0
0

Včera jsem se vrátil z třítýdenní dovolené na Bali, a protože je to pro nás na potápění dost exotická krajina, tak je mojí svatou povinností informovat všechny potápěče o možnostech, které tam jsou.

Prvních 10 dní jsem strávil v letovisku Lovina v severní části Bali. Na cestovce mi to doporučili jako nejlepší místo pro potápění. Až tam jsem zjistil, že to tak vůbec není.

V Lovině, která je i prospektech označována za potápěčskou lokalitu, je jen jeden korálový reef a ten je vhodný tak pro šnorchlování a dějí se tam jenom noční ponory. Jeden jsem tam udělal. Nebylo to špatné, hodně života, ale celý reef se obeplave asi tak 10-krát, jak je malý.

Dále se jezdilo autem asi tak 2 hodiny a po další půlhodině lodí na ostrov Menjangan. Loď se podobala dvěma spojeným pramicím s provizorní střechou. Na ostrově je šest lokalit pro potápění. Navštívil jsem je všechny a je to opravdu nádherné potápění. Jedna lokalita mi silně připomínala Ras Mohamed v Egyptě. Stěna s obrovským množstvím korálů, murény, napoleóni. Kdyby nebylo té úmorné cesty autem, je to prostě super.

Také se z Loviny jezdilo (zase 2 hodiny) autem na jediný vrak lodi do Tulamben. Je to vrak americké lodi Liberty, kterou v roce 1941 potopili Japonci a roce 1963 ji doničil sopečný výbuch s lávou. Vrak je silně poškozený, zčásti zaplavený lávou, jen stěží se dají poznat jednotlivé paluby a ostatní části. Vrak leží asi 100 m od kamenité pláže v hloubce od 5 do 30 m. Jsou tam krásné ponory, protože vrak je domovem velké spousty ryb a je porostlý korály.

Co se potápěčských center týká, je jich v Lovině asi 10. Trochu jinačí systém, než na jaký jsme zvyklí. Je to vlastně kancelář, která vše zprostředkuje. Nemají vlastní vybavení a všechno od výbavy, lahví, aut i lodí si najímá. Ceny v prospektech jsou 60 US$ za dva ponory včetně auta, lodi a něčeho, čemu říkají oběd. Tím myslí sendvič se salátem a asi 2 dkg šunky a stejné množství sýra, jeden banán a dvě koly. Když nemáte výbavu, dáte ještě 15 US$ za zapůjčení. Ceny se dají usmlouvat, protože všichni mají málo kšeftů. Já jsem jezdil většinou sám, jen v několika případech jsme jeli ve dvou. Cenu jsem nakonec usmlouval na 45 US$ za jeden den, zčásti proto, že jsem si koupil 5 dní a pak proto, že jsem měl svojí výbavu. Při případné cestě si jí doporučuji vzít s sebou (ani ne tak kvůli penězům, jako spíš pro tu hrůzu, s kterou se tam potápějí.

Jinak mě zaujalo, že místní potápěči vůbec nepoužívají závaží a pod vodou snad ani nedýchají. Po 45 minutách ponoru v hloubce mezi 25 a 10 m vylézali z vody se 130 bary.

Na dalších 11 dní jsem se přesunul do letoviska Nusa Dua v jižní části Bali. Na Nusa Dua je několik lokalit, ale nestojí za nic. Veliké proudy, které se pravidelně střídají, podle toho se vlny lámou o korálový útes. Pořád se musí na nějakou stranu usilovné plavat a voda je velmi zkalená. Viditelnost asi tak 5 m. Další ponory jsem už nezkoušel.

Další dny jsem jezdil na ostrov Nusa Penida, to je asi 45 minut lodí. Opět krásné ponory, i když všechny v poměrně silném proudu. Naštěstí se plavalo, nebo spíš jsme se nechávali unášet, a loď pro nás po vynoření dojela. K vidění velké množství ryb všech běžných druhů.

Jeden ponor se dělal v tak silném proudu, že jsem si připadal, jako ve vlaku. Zastavit a podívat se na něco, bylo nemožné.

Na předposledním ponoru jsme potkali žraloka. Měl jsem obrovské štěstí, protože bylo zvykem, že se z vody vylézalo po 45 minutách bez ohledu na to, jestli je vzduch. Tam jsem se potápěl ze skupinou pěti potápěčů. Po 45 minutách vedoucí potápěč ukázal nahoru, já jsem kouknul na tlakoměr tam jsem měl ještě 90, a jeden Japonec signalizoval také, že má dost vzduchu. Tak jsme udělali malou vzpouru a řekli jsme, že z vody nepůjdeme a pokračovali jsme dál. Asi za pět minut plaval asi dvoumetrový žralok přímo proti nám. Oba jsme ztuhli a čekali, co se bude dít. Asi tak 20 m od nás se otočil doleva a plaval od nás, po 50 m se otočil zase k nám. Když nás minul, tak se otočil a plaval pryč. Úžasný zážitek, kdy jsme byli ztuhlí zčásti strachem, zčásti silným zážitkem. Trvalo to asi minutu.

Ceny potápění zde byli o hodně vyšší, než v Lovině. Dva ponory z lodi 100 US$ a 15 US$ výbava. Nakonec jsem to usmlouval na 75 US$ za jeden den. Jsou tam krásné lokality, ovšem nevýhodou je jejich dostupnost z turistických center. Stráví se velmi mnoho času v aute při cestách a pro někoho, kdo má nepotápějící se manželku jako já, je to velká nevýhoda. Pro tu byly cesty na potápění utrpením. Potápění na Bali všem doporučuji, jen cesta je velmi dlouhá, letadlem včetně čekání na letištích asi 30 hodin.

http://www.stranypotapecske.cz/potapeni/bali.asp?str=200509191832230

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .