0
0

Při našich cestách jižním směrem nemohu zapomenout na městečko Achtopol v Bulharsku nedaleko tureckých hranic. O městečku platí totéž, co o bulharském Černomorci, to znamená levno, klid, pohoda hezké a krásně prožité dovolené. Městečko Achtopol je spíše letoviskem Bulharů a Čechům je již málo známé. Někteří o něm v této reportáži budou slyšet nejspíše poprvé. Je to škoda, protože Achtopol toho může turistům i naturistům nabídnout opravdu hodně a myslím si, že pokud ho zvolíte jako cíl své příští dovolené, nebudete litovat.

Popisů cest, jak se dostat na jih Bulharska na Naturista cz najdete hodně. Takže se omezím jen na cestu z Burgasu. Jedete po čtyřproudové silnici směrem na Černomorec, Sozopol (kde skoro dálnice končí), rezervaci Ropotámo, Primorsko, Kiten, Lozenec, Tsarevo. Zde končí dobrá silnice a nastane trochu sjízdnější tanková dráha. Zde je třeba při jízdě autem dbát trochu opatrnosti, jelikož jsou zde silnice velmi úzké. V kopci za Tsarevem jedete stále podle pobřeží Černého moře, projedete vesničkou Varvara a po ještě horší cestě se dostanete do Achtopolu. Horší cesta posledních asi dvacet km je možná důvodem, že pro Čechy není Achtopol tak atraktivní. Domnívám se ale spíše, že o existenci letovisek pod Tsarevem nemají ani tušení. Třeba se to po této mé reportáži změní. Kdo ví?

Achtopol má dobrou polohu pro trávení dovolené, jak u plážiček mezi skalami pro milence, tak i velkých pískových pláží, kde si najde každý své místo a možná získáte i nové přátele, protože Bulhaři jsou velmi družní a komunikativní. Čechů a Slováků zde na rozdíl od jiných destinací, najdete jen velmi málo. Před Achtopolem je známý kemp Delfín. V něm najdete směrem dolů první pláž FKK. Sice menší, ale příjemně schovaná zrakům ostatních turistů. Na pláž se dostanete asi jedině kempem a za mírný poplatek parkování v kempu (tuším 2 leva, 25Kč), můžete celý den trávit na pláži. Kemp má název podle často se ukazujících delfínů nedaleko pobřeží. (Delfíni se v Černém moři vyskytují, ale jejich zahlédnutí turisty je jinde spíše náhodné.)

Ještě před Achtopolem je spousta plážiček mezi skalami, které se hodí pro zamilované, nebo pro lidičky co mají rádi absolutní klid. Obsazenost, pokud tam nebudete úplně sami, je tak do dvaceti lidiček maximálně, povětšinou bez plavek. Lokalita je velmi vhodná na procházky bez plavek, nebo divoké kempování. Jak už jsem podotkl, plavky jsou zde absolutní zbytečností. Uvedenou oblast bych doporučil jako vyzkoušení si pocitu života bez zbytečného textilu, pro ty co to vyzkoušet chtějí.

Další pláž se již nachází přímo v Achtopolu, zde bych doporučoval využívat jen nahoře bez, jelikož se jedná o městskou pláž. Je ale pravdou, že ani Bulhaři zde příliš nerozlišují plavky a nahotu. Je to dané i tím, že vlastně v Bulharsku žádné úplně oficiální FKK pláže nejsou. Tím, že nejsou ofiko FKK, tak také skoro žádná pláž není striktně nazvána jako textilní. (Jen pláže v majetku hotelů jsou takto regulovány. Těch zase na celém jižním pobřeží příliš není a v této oblasti se prakticky nevyskytují.)

Za Achtopolem se opět nachází plážičky mezi skalami, kde budete mít absolutní soukromí a nemusíte potkat nikoho i při delších procházkách bez plavek. Možná narazíte na nějaké lidičky, kteří chtějí být sami stejně jako vy. Zde jsou ale skály a trošku musíte hledat vhodné místo pro vlez do vody. Tady se využívá takové to opalovaní na kamenech a skalkách v moři, což má také své kouzlo. Lokalitu můžete využít na potápění a podvodní focení. Některé plážičky jsou častým cílem výletních lodiček o cca patnácti lidech, kteří také hledají klid, samotu a nahotu.

Za Achtopolem kousek před Sinemorcem se nachází plážový ráj. Veliká písková pláž Veleka, kde ústí říčka stejného jména, kde jsou naturisté a plavkový návštěvníci zhruba v poměru půl napůl. Takový malý Karibik. Nádherný to kout země. Lidé mylně přiřazují pláž Veleku k 5Km vzdálenému Achtopolu, ale je v lokalitě Sinemorec. Popis vlastního Sinemorce a jeho okolí, jako jedné z nejhezčích oblastí pro aktivity bez plavek a jeho pláží vydá na samostatnou reportáž. Tak zase někdy příště. Celá oblast se vyznačuje velmi čistým mořem, protože zde nefunguje prakticky lodní doprava, jako například kolem Burgasu nebo Sozopolu.

Achtopol vás zaujme klidem a tichem. Krásný je park uprostřed městečka, který slouží k odpočinku. Celé městečko připomíná velkou květinovou zahradu. Služby jsou ve městě dobré, podle levných cen bych je nazval perfektními. Ve městě není tolik restaurací, jak jste asi z Bulharska zvyklí. Pro denní stravovaní bych doporučil jakýsi větší bufet, kam chodí hodně Bulhaři pod parkem směrem k pobřežní uličce, nalevo od mola. Večer si určitě zajděte do nějaké zahradní restaurace, třeba na nějakou mořskou specialitku. Určitě ochutnejte výborné bulharské palačinky s náplní kterou si vyberete. Náplně nejsou jen sladké, ale cokoliv si vyberete, pochutnáte si skvěle. Za cenu cca 25Kč. Ochutnejte i pivo Ariana, Zagorka nebo Kamenitza.

Ve městě jsou tři bankomaty a na rozdíl od jiných letovisek na jihu, není vůbec problém kdekoliv zaparkovat své vozidlo. Ubytování seženete snadno, jelikož majitelé penzionů dávají přednost českým turistům před bulharskými. Ceny ubytování cca 5–7euro osoba a den. Mnohdy usmlouváte i méně.

Hezká procházka je na molo, kde najdete spousty rybářů. Z mola je vidět do vody až na dno, takže vidíte hejna ryb a krabů. Vedle mola, jak v moři, tak na břehu je přístaviště motorových člunů a lodí. Některé svou kvalitou mohou konkurovat i řeckým, jiné jsou jen chudé rybářské a velmi staré. Zde lze vyjednat vyjíždku na člunu, která se dá pojmout také naturisticky. Není to nikterak drahé. V dáli je vidět maják a hlavně večerní pohled má své osobité kouzlo. Kousek od pláže je velký vrak lodi úplně na břehu. Tam také často směřují kroky turistů.

Večerní procházka je fain, řekl bych, že město je postaveno, aby bylo všude dostatek stínu. Jedná o skoro nejjižnější část Bulharska a teploty jsou zde značné, takže je to příjemné pobýt chvilku ve stínu stromů nebo budov. Památky, kromě jedné kapličky, ve městě žádné nejsou, ale penzionky a budovy jsou hezké a dýchá z nich trochu jiná atmosféra než jinde, ze strohých budov. Údajně v dávných dobách patřil Achtopol Řekům, tak proto možná jsou jinak architektonicky stavěny budovy, než v v jiných okolních destinacích. Město nebo spíše větší vesnice, ani není stavěné na nějaký velký příliv turistů. Oblíbené letovisko je to hlavně pro klidné a trochu chudší Bulhary. Češtinu zde přiliš nevyužijete, jako je tomu jinde v Bulharsku. Jen sem tam najdete nějakou zkomoleninu češtiny na nápisech obchodů nebo v jídelních lístcích.

Pobyt v této oblasti, kde jsou jen dvě vesničky, Varvara a hraniční ves Rezovo, a dvě malá městečka Achtopol a Sinemorec je jistým balzámem na nervy proti turistickým destinacím jako třeba je třeba Burgas, Primorsko nebo Sozopol. Je zde i velmi malý dopravní provoz a tudíž i absolutní absence dopravní policie. Když jsem konečně našel policejní auto zaparkované, rozhodl jsem se ho alespoň vyfotit. Působí opravdu spíše komicky.

V této lokalitě máte vždy možnost výběru. Samota nebo lidé, písek nebo skály, ubytovaní v penzionu, v kempu nebo klidná robinzonáda na spoustě prázdných plážiček mezi skalami, procházka v plavkách nebo bez a podobně. Po loukách kolem pobíhají a také se klidně pasou koně a kozy. Klidnost lokality bych demonstroval také tím, že ve vesnici Varvara na ,,hlavním dopravním tahu do Achtopolu“ hnízdí každý rok Čápi, přímo uprostřed vesnice.

Zde uvidíte takové pravé Bulharsko a cesty klidných (na)turistů milující pohodu, by mohly do budoucna směřovat právě sem. Tady totiž uvidíte Bulharsko jaké opravdu je a nikoliv jen jeho turistické destinace. Zde se zastavil čas hluboko v minulém století. Lidé jsou zde laskaví a rozdali by se z posledního. Oblast je vhodná i na celodenní výlet. Uvedený výlet lze spojit i s návštěvou krásného bulharského pohoří Stranža, které se táhne až na turecké hranice.

Na naší naturistické mapě se můžete podívat, kde všude na jižním pobřeží pobřeží Bulharska směrem na Turecko se můžete na velkých plážích opalovat a koupat bez plavek. Mapa vyznačuje jen větší známé pláže, ale míst je o mnoho více, kde najdete samotu a klid. V těchto místech plavky nikdy nebudete potřebovat a kde je hříchem pobývat v jakémkoliv svazujícím textilu. My máme uvedené místa moc rádi a naše kroky směřují hlavně do těchto bohem zapomenutých koutů Bulharska.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .