Druhé největší a nejvybavenější letovisko po Kutě se táhne 8 km podél severního pobřeží Bali. Centrem Loviny je vesnička Kalibukuk, kde je také nejvíce ubytovacích možností, převážně nižší kategorie. Pláž je známá černým sopečným pískem, lemovaná palmami. Je zde také řada vodopádů, jezer a hinduistických chrámů. Lovina není vhodná pro potápění, jelikož podmořský život je zde ničen rybolovem.
Lovina je jedna z turisty nejnavštěvovanějších pláží severní části Bali v oblasti Kalibukbuk s klidným mořem a černým vulkanickým pískem, známá svou Delfíní stezkou, na které můžeme asi 1 km od pobřeží vidět stovky delfínů. Sice ne vždy, ale je tady velká šance.
Černé pláže tu kontrastují se zelenými rýžovými políčky, prakticky hned vedle hotelů a guesthousů.
Den zde můžete začít výletem lodí za delfíny. Odplouvá se ještě před svítáním a již samotný východ slunce a pohled na lodě mísních rybářů jukungy je nezapomenutelným zážitkem. A až před vámi začnou skotačit delfíni, budete nadšeni.
Ubytování je možné ve velkých hotelových komplexech nebo v malých hotýlcích a privátních vilách. Restaurace poskytuje pestrou paletu asijských i evropských jídel a mořské plody.
V nabídce turistických služeb nechybí rozmanité výlety, půjčování motorek, kol, kajaků. Určitě si zajeďte do kráteru Bedugul a také k buddhistickému chrámu. Doporučuje se rovněž navštívit horké lázně v Banjaru. Zdejší voda má léčebné účinky na celou řadu kožních nemocí.
Z Loviny se v posledních letech stala oblíbená turistická destinace, kterou využívají zejména baťůžkáři – ceny ubytování zde jsou stále velice příjemné. Navíc je Lovina velice dobře situována, takže může sloužit jako ideální výchozí bod pro poznávání severu Bali a také střední částí Bali okolo jezer Bratan a Batur.
Pláž v Lovině se táhne v délce asi 12km a je to opravdu vítané místo klidu, když ji tedy srovnáme s neuvěřitelně rušnými plážemi na jihu, zejména v okolí Kuty. Mělké moře s dlouhými nádhernými plážemi je po většinu roku bez vln, takže pobyt vyhovuje především rodinám s malými dětmi a seniorům. Dnes proto Lovinu navštěvují především rodiny s dětmi, páry, hledávající romantiku a klid a také zmínění baťůžkáři, kteří Lovinu využívají jako levnou destinaci, kde není obvykle problém najít ubytování a odkud se dá dělat spousta výletů po okolí. Samozřejmě ale platí, že se Lovina, podobně jako zbytek celého Bali, plní turisty v období prázdnin a také okolo Vánoc.
Jste-li milovníkem potápění, pak vězte, že možnosti pro potápění zde jsou, ale nejsou nic moc.
Jak se do letoviska Lovina dostat
Do Loviny se jednoduše dopravíte autobusem odkudkoli z Bali, ale je potřeba počítat s tím, že je to z východu či jihu opravdu dlouhý kus cesty a jelikož se na Bali nedá jezdit nějak extrémně rychle, cesta trvá déle, než kdybyste podobný úsek jeli např. v Česku.
Pokud pojedete busem, počítejte s tím, že bude stavět všude možně a cesta se o to více protáhne. Ideální je proto samozřejmě mít vlastní auto, nejlépe i s vlastním řidičem, což vám dá nejširší možnosti a budete pánem svého času. Navíc po cestě najdete řadu zajímavých míst, u kterých budete moci zastavit, což při cestě autobusem jednoduše řečeno nepůjde. Pro jistotu však vždy počítejte s tím, že vám cesta zabere cca 4 hodiny, ale samozřejmě budete schopni ji zvládnout i rychleji (okolo 2,5 hodiny autem).
Výlety v nejbližším okolí Loviny
Výletů, které vám budou nabídnuty v Lovině, je celá řada. Ty nejtradičnější z nich jsou následující.
Air Banjar Hot Springs
Západně od Loviny se nachází Air Banjar (Air Panjar) – horké prameny, které vyvěrají z kamenných úst různých démonů do bazénů, ve kterých si můžete odpočinout. Vše je situováno do hezkého prostředí.
Přírodní horký pramen, vyvěrající ze země v blízkosti pláže Lovina a bazén s teplou vodou z tohoto pramene je otevřen denně od 8 do 18 hodin, kromě svátku Nyepi.
Je zde sice placený vstup, ale není to nic hrozného, navíc zde můžete i poobědvat a strávit tak hezké dopoledne. Doporučuji sem vyrazit ráno, ideálně před 9. hodinou, než se sem nahrnou další lidé.
Výlety za delfíny
Na tyto výlety se vyráží brzy ráno a jsou populární zejména mezi dětmi. Bohužel platí to, že počet lodí je často větší než počet delfínů a je to tak trošku hon na delfíny, což rozhodně není zrovna ideální.
Osobně tyto výlety nedoporučuji – sice je pozorování delfínů zážitek, ale díky tomu, že je vše organizováno opravdu dost agresivně vůči těmto krásným zvířatům, raději jsem se výletu neúčastnil, protože se na podobném nahánění nebohých zvířat podílet nechci. Cena je pak okolo 50 000 rupií.
Šnorchlování a potápění
V Lovině se nabízí i řada výletů za šnorchlováním a potápěním. Ty zpravidla vyráží ráno okolo 9.-10. hod., cena bývá u šnorchlování opět okolo 50 tis. rupií za osobu v pronajaté lodi a zahrnuje i výbavu, ale pokud máte vlastní, určitě si ji vemte, protože najít takovou, která vám bude sedět, se nemusí vždy nutně povést (zvlášť pokud máte tak divnou hlavu jako já 😀 ). Potápění vyjde na cirka 70 USD.
Výlety za šnorchlováním směřují na několik šnorchlovacích a potápěcích míst v okolí Loviny, především do okolí ostrovů Menjangan.
Lázně, masáže atp.
Lovina má několik lázeňských a masážních míst, ačkoli nejsou tak vybavená jako obdobná místa na jihu Bali, služby jsou na dobré úrovni a ceny naštěstí nejsou tak vyhoněné jako na jihu. Proto si myslím, že jsou místní služby dobrou volbou, zvlášť k danému poměru kvalita/cena.
Asi nejznámější jsou Agung’s Spa, které nabízí celou škálu služeb a patří k nejhezčím zařízením v Lovině, přestože jsou poměrně malá.
Ztracený baťůžkářský ráj
Ondra Starej dne 2015-04-07 16:48:54Lovina byla ještě před pár lety vyhlášenou baťůžkářskou destinací, kde se sjížděli cestovatelé z celého světa, ubytovávali se v jednoduchých, ale útulných a levných hotýlcích a apartmánech a trávili čas na krásné černé (vulkanické) pláži. Bohužel tyto časy jsou již pryč, protože dnes je z Loviny poměrně rušné letovisko, kde se staví nové hotely, ceny šly podstatně nahoru a pláž trpí stejnými neduhy jako ta např. v Kutě - dříve než si člověk lehne, už je u něj prodejce (cetky, jídlo, pití, výlety a tak pořád dokola).
Klid je zde možné najít jen na některých místech a nebo v té části roku, kdy zde není nejvyšší sezona. Pláž navíc někdy bývá zaneřáděná odpadky a jelikož je nikdo neuklízí, tak to taky sem tam nemusí být moc hezké.
Jinak je Lovina jen další letovisko Bali, kde sice nejsou úplné davy lidí, ale kde začíná být problém hledat klid.
Krásná černá pláž
Petra Beranová dne 2015-01-11 12:17:07Nikdy předtím jsem nebyla na pláži s černým pískem, tak jsem měla trošku strach si na něj lehnout, protože je to pocit jako si lehat na uhlí. A člověk má prostě strach, že to bude špinit. Nešpiní! :-) Lovina je příjemné městečko, kde je poměrně klid. Je tady hodně možností levného ubytování a řada výletů do okolí. Pokud budete na Bali delší dobu, určitě si pár nocí vyhraďte na Lovinu,ze které je to kousek k některým zajímavým místům severního Bali a relativní kousek také do oblasti jezer Batur, Bratan a dalších.