0
0

Pozor na diametrální rozdíl mezi těmito španělskými slovy, která mají řekněme opačný význam… Siesta je odpočinek, je to poobědový čas, kdy většina obchodů a kanceláří má zavřeno, původem je podle všeho největší teplo, které je tady v jižních končinách po poledni. Fiesta na druhé straně znamená nejen party, večírek, ale také Španěly milované slavnosti.

Fiesta je vůbec ve Španělsku velmi frekventované slovo. Vedle státních svátků má každá autonomní oblast a každá obec své vlastní svátky a lidové slavnosti, zejména oslavy patronů měst a vesnic. V takové slavné dny jsou na programu různé průvody, folklorní představení – například místní tradiční tanec „ball pagés“. Můžete ochutnat místní speciality a nakoupit řemeslné suvenýry (přinejlepším, neboť když máte štěstí, zrovna mají ochutnávku zdarma). Konají se různá zábavní představení s tradiční i moderní hudbou a většinou bývá slavnost na konci uzavřena ohňostrojem.

Z místních ibizských fiestas se zmiňme o dnech 23. a 24. června, kdy se slaví Sant Joan (Sv. Jan), řekněme svatojánské slavnosti, nejkratší noc v roce, začátek léta, zapalují se ohně na plážích a vůbec je to magická noc. Po celé léto jsou pak oslavováni patroni vesnic, obcí. Největší fiesty na ostrově jsou potom na začátku srpna, kdy 5. srpna se slaví Panna Marie Sněžná, patronka města Ibizy, jíž je zasvěcen chrám v Dalt Vile a 8. srpna Svatý Ciriac, patron ostrova. V podstatě jde o týden trvající veselí již od začátku srpna, zakončené právě dne osmého, v upomínku na rok 1235 a španělskou reconquistu.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .