speciální okna proti hluku, aby letadla nerušila v noci. Přes den nám při prohlídce nijak nevadila. Byl to jediný hotel, o kterém vím, že má svůj korál pro šnorchlování. Neměli jsme příležitost projít centrum Montego Bay, ale bude-li to stejné jako jinde, pak je tam nákupních příležitostí určitě hodně.
Sunset Beach – Montego Bay
Vodní svět – hotel Sunset Beach Toto je už hotel vyšší třídy. I zde lze jen obtížně najít na jeho službách nějakou chybu. Spíše naopak. Protože velký vodní svět s velkým tobogánem pro děti každý hotel nemá. Opět tu bylo vše formou all inclusive, mimochodem i včetně např. burbonu Jim Beam.
Sunset Jamaica Grande – centrum Ocho Rios
Hotel Sunset Grande Jeden z největších hotelů na Jamajce s více než 700 pokoji, velkými prostorami pro konference apod. Pokoje dobré, 100 programů v televizi, bohatý výběr jídel, mnoho bazénů a dvě pláže. Tady bych snad jen vytknul trochu špinavější moře, ale při pobytu v tomto hotelu již několik dní foukalo a počasí bylo nic moc. Ale nechtěl bych zdejší moře úplně odsoudit, protože to mohlo být způsobeno právě tím nevalným počasím.
Celkový dojem
Jamajka je rájem pro všechny „plážové povaleče“. Právě hlavně na plážích ze všech stran čiší klid, pohoda a stále hrající hudba. Ta hraje vždy a všude. Zhruba po třech dnech už nemůžete zůstat normálně a klidně stát, začnete se v rytmu hudby také vlnit a kolem vás i mnoho dalších. Je jedno, kde právě jste, jestli na recepci, na pláži, v baru nebo v moři. Prostě se vlníte a nejde to zastavit. Ve větších hotelích na vás čeká mnoho příjemných kulinářských zážitků a můžete vypít výborného jamajského rumu tolik, kolik jen chcete. Posun času o 6 hodin dozadu vás chtě nechtě úplně vyřadí z komunikace s domovem a máte tedy skutečně klid. Na celém ostrově vládne u moře taková ta správná ospalá exotická atmosféra, která vás přinutí zapomenout na čas a starosti a dovolí vám užít si pořádného odpočinku.
- Guest napsal(a) před 13 roky
- Musíte se přihlásit, abyste mohli komentovat
Prosím, nejprve se přihlašte.