0
0

Letecká doprava

Na ostrovech i mezi nimi je velmi rozmanitý způsob cestování. Chce-li člověk využít rychlého a luxusního dopravního prostředku, použije leteckou dopravu. Na všech Kanárských ostrovech, kromě Gomery, jsou letiště. Letecká společnost Iberia poskytuje turistům zaručené informace týkající se přesnosti odletů a příletů, rezervací a prodeje letenek.

V době, kdy na Kanárských ostrovech probíhá proslulý karneval, prakticky nelze sehnat letenku obvyklým způsobem a je proto nezbytné si ji rezervovat mnoho dní a někdy i týdny dopředu.

Lodní doprava

Druhým možný způsob dopravy představuje loď. Tento romantický způsob cestování je sice pomalejší, než doprava letecká, ale zato se dá kombinovat s automobilovou dopravou, neboť většina lodí a trajektů mezi ostrovy umožňuje převoz pronajatého vozidla.

Automobilová doprava

Pronájem vozidla mohohou provést jen osoby starší 21 let, jenž mají řidičský průkaz déle než dva roky. Firem poskytujících tuto službu je na Kanárských ostrovech mnoho a proto lze porovnávat kvalitu a ceny za nabízené automobily. Průměrná cena osobního vozu na jeden den činí kolem 3000 peset.

Na ostrovech se místy vyskytují uzavřené osady, v nichž musí řidiči omezit rychlost. V těchto osadách bývá omezená rychlost na 60 km/h, pokud není v daném úseku předepsána rychlost jiná. Na silnicích lze jezdit maximálně 90 km/h a každý řidič musí používat bezpečnostní pásy. Nejvyšší přípustný obsah alkoholu v krvi místní zákony dovolují do 0,8 promile.

S parkováním je to na Kanárských ostrovech obdobné jako v Čechách. Většinou jsou u parkovacích ploch umístěny automaty, kde si každý od půl desáté do osmi hodin večer může vyzvednout parkovací lístek.

Pokud jsou kraje chodníků označeny modrobílými pruhy, v tom místě parkování není dovoleno. Červenobílé pruhy znamenají absolutní zákaz parkování.

V případě, že by člověk raději preferoval taxi službu, nesmí se divit, projede-li kolem taxi bez zastavení. Taxikáři mají zakázáno brát pasažéry z cizí oblasti, proto také jsou po stranách auta pruhy s barevným odlišením jednotlivých oblastí.

Autobusová doprava

Autobusová doprava funguje na ostrově Lanzarote, kde z hlavního autobusového nádraží odjíždí autobusy do všech osad na ostrově. Platí se vždy u řidiče. Podobné dopravní služby jsou i na ostatních větších ostrovech.

Na Fuerteventuře se autobusová doprava taprve zavádí, takže zde funguje pár linek, které z pravidla vyjíždí z Puerto del Rosario.

Doporučené trasy

1. Gran Canaria

Las Palmas – kráter Bandama – vesnička Guayadeque – Maspalomas – vodní nádrže – Tejeda – Arucas

Gran Canaria představuje nejživější a nejnavštěvovanější oblast z Kanárských ostrovů. Na tomto třetím ostrově je mnoho rozličných krajin. Doporučená trasa začíná v hlavním městě Las Palmas, městě se starobylými památkami, rekreační atmosférou a lázeňským životem. Jižně od hlavního města, zhruba 30 kilometrů daleko, se nachází obrovský kráter Bandama. Poblíž letiště leží malá půvabná vesnička Guayadeque. Na jižním cípu ostrova nalezneme rozsáhlou pláž Playa del Ingles sousedící s krásným městem Maspalomas. Odtud směrem do vnitrozemí se krajina začíná zvedat a mezi pahorky se třpytí dvě vodní nádrže Soria a las Niňas. Severně od vodních nádrží nás mile překvapí druhá nejvýše položená vesnička Tejeda. Odtud máme nádherný pohled na dvě skály zvané Roque Nublo a Roque Bentaiga, představující pro Kanárčany dva symboly jejich osudového společenství. Pro milovníky pěší turistiky je připravena uprostřed ostrova nejvyšší hora Gran Canarií Pico de las Nieves, sahající do výšky 1949 metrů nad mořem. Pod tímto vrcholem leží nedaleko městečko Terror s hezkým kostelíkem. V severní části ostrova se nachází město Arucas, nad kterým ční zajímavý pahorek.

2. Tenerife

Santa Cruz de Tenerife- Guimar- Los Cristianos – rokle Del Invierno – národní park Las Caňadas del Teide – Pico de Teide – Puerto de la cruz – Taganana – Playa de Teresitas

Tenerife, též nazývaný ostrovem věčného jara. Pro svoji rozmanitou členitost bývá označován za miniaturní kontinent. Uprostřed ostrova se tyčí vulkán Pico de Teide.

Začátek trasy plánujeme v hlavním městě ostrova Santa Cruz de Tenerife. Město má moderní podobu a je přizpůsobeno přívalům turistického ruchu a zároveň slouží jako kulturní středisko celého ostrova.

Jižním směrem, rovněž u pobřeží, leží městečko Guimar, které svou polohou láká turisty, kteří touží po aktivní dovolené. Guimar má v těsné blízkosti pláže a na druhé straně se nad městem začíná zvedat pohoří nabízející záživnou pěší turistiku. Na jihu ostrova se nedaleko letiště nachází moderní a živé město Los Cristianos. Směrem do vnitrozemí, asi 35 kilometrů od Los Cristianos je veliká rokle Del Invierno, která sousedí s národním parkem Las Caňadas del Teide. Na ostrově Tenerife leží rovněž nejvyšší hora Španělska Pico de Teide, vysoká 3715 metrů nad mořem. V podhůří se nachází krásné městečko Puerto de la Cruz, jedno z nejstarších rekreačních středisek, kde patří k největším atrakcím Lago Martiánez, soustava osmi velkých bazénů s tropickou zelení. Na severovýchodě Tenerife se zvedají vrcholky pohoří Taganana a pod nimi se rozléhá krásná pláž Playa de Teresitas lákající k zakončení turistické trasy příjemným mořským osvěžením.

3. Lanzarote

Arrecife – Puerto Carmen – Playa Blanca – národní park Timanfaya – Tequise – Mirador del Río – Isla Graciosa

Krajinu ostrova Lanzarote tvoří vulkán s Ohnivými horami Montanas del Fuego. Ojedinělý ráz krajiny zastupují zuhelnatělá údolí a nesčetně mnoho kuželů, jež působí dojmem měsíční krajiny. Národní park Timanfaya se představuje svojí jedinečnou krajinou.

Metropole ostrova Lanzarote Arrecife je přístavní město s mnoha obchůdky, restauracemi a bary. Nejkrásnější část města leží na laguně Charco San Ginés. Jižně od Arrecife se nachází u pobřeží Puerto Carmen, původní stará rybářská vesnička, jenž se za posledních 20 let musela přizpůsobit turistickému ruchu. Na jihu ostrova se rozléhá hezká pláž Playa Blanca, nedaleko které se tyčí na skalním útesu maják. V západní části ostrova se rozprostírá národní park Timanfaya. Od Timanfayi na východ leží v úžině město Haira. Odtud se lze dostat na severní cíp ostrova, kde se nám naskýtá výhled na sousední ostrůvek Isla Graciosa.

4. Fuerteventura

Puerto del Rosario – Gran Tarajal – Moro Jable – Morro del Cortijo – Corralejo – Isla de los Lobos

Tento ostrov leží ze všech Kanárských ostrovů nejblíže Africkému kontinentu. Na severu se rozkládají na ploše zhruba 20 km² písečné duny. Ostrov lemují dlouhé pláže s jemným bílým pískem a křišťálovou vodou.

Hlavní město Puerto del Rosario se proslavilo díky legionářům, jejichž cvičení se stávají atrakcí pro turisty. Legionářům patří bíle zářící budova, která upoutá pozornost už z dálky. Město se pyšní krásnou promenádou podél pobřeží. Na jihovýchodě leží přímořské městečko Gran Tarajal. Na poloostrově Jandía je pozoruhodná panenská příroda a samota. Městečko Morro Jable se nachází na jižním výběžku poloostrova. Na západním cípu stojí vysoký maják Faro de Jandía, z něhož lze spatřit ostrov Gran Canaria. V srdci ostrova se nad městem Pájara pyšní nejvyšší hora Fuerteventury Morro del Cortijo, vysoká 724 metrů, vhodná pro pěší výlet. Na severním pobřeží nedaleko malinkého ostrůvku Isla de Lobos leží vzkvétající městečko Corralejo, patřící k nejrušnějším vesnicím ostrova. Město má své vlastní pláže, avšak většinu turistů více lákají procházky rozsáhlými dunami.

5. La Gomera

San Sebastián – Alejeró – národní park Garajonay – Los Organos – Agulo – Hermíqua

Tento magický ostrov se po staletí brání erozi půdy. Obyvatelé staví ve svazích roklí terasy zpevňované kmeny a tyčemi. Po impozantních útesech stékají bystřiny, které níže tvoří křišťálové kaskády stíněné kapradím. Ostrované zde žijí poklidným životem, tak jako jejich předkové.

Přístavní město a zároveň metropole ostrova San Sebastián se nachází na východním pobřeží. Na okraji hornatého vnitrozemí leží malé a hezké městečko Alejeró. Ve vnitrozemí se rozkládá národní park Garajonay, tvořený hustým tisíciletým vavřínovým lesem. Odtud to je velmi blízko k Los Organos. Hermígua je název sídla postaveného na samém vrcholku hory, odkud je nádherný výhled na celý ostrov.

6. La Palma

Santa Cruz de la palma – Mazo – El Paso – národní park la Caldera de Taburient – Roque de los Muchachos

Na ostrově dosahují vrcholky hor výšky 2000 metrů, což je v porovnání s délkou pobřeží velmi nezvyklé. Pláže jsou pokryté pravým sopečným pískem. Na ostrově žije mnoho druhů exotických ptáků. Nepřeberné množství přírodních krás skrývá především národní park Caldera de Taburiente.

Krásné moderní město Santa Cruz je metropolí ostrova La Palma a leží na východním pobřeží, odkud vyplouvají lodě na okolní ostrovy. Jižním směrem, podél pobřeží se nachází malé město Mazo, nad nímž se rozpínají vrcholky hor. El Paso, ležícího na západě ostrova, lze navštívit pouze po silnici kopírující pobřeží z Mazo, nebo pěšky přechodem přes hory. Nad El Pasem se zvedají vrcholky patřící národnímu parku la Caldera de Taburient. Na jednom z vrcholů hor stojí pevnost, odkud se nám naskýtá překrásný výhled. Nejvyšší hora ostrova, Pico de la Cruz, s výškou 2426 m.n.m. leží uprostřed pohoří.

7. El Hierro

Valverde – vyhlídka Bascos – La Restinga – Los Reyes – Frontera – vyhlídka la Peňa

Velmi rozmanitá krajina, kde se střídá zvrásněná láva s borovicovými a vavřínovými lesy, příkrými srázy a tropickými plodinami. Hlavní město ostrova Valverde leží ve vnitrozemí, v severní části El Hiero. Jižně od Valverde lze navštívit krásnou vyhlídku Bascos. Na jižním výběžku ostrova se nachází starobylé město La Restinga. Poutní místo Los Reyes bylo postaveno na skále v západní části ostrova a pod ním stojí u pobřeží maják Orchila. Zajímavá jsou i města Sabinosa a Frontera, poblíž kterého máme hezký pohled na ostrov z vyhlídky la Peňa.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .