Nedaleko města Veliko Tarnovo leží klášter Proměnění Páně (Preobraženský klášter) se 4 kostely, který zde stával již za druhé bulharské říše okolo roku 1360, ale v průběhu doby byl několikrát pobořen. Klášter leží pod nepřístupnými prudkými skalami nad levým břehem řeky Yantra a je největším klášterem v této oblasti.

Preobraženský klášter je čtvrtým největším bulharským klášterem ležícím asi 7 km severně od města Veliko Tarnovo. Jeho významnost spočívá především v jeho výzdobě. Kostelu vévodí malby mistra Zachari Zografa, které se postupně rekonstruují, stejně jako klášter samotný.

Klášter Proměnění Páně (Preobraženský klášter)

Klášter Proměnění Páně (Preobraženský klášter)

Během středověku byl klášter situován zhruba 400 – 500 m na jih oproti nynější pozici. Během výzkumu se v roce 1952 našly pozůstatky keramického nádobí a nástěnných maleb. Klášter Proměnění Páně (Preobraženský klášter) byl na konci 14. století několikrát vypálen a následně zničen po dobytí Tarnova osmany. Nový klášter byl na současném místě postaven v roce 1825.

Budovy kláštera byly postaveny jedna po druhé a tvoří obdélník s dlážděnými kočičími hlavami ve dvoře. Kostel postavil stavitel Dimitrij Sofijalijata a dokončil jej Koljo Fičeto. Malby na stěnách jsou od mistra Zachariho Zografa. Nejzajímavější je freska Kolo života na jižní venkovní stěně.

Během rusko-turecké války (1877 – 1878) byl klášter Proměnění Páně přeměněn na nemocnici. Jako výraz vděku nabídli po osvobození ruští vojáci kostelu dary ve formě zvonu, lustrů a několika liturgických knih.

Preobraženský klášter

Preobraženský klášter

V současné době je klášter Proměnění Páně (Preobraženský klášter) veřejnosti otevřen. Díky tomu, že zde nenajdete davy turistů, si můžete v klidu vychutnat velmi příjemnou atmosféru kláštera a jeho zalesněného okolí.

Jak se ke klášteru Proměnění Páně (Preobraženskému klášteru) dostat

K Preobraženskému klášteru se pohodlně dostanete autem či pěšky po zelené turistické stezce z Veliko Tarnova. Dá se sem dojet i autobusem z Veliko Tarnova, který stojí pod klášterem, ale i tak počítejte s delší procházkou k vytouženému cíli.

Do kostela se platí symbolické vstupné cca 2 Lv.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Klášter Proměnění Páně (Preobraženský klášter)

Máme pro vás aktuální zájezdy do destinace Klášter Proměnění Páně (Preobraženský klášter) a nebo další spoustu zájezdů do Bulharska. Podívejte se i na aktuální Last minute pro destinaci Klášter Proměnění Páně (Preobraženský klášter) a vyberte si tu nejzajímavější nabídku!