Hlavní město Chorvatska Záhřeb se rozkládá se na řece Sávě pod jižními svahy vrchoviny Medvednice. Záhřeb je chorvatským centrem předrenesančního a naivního umění. Je zde mnoho krásných parků, galerií a muzeí.
Záhřeb
Hlavní město Chorvatska se rozkládá se na řece Sávě pod jižními svahy vrchoviny Medvednice. Záhřeb je chorvatským centrem předrenesančního a naivního umění. Je zde mnoho krásných parků, galerií a muzeí. Středověký Záhřeb vznikl v rozmezí 11. – 13. století ze dvou měst Kaptolu a Gradce.
Kaptol
Nedaleko barvitého záhřebského trhu Dolac, který je obzvlášť živý v pátek a v sobotu, je chrám sv. Štěpána, přejmenovaného na Chrám Nanebevzetí požehnané Panny Marie. Uvnitř se nacházejí základy středověkého chrámu, zničeného zemětřesením v roce 1880, včetně fresek ze 13. století, renesančních lavic, mramorových oltářů a barokní kazatelny. Chrám obklopuje barokní Arcibiskupský palác spolu s hradbami ze 16. století postavený v době, kdy byl Záhřeb ohrožován Turky.
Gradec
Věž Lotrščak nabízí široký výhled na město. Vyjíždí odtud pozemní lanová dráha, která spojuje Dolní a Horní město. Barevná střecha z malovaných dlaždic na kostele sv. Marka vyznačuje střed Gradce. Na západ od sv. Marka je palác Banski Dvori z 18. století. Tento prezidentský palác hlídá ostraha v červené slavnostní uniformě.
Istrie
Tento polostrov je pojmenován po ilyrském kmeni Histriů, který porazili Římané v roce 177 př.n.l. Na Istrii žije početná komunita Italů, neboť v roce 1919 získala Itálie Istrii po Rakousku – Uhersku a v roce 1947 jí musela odevzdat Jugoslávii.
Poreč
Přes 2000 let stará Poreč, jedno z největších letovisek na západním pobřeží Istrie, patří pro svůj starobylý ráz i cenné památky k nejzajímavějším místům v Istrii. I po pádu Říma zůstalo toto město centrem raného křesťanství a bylo sídlem biskupa. Mezi mnoha historickými památkami jsou i pozůstatky dvou římských chrámů. Hlavním důvodem k návštěvě Poreče však je shlédnutí Eufraziovy baziliky ze 6.století, která je zapsaná do fondu Světového dědictví UNESCO.
Rovinj
Se svými šikmými kamennými uličkami starého města a se svým chrámem sv. Eufemie je Rovinj asi nejhezčím městem na Istrii.
Pula
Město je velké regionální centrum s trochou průmyslu, velkou námořní základnou a frekventovaným obchodním přístavem. Nejvelkolepější památkou je římský amfiteátr, postavený celý z místního vápence a pojme až 20 000 návštěvníků.
Kvarnerský záliv
Klima této oblasti se vyznačuje teplými léty a opravdu mírnými zimami. To způsobují horská pásma Učka a Velebit, která záliv chrání.
Rijeka
Jakožto největší chorvatský přístav je město plné lodí, nákladů, výparů a jeřábů. Na druhou stranu je však město i jeho okolí velmi turisticky zajímavé. Za prohlídku stojí nejen plno památek ve městě, ale i třeba hrad Trsat ze 13.století na vysokém kopci nad Rijekou. Asi 30 km směrem do vnitrozemí se rozkládá národní park Risnjak. Na vrchol Veliki Risnjak (1525) vede turistická stezka
Ostrov Krk
Tento největší chorvatský ostrov byl v roce 1980 propojen s pevninou obrovským mostem, největším betonovým obloukem na světě s rozpětím 390 m. Stejnojmenné městečko Krk má krásné středověké centrum stejně jako na jižním cípu položená Baška. Ta je i vhodnou základnou na túry do okolí.
Ostrov Cres a Lošinj
Oba ostrovy jsou spojeny zvedacím mostem, který občas musí uvolňovat mořskou cestu plachetnicím s vysokými stožáry. Přitažlivé město Cres leží v dobře chráněné zátoce a bylo významným obchodním přístavem již v antických dobách. Zbytky městských hradeb a obranných věží pocházejí z časů benátské nadvlády. Středověký ráz města se nejlépe vychutnává, ostatně tak jako ve všech přímořských městech, při podvečerních procházkách. K dalším oblíbeným cílům patří horská vesnice Lubenice. K místní specialitám zde patří sušená uzená šunka pršut. Další ostrovní zajímavostí je Vranské jezero. Zajímavostí je, že jeho hladina leží 13 metrů pod úrovní moře. Koupání je tu zakázáno, protože jezero slouží jako zásobárna pitné vody pro města Cres a Mali Lošinj.
Ostrov Rab
Řadí se mezi nejlákavější ostrovy Chorvatska nejen pro své písečné pláže.
Dalmácie
Zadar
Strategická poloha na Jaderském pobřeží učinila Zadar vytouženým cílem Římanů, Byzantské říše, Benátské republiky, Rakouska – Uherska i Itálie. Nachází se zde nespočetné množství památek.
Split
Toto město se nazývá srdcem Dalmácie. Získalo si proslulost, když si zde císař Dioklecián nechal postavit v letech 295 – 305 palác. Po jeho smrti byl palác využíván jako odpočinkové sídlo římských vládců.
Ostrov Hvar
Hvaru se přezdívá „chorvatská Madeira“. Má nejvíce slunečních dní z celé země. Na ostrově leží stejnojmenné středověké městečko Hvar.
Hvar je poměrně zelený jihochorvatský ostrov, na němž se pěstuje hodně vinné révy a levandulí. Většina památek Hvaru je soustředěna v městečku Hvar a pochází z doby benátské nadvlády. Zdobené gotické paláce a mramorem dlážděné ulice jsou dodnes obydleny a můžete tu užívat přímořského ruchu. Nad městečkem je španělská tvrz, ideální místo pro snídani s výhledem na zátoku a ostrovy Pakleni, vyhlášená místa pro šnorchlování a koupání. Lze si půjčit motorový člun a za den všechny ostrůvky prozkoumat. Centrem města je trh svatého Štěpána, jedno z největších benátských náměstí v Dalmácii. Kromě katedrály tady můžete navštívit budovu zbrojního skladu z roku 1611, která nahradila původní opravárenský dok pro válečné lodě. V patře bylo otevřeno údajně první renesanční divadlo v Evropě, to můžete navštívit dodnes. Po celém kopcovitém ostrově je množství malých vesniček, turistický plážový ruch se soustředí kolem několika málo zátok a městeček.
Doprava trajektem ze Splitu (2,5h), trajektem z Drveniku (0,5h), přejezd celého ostrova zabere cca 1,5h
Ceny ubytování v apartmánu: 10-15 eur/osoba/noc
Půjčení loďky na den (pro 6 lidí): 2.000 Kč
Ostrov Korčula
Svojí velikostí se řadí na první místo ze všech 48 ostrovů v souostroví. Ostrov je bohatý na vinice a olivovníky. Město Korčula je typické dalmatské středověké město. Městu vládli od 14. do 18. století Benátčané a benátská nadvláda po sobě zanechala stopy patrné především na chrámovém náměstí.
Dubrovník
Město bylo založeno před 1300 lety uprchlíky z řeckého Epidauru. Ve středověku byl po Benátkách nejdůležitějším městským státem u Jadranu. Stari Grad, zachovalé staré město, je jedinečné svými mramorem dlážděnými náměstími, příkrými dlážděnými uličkami, vysokými domy, kláštery, kostely, paláci, kašnami a muzei.
Národní parky
Brijuni
Brijunské ostrovy, známé jako souostroví klidu, krásy a bouřlivé historie, se nacházejí jihozápadně od Istrie, od které jsou odděleny Fazana kanálem. Patří pod administrativu města Pula a národním parkem byly prohlášeny 9.listopadu 1983.
Brijunské souostroví tvoří čtrnáct ostrovů a ostrůvků s několika podvodními útesy. Pobřeží je dlouhé 46.6 km a celková rozloha je 736 hektarů. Největší z ostrovů je Veliki Brijun, který je 5km dlouhý a od 0.5 do 3km široký s celkovou rozlohou 579 hektarů. Ostrovy jsou geograficky rozděleny do tří skupin: pět z nich je blízko ostrova Veliki Brijun, pět blízko ostrova Mali Brijun a dva ve Fazana kanálu. Celková rozloha Brijunského národního parku se blíží 2.700 hektarům.
Brijunské souostroví je pozoruhodné svou florou a faunou, mírným středozemním klimatem s průměrnou zimní teplotou 6.3 °C, jarní 12.2 °C, letní 22.2 °C a podzimní 14.8 °C. Díky těmto klimatickým podmínkám se zde rozšířilo zhruba 680 druhů rostlin, včetně dubu křemeláku, bobkového listu, jasanu, ananasu, cypřiše, cedru, bambusu, eukalyptu a dalších druhů rostlin na rozmezí středozemního a subtropického klimatu. Pobřeží Brijunských ostrovů je bohaté též na rozličné druhy ryb, mušlí, řas a dalších druhů mořské flory a fauny. Jeleni, mufloni, zajíci, bažanti, veverky žijí běžně ve volné přírodě. Dnes je Brujini něco jako živé muzeum minulé i současné ostrovní flory a fauny. Na Veliki Brujini je několik prestižních budov, hotelů, muzeí, zoo a dalších sportovních a rekreačních areálů pospojovaných 74 kilometry silnic.
Kornati
Kornatské ostrovy tvoří nejpočetnější souostroví na Jadranu (147 ostrůvků a ostrovů), posetých malými loukami a malebnými olivovými oázami. Souostroví administrativně patří pod město Šibenik a správa parku sídlí ve městě Murter.
V Kornatském národním parku samotném je 109 ostrovů a ostrůvků, o celkové délce 47,5 km a šířce 8 km. Souostroví je pojmenováno po svém největším ostrovu Kornat. Do Kornatskéno NP se počítá jen ostrov Kornat se sousedními ostrovy, na vnější straně od Vela Aba na severozápadě, po Samograd na straně jihovýchodní společně s okolním mořem. Ostrovy Vela a Mala Svrsata ještě do N.P. patří, ale ostrovy Veli a Mali Buc, Vela a Mala Sestria a ostrov Mala Aba již nikoliv.
Mořské dno podél pobřeží je tvořeno mnoha roztodivnými útesy, strmými vrcholy, mořskými jeskyněmi s červeným korálem, ulitami a vodními měkkýši ve stovkách druhů barev. Je zde také velké množství různých druhů ryb. Tohle všechno představuje ideální podmínky pro potápění. V dnešních dnech se Kornatský NP stal díky své nedotknuté divočině a mnoha dalším lákadlům vysoce atraktivní pro mnoho turistů, kteří mohou tuto nádhernou oblast využívat i ke sportům, speciálně jachtingu.
Krka
Národní park Krka patří pod administrativní správu Šibeniku, Drnisu a Kninu a byl ustanoven národním parkem 12.prosince 1985.
Řeka Krka je krasový unikát. Je sice jen 72 km dlouhá, ale neobyčejně oplývá vodou. Na své krátké pouti kaňonem do moře tvoří nesčetně vodopádů, kaskád, peřejí a jezírek. Na jednom jen pětikilometrovém úseku je osm velkých vodopádů: Topolski Buk (22m), Bilusica Buk (22m), Cosica Slap nebo Brljan (15m), Manlovacki Slap (60m), Rosnjak či Sondovjel (8m), Miljacke Slap (24m), Roski Slap (26m) a Skradinski Buk (46m). Uvnitř národního parku se nachází Roski Slap a Skradinski Buk, jedny z nejkrásnějších evropských kaskádových vodopádů. Oblast parku se rozprostírá na ploše 14.200 hektarů.
To, co je v podstatě tak cenné na NP Krka, je kombinace velmi specifických přírodních úkazů, geologické a geomorfologické formy, rysy krajiny, atd… Společně s bohatstvím středozemní flory a fauny zde žijí dva specifické místní druhy ryb. Visovacký pstruh a Jadranský losos. Zvláštní šarm parku dodávají četné historické a kulturní budovy, které dokládají, že lidé osidlovali tuto oblast od dávných věků (jsou zde prehistorické pozůstatky v jeskyních, pozůstatky románských budov, ranně křesťanská basilika a několik mlýnů, které stále zůstávají funkční). Největším klenotem je františkánský klášter na ostrově Visovac a Krkovský klášter s obrovským kulturním a uměleckým bohatstvím. V parku je několik malebných usedlostí, jednou z nejzajímavějších je vesnička Skardin, která je chráněna jako národní kulturní památka.
Mljet
Park náleží do jihojadranské skupiny ostrovů. Patří pod administrativní správu města Dubrovník a management parku sídlí ve městě Govedari.
Národní park Mljet se rozkládá na ploše 3.100 hektarů. Vně jeho hranic se nachází Veliko a Malo jezero, která jsou spojena úzkým kanálem o šířce 2.5m a hloubce 0.3m. Rozloha Malovo jezera je 24 ha při maximální hloubce 29 metrů. Veliko jezero má 145 ha, hluboké je maximálně 46 metrů a je spojeno kanálem 30m dlouhým,10m širokým a 2.5m hlubokým (tzv.Solin záliv) s otevřeným mořem.
Díky své geografické poloze, století izolace a relativnímu nedostatku populace, podařilo se v parku ve velké míře zachovat původní lesy, které z ostrova činní jedno z nejzelenějších a nejatraktivnějších míst na celém jadranském pobřeží. Západní část ostrova je speciálně důležitá a hodnotná. Nehledě na rysy společné všem jadranským ostrovům, má park některé vlastní zvláštnosti, hlavně díky Mljetským jezerům. Je zde také několik důležitých historických budov, které dokládají důležitost místa jako kulturního a historického centra oblasti. Cestovatelé mohou zůstat v hotelu na malinkém ostrově uprostřed Velikovo jezera, který je ve skutečnosti přestavěný opuštěný klášter a nebo v hotelu Olisej ve vesnici Pomena. Také je tu možnost využít soukromého ubytování.
Paklenica
V roce 1978 jako část UNESCO MaB programu byl Velebit prohlášen jako Světová biosférická rezervace. NP Paklenica se nachází na jižních stráních Velebitského masívu, hned pod svým nejvyšším vrcholem (Vaganski vrch, 1758m). Administrativně park patří pod město Zadar a management sídlí v Starigrad Paklenica. Paklenica je velice zajímavá část Velebitského horského masívu díky bohatosti přírodních krás, krasovým útvarům a rozličností flory a fauny. V roce 1949 byl vyhlášen Národním parkem.
Celková rozloha parku je 3.617 hektarů. Park se rozkládá hlavně okolo nádrží dvou dravých řek – Velika a Mala Paklenica, které obklopují nejvyšší vrchol jižního Velebitu a dále okolo strmých břehů obou řek, které se vlévají do moře u měst Starigrad a Selin.
Národní park vypadá jako prodloužené údolí (okolo 8.5km dlouhé), které navazuje na hřeben hory Velebit a dvou kratších kaňonů (4 – 5 km dlouhých) Velike i Male Paklenice, jež protékají napříč Velebitským masívem. Spodní část údolí tvoří kolmé skály, které se tyčí až do výšky 400 metrů. Nejimpozantnější skála Anica Kuk (715 metrů) je atraktivní pro mnoho horolezců. Bohatě se zde také vyskytují různé krasové jeskyně a prohlubně (Manita Pea,Jama Vodarica a další). Většinu parku pokrývá les, který vytváří zelené oázy v okolí moře. Část lesa je stále ještě ve své původní a neporušené podobě. Díky své geografické poloze a výškové rozdílnosti je zde velká pestrost vegetace. Bukový les pokrývá většinu parku, následován rakouskou jedlí. Nejdůležitější obyvatel parku je bezesporu medvěd, který zde žije společně s vlky, kunami, divokými kočkami, jeleny, zajíci, malými hlodavci, zlatým orlem, dlouhouchým výrem a mnoha dalšími. Mořské a kontinentální podnebí ovlivňuje přilehlé oblasti – přímořské podnebí je studenější než vnitrozemské, což vytváří zajímavý a atraktivní kontrast, který mnoho turistů láká ke strávení prázdnin.
Plitvická jezera
Tento Národní park se nachází v Lické oblasti, mezi horským masívem Mala Kapela a výběžkem Licka Pljesivica. Administrativně patří menší část parku do oblasti Sluri, Otocac a Ogulin, kdežto větší část patří pod Titovu Korenicu. Management parku sídlí ve městě Plitvicka Jezera. Národním parkem byl vyhlášen roku 1949.
Park pokrývá rozlohu 19.479 ha, z toho 14.000 ha tvoří lesy. Jezerní systém tvoří 16 menších či větších jezer.
Největší hodnota a krása parku spočívá v šestnácti jezerech, které se vlévají jedno do druhého systémem vodopádů a také výjimečnou bohatostí flory a fauny. Plitvická jezera vytvářejí také unikátní krasový fenomén. Jezera jsou z hlavní části napájena vodou z řek Crna Rijeka, Bijela Rijeka a Potok Ljeskovac, které se vlévají do jezera Proscansko. To leží ve výšce 636 m.n.m. a voda z něho plyne přes nižší jezera do řeky Korana, vytvářejíc nesčetně nádherných peřejí a vodopádů. Jezera vytvářejí unikátní barvy od smaragdově zelené do tyrkysové a také díky tomu byl komplex Plitvických jezer zařazen do seznamu UNESCO. Park je názorný příklad, jak se nedotčená příroda může bez úhony stát Národním parkem. Rozvoj turistického průmyslu byl ideálně kombinován z ochranou přírodního parku. Několik hotelů bylo postaveno přímo v parku, ale vždy s přihlédnutím k přírodní scenerii. Jsou zde také motely a kempy. Turista se zde vlastně může rekreovat a relaxovat po celý rok.
Risnjak
NP Risnjak je asi patnáct kilometrů od Delnice v nejzápadnější části Dinarických hor. Administrativně patří do Delnice, Cabaru a Rijeky, přičemž management sídlí ve městě Crni Lug.
Národní park Risnjak se prostírá na ploše 3.014 hektarů a výška kolísá od 680 do 1.528 metrů nad mořem.
Park je typickým představitelem Dinarického regionu se svou specifickou florou a faunou. Vrchní části Risnjaku jsou tvořeny dolomitovým vápencem. Přestože vrchol je jen ve výšce 1.528 m.n.m., Risnjak vytváří důležitou klimatickou barieru mezi přímořským a vnitrozemským podnebím země. Obě strany jsou porostlé buky, jedlemi a borovicemi. Rijecký NP je také poblíž hlavní Rijecko-Záhřebské dálnice a tím se stává velice přístupný turistickému ruchu. Nádherný výhled na zátoku Kvarner se nabízí přímo z města Risnjak.
Přírodní parky
Biokovo – impozantní krasové pohoří hned vedle moře a nad Makarskou rivierou s nádhernými vyhlídkami. Má rozličnou floru a faunu (nejznámější je kamzík).
Kopacki Rit – rozsáhlé mokřinové oblasti při ústí Dravy do Danube. Oblast oplývají mimořádným bohatstvím rozličných druhů vegetace a druhů živočišných, speciálně ryb, bažinatých ptáků, jelenů a divokých kanců.
Lonjsko Polje – mokřinová oblast podél řeky Sávy mezi Nova Gradiska a Sisakem je jedna z největších zachovaných evropských mokřin. Má bohatou ptačí faunu – mimořádnou atrakcí jsou čápi, kteří si tvoří hnízda na střechách dřevěných vesnických domů.
Medvednica – horský masív, který přestože je v těsné blízkosti Záhřebu, pokrývají rozličné druhy lesů (borovice, jedle,buky) a dále je zde několik přírodních zajímavostí (jeskyně, vodopády, kaňony) – hlavní záhřebská rekreační oblast.
Telascica – jihovýchodní část Dugi otoku v centrální Dalmacii s unikátní a hlubokou zátokou stejnojmenného jezera s několika nádhernými ostrůvky. Vedle moře jsou malá slaná jezírka. Jsou to nejvyšší chorvatské útesy (až 180 metrů). Toto místo je velmi populární pro loďaře.
Velebit – nejunikátnější, nejkrásnější a díky překvapivému vegetačnímu kontrastu asi nejvýznamnější chorvatská hora. Díky svému mimořádnému bohatství flory a fauny a unikátnosti zdejších druhů bylo toto území prohlášeno Světovou biosférickou rezervací. Rozloha parku je asi 2.000 km2 a zahrnuje několik dalších chráněných oblastí, jako jsou – Paklenica Národní park, přísně chráněnou oblast Hajducki a Rozanski Kukovi (vyjímečné krasové formace a Labina Jama, jedna z nejhlubších propastí na světě), Velebitská botanická zahrada, zátoka Zavratnica, kaňon řeky Zmrjaniny a Cerovacké jeskyně, které jsou údajně nejkrásnější v Chorvatsku. Vrchol hory je navržen jako Národní park.
Další zajímavá místa
Řeka Dráva – jedna z několika mála velkých evropských řek, jejíž velká část je stále ještě v dobrém stavu. Plánováno jako Světová biosférická rezervace.
Řeka Dobra v Karlovaci je známá díky své čistotě, bohatosti ryb, atraktivnosti kaňonů a peřejemi, kde se provozuje rafting, jízda na kajaku a kanoi.
Řeka Mreznica v Karlovaci má sérii vodopádů na sádrových útesech a atraktivní kaňony. Je to oblíbené místo na plavání.
Bijele Stijene & Samarske Stijene na hoře Bjelolasica v Gorski Kotar. Kvůli množství bizarních krasových útvarů v divoké přírodě je striktně chráněno jako přírodní rezervace.
Vrazji Prolaz se nachází ve Skradu v Gorski Kotar. Toto místo je zajímavé svými malebnými uzoučkými kaňony se strašidelnou stezkou vinoucí se ve skále. U vchodu do kaňonu je vodopád Zeleni Vir.
Limski Zaljev – hluboká malebná zátoka na západním pobřeží Istrie, která díky svým úzkým a příkrým svahům připomíná norské fjordy.
Řeka Gacka – série malebných potůčků a starých vodních mlýnů, je to jedno z nejlepších míst v Evropě na chytání pstruhů.
Zlatni Rat a Bol na ostrově Brač. Mnozí se shodnou, že tady je nejkrásnější pláž na Adriatickém pobřeží. Další zajímavostí je mys, který se pohybuje v závislosti na přílivu a odlivu.
Modro Jezero a Crveno Jezero – unikátní krasový úkaz. Jsou to dvě extremně hluboké prolákliny (Crveno jezero je 500 metrů hluboké).
Modrá Jeskyně – jeskyně na ostrově Bisevo, poblíž ostrova Vis je zajímavé díky své modré barvě a podle mnohých, je hezčí než známější jeskyně na Capri.
Delta Naretvy na jihu země. Tato unikátní mokřinová oblast se specifickou rákosovou vegetací je zdrojem potravy pro mnoho druhů ptáků.
- Guest napsal(a) před 11 roky
- naposledy upraveno před 10 roky
- Musíte se přihlásit, abyste mohli komentovat
Prosím, nejprve se přihlašte.