Malebné historické rybářské městečko Sozopol se nachází se 35 kilometrů jižně od Burgasu. Dodnes jsou zde významné památky připomínající helénskou epochu. Žije zde silná řecká komunita. Objevíte tu báječné pláže i centrální park. Sozopol má jedinečnou atmosféru, dřevem obložené domy v úzkých uličkách, fíkovníky v zahradách, domácí vinice. Umělci zde vystavují v galeriích i na ulicích svá díla. Romantiku střídá bujaré noční veselí turistů a rekreantů v řadě barů, restaurací a diskoték. Velmi populární jsou místní potápěčské kurzy.

Sozopol

Sozopol

Leží asi 30 kilometrů od Burgasu. Podobně jako Nessebar sestává ze dvou částí – starého města, které leží na poloostrově a nového města na pevnině. Obě tyto části spojuje hezký a udržovaný park s centrální pláží. Na jižním okrají nového města se rozkládá další dlouhá pláž. Sozopol patří díky mnoha zachovalým domům z 19. století k městským památkovým rezervacím.

Historie Sozopolu

Původně zde byla řecká osada Appolonia Pontia, založená v 7. století před naším letopočtem. Na mramorovém podstavci zde stávala 13 metrů vysoká socha boha slunce Apollóna od sochaře Kalanise. Socha byla v roce 72 odvezena na římský Kapitol. Město Appolonia Pontia se stalo významným obchodním, politickým, kulturním a duchovním centrem. V roce 72 před naším letopočtem byla Appolonia dobyta římskými legiemi. Spousta budov, sejně tak jako hradby, byly zbořeny. Nový rozkvět nastal až ve 4. století, po začlenění do Byzantské říše. Další období rozvoje začalo ve 13. století, kdy se Sozopol opět stal významným střediskem mezinárodního obchodu. Na nedalekém ostrově Sv. Ivana byl vybudován klášter. Po začlenění do Osmanské říše ve 14.století význam města upadal. Stal se spíše rybářskou a vinařskou osadou. Nový rozvoj nastal až v 19. století.

V ulicích Sozopolu

V ulicích Sozopolu

Dnešní Sozopol je velmi příjemným městečkem, jehož obyvatelé se kromě rybářství živí cestovním ruchem. Staré město si zachovalo svoji kouzelnou atmosféru. V novém městě vyrůstají další nové hotely, penziony, obchůdky a restaurace.

Pomorie je balneologickým centrem, ve kterém se bahnem dobývaným z jezera léčí lupénka, kloubní nemoci, stavy po úrazech a operacích a gynekologická onemocnění.

Přístav Sozopolu Přístav Sozopolu

© pavel dudek / Shutterstock.com

Zajímavosti Sozopolu

Sozopolské staré město je rozlohou poměrně malé. Nejvíce památkově chráněných domů z 19. století je soustředěno ve východní části města, na ulici Kiril i Metodij a v jejím okolí. V centrální části města se nachází antické a středověké vykopávky.

K významným památkám patří kostel sv. Matky Boží ze 17. století. Pro zájemce o historii může být zajímavá také návštěva Archeologického muzea.

Pláž v letovisku Sozopol Pláž v letovisku Sozopol

© pavel dudek / Shutterstock.com

Při procházce po promenádě nad mořem okolo východní strany poloostrova uvidíte místy pozůstatky městských hradeb.

Za nejlepší pláž v oblasti je považována pláž Djuni se stejnojmenným rozsáhlým hotelovým komplexem asi 10 kilometrů jižně od Sozopolu.

Dalších necelých 10 kilometrů na jih, asi 5 kilometrů od Pomorie, se nachází přírodní park Ropotamo, pojmenovaný podle stejnojmenné řeky. Obklopují ho stále zelené zalesněné kopce, úseky s písečnými dunami a pozoruhodné kvetoucí lekníny. Na říčce jsou organizovány projížďky lodí.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.67 hvězdy
    4.67 / 5 (3 )
  • 93.4%
  • (3)

Summary:

Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Naše srdeční záležitost

dne 2015-04-05 14:31:22

V Bulharsku jsme už byli hodněkrát na různých místech, z toho v Sozopolu 4x a pokaždé jsme se vraceli nadšení. Je to opravdu krásné a klidné místo ideální pro relax a odpočinek. Staré město je překrásné, hlavně díky původním domům s vážně hezkou architekturou, řadou zákoutí a zajímavých výhledů. Pro každého, kdo rád fotí, je to tady značka ideál :o)
Navíc zde člověk narazí na spoustu restaurací s vynikající kuchyní a velmi přátelskými lidmi. K tomu připočtěte bezva pláže a je to - co víc si na dovolené přát? Nemůžeme se dočkat, až se zase vrátíme!Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Sozopol je hezký, ale rušný

dne 2015-01-10 16:27:10

Velmi staré město na dvou poloostrovech, které můžete ve dne vynechat, protože je zde horko, ale večer si sem určitě zajděte, hlavně do starého města! Do toho kopce je to sice makačka, ale stojí to za to.
PLáže mají jemný písek, voda je obvykle klidná. Mají tady super jídlo a ovoce!!! Levné, chutné, lehké!!
Bohužel v létě sem jezdí mraky turistů, aby taky ne, když je to tak pěkné místo, takže to tu bývá dost rušno. Ale mimo sezonu je to tu klidné a skvělé, tak sem určitě jeďte začátkem června nebo v září. Jo a pozor na zloděje, hlavně v sezoně jich ej tu habaděj!Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Moc hezké!

dne 2014-11-21 04:34:56

Bulharsko jsme projížděli na poznávacím zájezdu, kde jsme projeli i kus pobřeží a ze všech městeček mě Sozopol nadchnul nejvíce - opravdu krásné místo!Dovolená Sozopol

Máme pro vás aktuální zájezdy do destinace Sozopol a nebo další spoustu zájezdů do Bulharska. Podívejte se i na aktuální Last minute pro destinaci Sozopol a vyberte si tu nejzajímavější nabídku!