Nessebar je romantické, starobylé rybářské městečko, z něhož dýchá antická exotika. Zásluhu na neopakovatelné atmosféře městečka má jednak unikátní lidová architektura, jednak obyvatelstvo. Značnou část tvoří ještě potomci řeckých osadníků. Nessebar je vyhledávaným místem umělců, především pouličních malířů a hudebníků. Celé hodiny můžete procházet křivolakými uličkami kolem dobových kamenných nebo dřevěných domů a zahrádek, osazených fíkovníky a vinnou révou. V Nessebaru nenajdete hotelové komplexy. Turisté jsou většinou ubytováni v rodinných penzionech nebo domech. Nabízí se tu široká škála sportovního vyžití. Velký zájem je o kurzy potápění se speciální technikou. Dovolená zde je ideální zejména pro ty turisty, kteří mají rádi romantiku a přejí si spojit odpočinek na pláži s poznáváním nových míst.

Výhled na starý Nessebar

Výhled na starý Nessebar

Nessebar leží 37 kilometrů severně od Burgasu a 100 kilometrů jižně od Varny. Sestává ze tří částí. Vytváří ho původní staré město, položené na poloostrově a propojené s novým městem na pevnině jen úzkým pruhem silnice a třetí částí je Sluneční pobřeží, zabírající několik kilometrů zálivu severně od Nessebaru. Asi 4 kilometry jižně od nového Nessebaru se rozkládá vesnička a středisko Ravda.

V ulicích starého Nessebaru V ulicích starého Nessebaru

© Nataliya Nazarova / Shutterstock.com

Starý Nessebar, jedna z bulharských městských architektonických rezervací a památka UNESCO. Patří k nejstarším městům Evropy. Původní název Manebria, odvozený od jména zakladatele města thráckého krále Menase, se postupně změnil na Mesembria. Z něho pak vznikl současný název Nessebar, který se oficiálně užívá až od roku 1934. Původně byl poloostrov, na kterém město leží, asi dvakrát větší než dnes, což je způsobilo stoupání moře. Pod hladinou byly skutečně objeveny pozůstatky prastarých hradeb.

Historie města Nessebar

V 6. století před naším letopočtem založili Řekové klasické město na místě thrácké osady. Mesambria se stala významným obchodním centrem. Její strategická poloha i vlastní lodě umožňovaly rozvoj obchodu nejen v rámci Černého moře, ale i s významnými centry Středozemního moře, například s Rhodosem, Thasosem nebo Egyptem. Velkého rozmachu dosáhla také v architektuře, sochařství, řemeslné výrobě, umění a kultuře.

Starý Nessebar

Starý Nessebar

Na východní, nejvyšší části poloostrova stával chrám Apolla, boha vědy a umění. Když do oblasti Černomoří přišli v 1. století před naším letopočtem římské legie, městští radní jim prý raději předali klíče od města, aby se vyhnuli zkáze a plenění. V období začlenění do Římské říše význam města poněkud upadal. K novému rozmachu došlo až od 5. století našeho letopočtu. Město bylo obehnáno novými mohutnými hradbami, jejichž pozůstatky dodnes můžeme spatřit u vchodu. Hradby byly tak dobře konstruované, že přetrvaly s malými opravami až do středověku. Vznikla spousta sakrálních staveb. Říká se, že v 6. století bylo ve městě asi 40 kostelů a kaplí. Do dnešní doby se z tohoto období zachovaly zříceniny Starého metropolitního kostela a Pobřežní baziliky.

V 6. – 8. století vzkvétající město bylo dosti zničeno při dobytí bulharským chánem Krumem v roce 812. I když do jisté míry ztrácelo na významu, stále zůstalo ekonomicko-kulturním centrem i v 9. – 13. století. Právě z tohoto období se do dnešního dne dochovaly cenné architektonické památky, představující středověkou bulharskou církevní architekturu. Patří sem Nový metropolitní kostel Sv. Stefana, kostely Sv. Jana Křtitele, Svatého Teodora, Svaté Paraskevy a nejlépe zachovalý chrám Kristus Pantokrator, který se stal jedním ze symbolů starého města. Ve 14. století se Nessebar chlubil, že je jedním z největších, nejkrásnějších a nejbohatších měst. Čile obchodoval s Benátkami a s Dubrovníkem.

Po desetiletích válek se v polovině 15. století stal definitivně na více jak čtyři století součástí Osmanské říše. Obyvatelé se museli postupně adaptovat na nový společenský systém, získali však určitá privilegia. Kromě rybolovu a vinařství se znovu vrátili k obchodu s tradičními partnery ve Středozemním moři. Z období turecké nadvlády se dochoval kostel Svatý Spas, cenné Nesenařské ikony umístěné v Archeologickém muzeu a Národním historickém muzeu v Sofii a také turecké lázně ze 17. století.

V 18. století již Nessebar začal ztrácet svůj stěžejní význam obchodního přístavu, rozjel se ale obchod a řemesla. Městské domy z 19. století, typické kamennými podezdívkami a dřevěnými konstrukcemi prvního nadzemního podlaží, patří k nejcennějším exemplářům bulharské architektury tohoto období. Vytvářejí naprosto nezapomenutelný kolorit Nessebaru. Až do dnešních dnů se obyvatelé živí rybolovem a v posledním století dosáhla obrovského rozmachu turistika.

Pláž v novém Nessebaru Pláž v novém Nessebaru

© posztos / Shutterstock.com

Téměř všechny uličky starého města jsou dnes plné obchůdků, uměleckých galerií, kaváren a restaurací, které lákají turisty.

Přímo na poloostrově se rozkládají také dvě menší pláže.

Nový Nessebar je moderní městečko ležící na pevnině asi 500 metrů od starého města. V poslední době zde vyrůstají stále nové hotely, penziony, restaurace, obchody. Právě tato část města je plná hotelů a rodinných penzionů a apartmánových domů. Nový Nessebar je poměrně rozlehlé město zasahující i dále od pobřeží. Pláže v Novém Nessebaru jsou rozlehlé a tvořené jemným pískem. Najdete zde skvělé zázemí v podobě plážových barů a restaurací, stejně jako několik středisek vodních sportů se všemi oblíbenými atrakcemi – jízda na vodních lyžích, zapůjčení skútrů, parasailing a jízdu na banánu.

Jak se do Nessebaru dostat

Přiletíte-li na letiště do Burgasu, sedněte na vlak, který vás dopraví do města na nádraží, které sousedí s autobusovým nádražím Yug. Odtud jezdí pravidelná autobusová linka do Nessebaru.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.5 hvězdy
    4.5 / 5 (2 )
  • 90%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Krásné, ale hrozně rušné město :(

dne 2015-03-11 21:52:18

Staré město Nessebar je opravdu kouzelné s jeho uličkami a domky, které připomínají další krásná historická města třeba v Chorvatsku (Dubrovník) nebo v Řecku. Mají tady skvělé ryby, takže pokud máte rádi rybí pokrmy, určitě si zajděte do některé rybí restaurace, nebudete litovat.
Skvělé se tady nakupuje, jednou jsem si musel koupit extra kufr, protože výběr oblečení a suvenýrů je vážně široký :)
Bohužel město je sice krásné, ale jeho atmosféru hodně narušuje hluk z diskoték hned pod městem, které tady vyřvávají po celé léto :(( Pokud chcete v noci v klidu spát, tak buď jeďte jinam a do Nessebaru dojíždějte a nebo sem jeďte mimo hlavní sezonu (červen-srpen), kdy je to tady opravdu v noci na hlavu.Dosaženo 25 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Starý Nessebar je nádherné místo!

dne 2014-11-09 08:47:24

Nessebar jsem navštívil několikrát a nemůžu se přestat vracet. Miluju hlavně starý Nessebar, jeho obyvatele, architekturu, jídlo (super restaurace jsou Old anchor a Parorama), Nessebar určitě navštivte, je to krásné město!Dovolená Nessebar

Zajímala by vás nabídka zájezdů do destinace Nessebar? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Nessebar nabízí. Případně se podívejte i na další zájezdy do Bulharska, nebudete litovat!