0
0

Hlavní baskické město Bilbao ležící na řece Nervion je důležitým hospodářským centrem oblasti a stále se rozvíjející moderní metropolí. Od roku 1997, kdy zde bylo vystavěno Muzeum Guggenheim, prochází jakousi renesancí a stalo se tak důležitou kulturní scénou celého Baskicka. Najdete zde mnoho uměleckých galerií, muzeí, divadel a koncertních síní. V dnešní době je město důležité také pro španělskou ekonomiku.

Historie města se datuje do roku 1300 a již v té době bylo důležitým přístavem pro export zboží z Kastilie. Prosperovaly zde přádelny vlny, železárny a ocelárny. Severní Bilbao je i dnes důležitým mezinárodním námořním uzlem.

Historické centrum města je označováno jako „casco viejo“. Typické jsou pro něj klikaté a úzké uličky, které vyúsťují u katedrály nedaleko náměstí Plaza Nueva. Najdete zde také muzeum Museo Vasco, které vás seznámí s kulturou a ekonomikou Baskicka. Mezi cenné církevní stavby patří řada kostelů a klášterů, jež vznikaly na přelomu 15. a 16. století. Krásná je bazilika Panny Marie z Begoni z 16. století nebo kostel sv. Mikuláše z Bari, kde jsou uschovány vzácné dřevořezby Juana de Meny.

Stará čtvrť je s ostatními částmi města propojena tramvajovou linkou, která projíždí kolem turisticky atraktivních lokalit. Projet se tedy můžete čtvrtí z 19. století, kolem majestátního divadla Teatro Arriaga až k městskému parku Parque Doňa Casilda de Iturriza. V sousedství parku pak můžete navštívit Museo de Bellas Artes s obrazy významných evropských malířů.

Z bývalých loděnic a domků ve čtvrti Abandoibarra bylo vystavěno nové kulturní centrum s 3 km dlouhou promenádou, jež je lemována sochami a končí u pěšího mostu od Pedra Arrupe. Jednou z nejpřitažlivějších staveb Bilbaa je bezesporu již zmiňované Museo Guggenheim, které nechal postavit architekt Frank Gehry. Tento ocelový kolos se odráží ve vodách řeky Nervion, která dělí město na starou a novou část. Toto mistrovské dílo se nesmazatelně zapsalo na světovou kulturní mapu a stalo se také symbolem celého Bilbaa.

Za zábavou se pomocí lanovky vydejte na kopec Artxanda, kde bylo vystavěno moderní zábavní centrum. Jestliže máte k dispozici auto, můžete se vydat k 25 km vzdáleným plážím Castro Urdiales nebo do města San Sebastián. Pěkným výletem bude také návštěva romantický zámeček Butrón vzdálený 20 km.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .