0
0

.. , když nechcete na pláž plnou turistů

Hned v úvodu musím použít jedno otřepané klišé – léto je v plném proudu, teda vlastně už ve své polovině. A stejně tak čas dovolených.

Mezi ty top české destinace bezesporu patří Řecko. A tak mě napadlo sepsat pro ty z vás, kteří se nechcete jen slunit na pláži, tipy, kam stojí za to jít/plout/šplhat.

Sama jsem toho sice tolik neprožila, ale pokusím se dát dohromady i rady, doporučení a zkušenosti mých známých. A samozřejmě budu jen ráda, když i vy připojíte v komentářích své zážitky a postřehy.

Č. 1: Kajaking na moři

Hned první zážitek mám převzatý z „druhé ruky“, ale přesto mi připadalo líto vás o něj ochudit. Jde o mořský kajaking. Podle všeho ideální nejen pro ty, co je už omrzely sladkovodní české řeky (mořský kajaking se od klasického říčního i poměrně dost liší), ale zamilují si jej i ti, kterým lehátko a klasické „plážové“ vodní atrakce nestačí.

Po prvotní instruktáži a nácvicích plavby se můžete vydat na cestu. Přejíždí se například mezi mešními ostrůvky, vyplouvá se jen tak kus od moře, nebo se navštěvují zátoky a laguny. A komu se kajaking opravdu zalíbí, může na něm podniknout i několikadenní výpravu za pozoruhodnostmi Kréty. V kajaku totiž bez problémů uvezete zásoby na několik dní.

Pozor, kvalitní instruktor má hodnotu zlata! A jestli v místě vašeho ubytování nebude nic lepšího.

Číslo 2: Potápění

Tohle sice není nijak překvapivý bod, ale odpustit si ho taky nemůžu. Ano, ano, ano, jeďte na Krétu a jeďte se potápět nebo „jen“ šnorchlovat. Podmořský svět je zážitek a jak jej jednou okusíte, už se vám z něj nebude chtít.

Se šnorchlováním můžete začít kdekoli. Skvělé jsou pláže na severu ostrova. Okolní moře ukrývá korálové útesy, v jejichž blízkosti to žije. Hejna ryb jsou všude kolem. Až jsem se z toho zakuckala mořskou vodou. Od známých jsem slyšela i doporučení na záliv Mirabelo a potopené město Olus, ale osobně nemohu bohužel soudit.

Co se týče potápění, rozhodně doporučuju, pokud nejste zkušení potápěči, připojit se k organizovaným skupinám, nebo si na Krétě přímo udělat kurz. Pro tuto aktivitu je doporučovanější jižní pobřeží, a pak především lokality Dammoni a Skinaria.

Č. 3: Jízda na koni

Romantika, že by člověk pohledal. Která malá dívka nesnila o princeznovské jízdě na bělouši po zpěněné pláži? Ať už jste o tom snili, nebo ne, můžete to zkusit! Právě na Krétě je vcelku dost jezdeckých oddílů a hlavně míst, kam si vyjet.

Můj osobní názor zní: raději než k moři, vzhůru do hor. Jednak jste na pobřeží většinou omezeni pohybem turistů – ale místní jezdci to všechno dobře znají a navedou vás. Ale hlavně – nikde jinde není působivější západ slunce, než když stojíte uprostřed olivového háje a shlížíte dolů na moře.

Č. 4: Pěší turistika – výstup do hor

Až budete mít dost horka a stylizovaných přímořských letovisek, utečte do hor. Nebude to těžké – Kréta je takové ostrovní pohoří, kde o „dvoutisícovky“ není nouze. Hned na začátku si neodpustím jedno ponaučení: nepřeceňujte svoje síly, hory se s nikým nemazlí.

Pro opravdové fajnšmekry doporučuju výstup na Psiloritis, ale opět varovně zdvihám prst – cesta není jednoduchá a už vůbec ne krátká, počítejte s tím.

Půvabná, i když turisty velmi oblíbená, je soutěska Samario. Místo ní ale někteří cestovatelé doporučují Sarakinu, Imbros a další.

Č. 5: A spoustu, spoustu dalšího

O Krétě by se daly napsat hotové litanie, ale vás by to ani nebavilo číst. Takže jen v bodech zmíním, co ještě stojí za to.

Památky – mínojská civilizace a její nejznámější představitel palác Knóssos ke Krétě neodmyslitelně patří.

Výlety lodí, terénním vozem – již vcelku tradiční výlety na dovolené, ale i na nich si můžete užít spoustu zábavy.

Cyklistika – na dvou kolech toho spoustu uvidíte, ale v letních měsících to není to pravé ořechové.

Surfování – kde je moře a vlny, je i surf. Ideální podmínky jsou na Krétě především na severovýchodním pobřeží.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .