San Salvador byl prvním ostrovem, na kterém přistál Kryštof Kolumbus při objevení Ameriky. Kolumbus tehdy do svého deníku napsal známou větu: „Krása těchto ostrovů předčí jakékoliv jiné, stejně jako den předčí noc ve své nádheře.“

Ostrov San Salvador Ostrov San Salvador

© Anne Hensel, https://sansalvadorbahamas.wordpress.com/

Ostrov Watling (neboli San Salvador – název San Salvador na něj byl přesunut v roce 1925 z ostrova Cat Island, od té doby je jako San Salvador označován ostrov Watlign, zatímco původní San Salvador se dnes jmenuje Cat Island 🙂 ) zůstává nezměněn po celá staletí. Patří sem kilometry nedotčených pláží a k prozkoumání lákají útesy, jeskyně a malé cays. Dechberoucí výhled na oceán vás nadchne!

Ostrov San Salvador je pouze 12 kilometrů dlouhý a 5 kilometrů široký. Zabírá plochu 155 km2. Je vzdálený asi 200 mil jihovýchodně od Nassau a asi jednu hodinu letu z Floridy. Hlavním městem ostrova je Cockburn Town, ležící na klidném západním pobřeží ostrova.

Bohatou historii ostrova potvrzuje mnoho historických památek. Na své cestě se právě zde vylodil Kryštof Kolumbus, a tak vlastně objevil „Ameriku“. Tak se to alespoň učilo ve školách do roku 1986. Nověji se však údajně prokázalo, že první ostrov, na kterém Kolumbus přistál, byl nejspíše Samana Cay na jihovýchodě Baham.

V době předkolumbovské zde žili indiáni Arawakové, kteří k životu potřebovali jen dostatek zvěře a ryb. Živili se primitivním zemědělstvím.

Ostrov byl původně známý pod názvem Guanahani, tak jej pojmenovali indiáni Lucayanové. Později tu často pobýval pirát George Watling, podle něhož byl ostrov přejmenován.

Neznámějšími historickými místy jsou Kolumbův kříž, který připomíná přistání Kryštofa Kolumba v roce 1492, zřícenina hradu Watling a jeden z posledních tradičních majáků na petrolejky Dixon Hill Lighthouse.  Maják je pořád ještě zcela funkční a jeho světlo svítí až do vzdálenosti 19 kilometrů. Pro potápěče bude lákadlem  velké množství vraků ztroskotaných lodí. Návštěvníci si mohou na tržnicích s uměleckými předměty zakoupit suvenýry, občerstvit se mohou v restauracích s místními specialitami a pokrmy z mořských plodů.

Kolumbův kříž - Columbus Monument Kolumbův kříž – Columbus Monument

© Anne Hensel, https://sansalvadorbahamas.wordpress.com/

Ve vnitrozemí ostrova se nalézá několik kouzelných jezírek. Pobřeží zdobí krásné bílé pláže s útesy v neuvěřitelně průhledném moři. Naskýtají se zde ideální podmínky pro šnorchlování, potápění a rybaření. Šnorchlovat zde mohou i naprostí začátečníci. Do míst s nejlepším rybolovem vás dovedou místní průvodci.

Milovníci potápění najdou nejlepší podmínky na závětrné straně ostrova. Mořský život pod hladinou tu mohou pozorovat do vzdálenosti více jak 100 metrů. Potápět se dá i v jeskyních, útesech nebo u vraků potopených lodí.

Na plážích, lemujících ostrov, vstoupíte na jemný bílý písek. Nalézá se tu i dostek odlehlých pláží.

Nedaleko od ostrova San Salvador (Watling), asi 20 kilometr jihozápadně, leží menší ostrov Rum Cay. Na tomto ostrůvku je několik kopců, z nichž nejvyšší dosahuje výšky asi 120 metrů. Původně se ostrov jmenoval Santa Maria de la Concepcion. Současné jméno dostal jako připomenutí ztroskotání lodi s nákladem rumu.

Na severu ostrova se nalézají jeskyně s kresbami indiánů Lucayanů a různými artefakty. Rum Cay v minulosti žil z produkce ananasu, soli, sisalu (textilní vlákno, které se získává z listů agáve sisalové), ale v důsledu konkurence a přírodních katastrof  byla tato činnost utlumena. Dnes je hlavním zdrojem pracovních míst cestovní ruch. Téměř každý, kdo žije v Port Nelson, nabízí návštěvníkům chatky k pronajmutí. Osady Port Boyd, Blac Rock a Gin Hill jsou dnes opuštěné a zpustlé.

Populární atrakce na ostrově San Salvador (Watling)

K historickým místům a památkám v San Salvadoru patří Kolumbův kříž, Olympic Flame monument, zřícenina hradu Watling a jeden z posledních majáků se světlem z petrolejových lamp, který je stále ještě v provozu –  Dixin Kill Lighthouse.

Columbus Monument – Kolumbův kříž

Po 33 dnech na moři přistál dne 12. října 1492 Kryštov Kolumbus u zátoky Fernandez Bay. V upomínku na tento památný den zde byl na Štědrý den v roce 1956 odhalen bílý kříž.

Zřícenina hradu Watling

Stojí osm metrů nad hladinou moře. Sloužila pro průmyslové a skladovací účely, kuchyně a ubytování otroků. Klasický hrad či jeho zříceninu, které známe např. právě z ČR, ale opravdu nečekejte 🙂

Zřícenina hradu Watling Zřícenina hradu Watling

© James St. John, https://www.flickr.com/photos/jsjgeology/15352510073

Dixon Hill Lighthouse

Postaven byl na bývalé plantáží ve vlastnictví Johna Dodona. Byl postaven Imperiál Lighthouse Servis v roce 1887 a má dosah 19 kilometrů. V současnosti se zde dodržují čtyřhodinové noční hlídky. Maják vydává dva záblesky každých deset sekund. Je posledním svého druhu na Bahamách.

Farquharson Plantation

Tyto ruiny byly kdysi majestátním domem, vězením i kuchyní. Plantáž je vybavena také korytem pro dobytek, vytesaným do horniny.

New World Museum

Muzeum bylo založeno v roce 1958 Ruth Durlache Wolperovou. Najdete tu malby z přistání Kolumba, artefakty z původní osady Arawaků a Lucayanskou keramiku.

Mexican Olympic Monument

Olympijský památník, na kterém byl uchován olympijský oheň na cestě z Řecka do Mexika, na olympijské hry v Mexico City, v roce 1968.

Mexican Olympic Monument Mexican Olympic Monument

© Wittenberg University, http://www9.wittenberg.edu/bahamas2012/?paged=6

Chicago Herald Monument

V roce 1892 Světová výstava oslavila 400. výročí objevení „Nového světa“. K tomuto výročí byl v roce 1891 vytesán z nativního vápence tento monument. Připomíná Kolumbovo vylodění.

Chicago Herald Monument Chicago Herald Monument

© Karl and Jan, http://yachtwhitepepper.blogspot.cz/2011/04/san-salvador-island.html

Nao Santa Maria Monument

Japonské úsilí obnovit Kolumbovu vlajkovou loď, symbolizující Kolumbův záměr dosáhnout Asii a posílení vztahů mezi národy zde reprezentuje maly pomníček s plaketou.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (2 )
  • 80%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Hezky ostrov

dne 2015-04-19 20:04:25

Na Watlingu je nekolik hezkych plazi, par zajimavych mist, ale obecne zde neni moc co delat. Par hotelu tady ma nabidku vodnich sportu atp. kde se da vyblbnout pul dne, jinak ostrov nenabizi mnoho atrakci. Ale pokud hledate klid, tak je to dobra volba.Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Pláže, klid, pohoda!

dne 2014-12-09 20:19:03

San Salvador je dnes ve stavu, ve kterém byly nejznámější z bahamských ostrovů před čtyřiceti lety, než zde propuknul obrovský turistický boom. Pokud máte rádi přírodu, klidné pláže, tak si zde užijete bezva dovolenou.
Ostrov je poměrně malý a nejsou zde žádné velké turistické atrakce, ale na klidně strávenou dovolenou je to ideální!Dovolená San Salvador (dříve Watling)

Máme pro vás aktuální zájezdy do destinace San Salvador (dříve Watling) a nebo další spoustu zájezdů na Bahamy. Podívejte se i na aktuální Last minute pro destinaci San Salvador (dříve Watling) a vyberte si tu nejzajímavější nabídku!