Základní statistické informace

Oficiální názevBahamské společenství –The Commonwealth of The Bahamas
Rozloha13 942/ km²
Počet obyvatel347 000 (odhad, r. 2010)
PolohaStřední Amerika, jihovýchodně poblíž Floridy aseverovýchodně od Kuby
MořeAtlantický oceán
Nejvyšší pohoří/horaCat Island (122 m)
Důležitá vodstvajezero Killarney
Hlavní městoNassau (222 tis. obyvatel)
Státní zřízeníkonstituční monarchie s dvoukomorovým parlamentem. V čele státu stojí britská královna (člen britského společenství národů)
Správní členění21 ostrovů a souostroví
ObyvatelstvoČernoši (85 %), běloši (12 %), míšenci (3 %)
Hustota obyvatel56 obyvatel/ km² (r. 2010)
Jazykyúřední jazyk angličtina (spíš anglická než americká), bahamská kreolská angličtina, kreolská francouzština (imigranti z Haiti)
Náboženstvíbaptisté 35,4%, anglikáni 15,1%, římští katolíci 13,5%, letniční hnutí 8,1%, ostatní křesťané 24,2%, ostatní nebo bez vyznání 3,7%
Vzdělání (procento analfabetů)1%
MěnaBahamský dolar (BSD) = 100 centů. Směnný kurs: 1 USD = 1 Bahamský dolar  (zcela běžně používaný, paralelně k bahamskému dolaru)
Elektrický proudMístní napětí je 110 V. Zásuvky jsou většinou amerického typu (2 ploché vidličky). Pro nabíjení elektrických spotřebičů je zapotřebí adaptéru i konvertoru zásuvek.
Časový posun– 5 hodin, letní čas -4 hodiny

Bahamské ostrovy se dříve jmenovaly Lucayské souostroví ze španělského výrazu „los cayos“, což znamená „ostrovní útesy“. S výrazem cayo se ostatně na Bahamách (a nejen zde, ale v celém Karibiku) setkáte běžně, tak aspoň už budete vědět, co to přesně znamená 🙂

Bahamské souostroví tvoří 30 větších, 700 menších a okolo 2400 malých korálových ostrovů.

Rozlohou největším ostrovem je Andros, který se rozkládá na ploše 3524 km2 a hned za ním je Great Abaco s plochou 2313. Nejznámějším je ale ostrov Watling, na kterém v roce 1492 přistál Kryštof Kolumbus.

Z uvedeného množství ostrovů je jich pouze dvacet osídleno. Nejvíce obyvatel žije na New Providence, kde se nachází také hlavní město Nassau.

Bahamské ostrovy jsou konstituční monarchií, s britskou královnou v čele státu. Královnu zastupuje generální guvernér. Výkonná moc je v rukou vlády.

Mapa Bahamských ostrovů

Mapa Bahamských ostrovů

Administrativní členění Bahamských ostrovů

Bahamy jsou administrativně členěny na 31 okrsků.

 1. Acklins
 2. Berry Islands
 3. Bimini
 4. Black Point
 5. Cat Island
 6. Central Abaco
 7. Central Andros
 8. Central Eleuthera
 9. City of Freeport
 10. Crooked Island
 11. East Grand Bahama
 12. Exuma
 13. Grand Cay
 14. Harbour Island
 15. Hope Town
 16. Inagua
 17. Long Island
 18. Mangrove Cay
 19. Mayaguana
 20. Moore’s Island
 21. North Abaco
 22. North Andros
 23. North Eleuthera
 24. Ragged Island
 25. Rum Cay
 26. San Salvador
 27. South Abaco
 28. South Andros
 29. South Eleuthera
 30. Spanish Wells
 31. West Grand Bahama
 32. New Providence

Vláda si za svůj cíl stanovila podstatně zvýšit počet turistů. Ten však v posledních letech stagnuje nebo klesá. Cestovní ruch přitom zajišťuje práci pro 2/3 obyvatel. Kromě tohoto hospodářského odvětví se tu pěstuje cukrová třtina, ananasy, banány a další ovoce. Těží se zde také sůl a dřevo. Bahamy mají i ropné rafinérie. Do poloviny 20. století byl, hlavně v hlavním městě Nassau, významným hospodářským odvětvím lov mořských hub.

Bezpečnostní situace na Bahamách

Bezpečnostní situace na Bahamách je poměrně dobrá, ale nedoporučuje se chodit mimo hlavní hotely, zejména ne osamoceně  a po setmění. Nejhorší situace je na hlavních ostrovech New Providence, jinde je relativně bezpečno. Je to logické – lapkové se stahují tam, kde mají největší počet potenciálních obětí. Proto, pokud se vyhnete hlavním turistickým oblastem, nejenže budete mít mnohem větší pocit bezpečí, ale zažijete i opravdovější Bahamy, přátelštější a usměvavější obyvatele a samozřejmě krásnější přírodu.

Vstřícnost domorodců je ostatně na Bahamách pověstná.

Na většině ostrovů jsou ideální podmínky pro vodní sporty. Plavky jsou zde tolerovány pouze na plážích a u bazénů. Jinak samozřejmě není očekávána nahota, ale naopak střídmé oblékání 🙂

 • Hodnocení uživatelů

 • Hodnocení: 0 hvězdy
  0 / 5 (0 )
 • 0%
 • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená na Bahamách

Hledáte zájezdy na Bahamy? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů se zajímavými cenami a různými slevami. Vybírat můžete i dle hodnocení jednotlivých nabídek, k dispozici je řada termínů a cenových hladin, ze kterých si můžete vybrat! Pro nabídku aktuálních zájezdů na Bahamy, klikněte sem a pro akční nabídky Last minute pak zase sem.