Ostrov Andros je největším ostrovem bahamského souostroví.

Všechny ostrovy na Bahamách nabízí bohaté přírodní zajímavosti, ale Andros je v tomto jistě nejlepší. Je skvělým místem pro bezstarostnou relaxaci na pláži, trávení líbánek, pozorování ptáků, ale také turistiku a vodní sporty jako šnorchlování, potápění i rybaření.

Uvnitř ostrova turisté najdou neporušenou tropickou přírodu, vzácné ptáky, divoká prasata a leguány a také mnoho druhů divoce rostoucích orchidejí. Vyskytují se tu místa pokrytá palmovými savanami, piniovými i mahagonovými lesy. Najdete zde třetí nejdelší korálový útes na světě.

Andros

Andros

Andros je největší z 26 obydlených bahamských ostrovů. Je větší než všech 700 bahamských ostrovů dohromady. Ostrov Andros zahrnuje stovky malých ostrůvků a cays, tři největší z nich jsou – severní Andros, Mangrovy Cay a jižní Andros. Ostrov je na Bahamách známý pod přezdívkami „Spící obr“ a „Big Yard“.

Zajímavostí je, že geologicky a geograficky není ostrov Andros, na rozdíl od ostatních bahamských ostrovů, umístěn v Karibiku, ale leží spíš v Atlantském oceánu. Přesto politicky a historicky byl vždy součástí Britských Antil a je považován za kulturní součást Karibiku. I bahamský dialekt má výrazně karibský charakter.

Největším hospodářským přínosem pro ostrov je turistika a cestoví ruch. Je také největším soukromým zaměstnavatelem pro místní obyvatele. Po celém východním pobřeží ostrova, od severního města Nicholls Town až po jih s městem Little Creek, je 35 – 40 hotelů, motelů, penzionů a chat, s celkovým počtem okolo 400 pokojů. Největší zájem o ostrov jeví potápěči, kteří touží po potápění na bariérovém útesu.

Na ostrově se každoročně pořádá několik festivalů. Crabfest na Frexh Creek v červnu, roční regaty na Bluff Morgan, místní Junkanoo a Goombay mezi Vánocemi a Novým rokem. Dále Seafood Splash a Chickcharnie festival.

Pláž na ostrově Andros

Pláž na ostrově Andros

Ostrov se chlubí dlouhou tradicí ve stavbě lodí, ve výrobě slaměných a dřevěných výrobků a v řezbářství.

Andros, jako největší ostrov na Bahamách, má také větší botanickou a zoologickou rozmanitost než ostatní ostrovy. K nejvýznamnějším faktorům mořského života patří bariérový útes a jazyk oceánu s mangrovovými bažinami a skalnatými ústími řek. Ty vytváří podmínky pro mořský život. Je na trase migrace keporkaků (velryb). Ostrov je také domovem pro mnohé z 225 druhů ptáků. V subtropických lesích a bažinách roste více jak 50 druhů divokých orchidejí, z nichž mnohé jsou endemické.

Ostrovní modré díry (blue holes), naplněné vodou, lákají potápěče z celého světa. Modré díry lze nejlépe popsat jako vstupy do složitých jeskynních systémů. Ty mohou být velmi rozsáhlé. Boční jeskynní chodby mohou být dlouhé několik kilometrů a hluboké deset až několik set metrů.

Pláže ostrova Andros

Východní pobřeží ostrova lemují měkké pískové pláže, zbarvené do zlatova a růžova. Písek obvykle nebývá příliš horký, takže se dá chodit na míle daleko. Na plážích rostou kokosové palmy nebo jsou lemovány stromy přesličníků.

Rybaření

Na celém světě je ostrov Andros považován za centrum bonefishingu. Mnoho ubytoven zde nabízí strukturované rybářské programy. Rybaření je možné i u útesu a v jazyku oceánu.

Bonefish na ostrově Andros Bonefish na ostrově Andros

© AnglerAdventures.com, https://angleradventures.wordpress.com/2014/07/25/14-pound-bonefish-on-a-2-simram-at-north-riding-point-club-grand-bahama/

Bonefishing je specializovaný druh rybářství, který se zaměřuje na lov ryby, které se říká bonefish. Na videu níže se můžete podívat, jak takový bonefishing vypadá, přestože je toto video z nedalekého ostrova Long Island.

Jízda na lodi

Západní strana ostrova je pro lodě prakticky nepřístupná vzhledem k mělčinám. Na východě je však pobřeží přístupné a velmi malebné. Jachtaři se mohou těšit z plavby v bahamské modři, korálovými útesy a panenskými plážemi. Menší lodě mohou pak proplouvat stovkami jezer, potoků a zátok, jež oddělují jižní, střední a severní Andros.

Rodinná zábava na ostrově Andros

Ostrov Andros nabízí zábavu pro celou rodinu, od pirátské zátoky, přes husté lesy až po polední pikniky na vnitrozemském jezeře. Takže budete-li se sem chystat s dětmi, nemějte obavy, o jejich zábavu je zde postaráno 🙂

Vodní sporty

Skvělé projížďky na kajaku podél pláží s bělostným pískem, zkoumání mangrovy a zastávky na neobydlených ostrůvcích. To vše a mnohem více nabízí vodní radovánky u ostrova Andros.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.67 hvězdy
    4.67 / 5 (3 )
  • 93.4%
  • (3)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Blue holes - nádhera!

dne 2015-01-17 16:28:03

S manželem se oba rádi potápíme a když jsme před pár lety dělali PADI open water tak nám instruktoři hrozně chválili zážitky z Baham, konkrétně z místních Blue Holes. Rok se s rokem sešel a my měli možnost se sem podívat. Vyrazili jsme automaticky na ostrov Andros, kde známé "modré díry" jsou. Pokud se rádi potápíte, budete nadšení! Stargate blue hole je jedno z nejúchvatnějších míst na potápění, jaké jsem kdy měla možnost zažít a manžel by mi dal za pravdu. Je to opravdu BOMBA a pokud budete mít možnost, neváhejte ani minutu a vyražte sem taky!

TerkaDosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

SUPER ostrov

dne 2014-12-30 18:36:45

Andros je jednim z mych nejoblibenejsich ostrovu Baham, protoze je velky, je tady hromada zajimavych mist a hlavne - nejsou tady davy lidi!!! Pokud hledate klid a nechcete dovolenou jen prolezet na plazi, tak vyrazte na Andros. Moznosti je tady hromada, more krasne, lidi prijemni.
Jestli se nekdy na Bahamy vydam znova tak to bude urcite sem. A to jsem na Bahamach stravil opravdu hodne casu a videl z nich velky kus.Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Prima ostrov

dne 2014-11-16 12:36:36

Andros je moc fajn ostrov, který nezklamal nikoho z mých známých, kteří zde byli. My ho na první cestě na Bahamy vynechali, jeli zde až při druhé návštěvě Baham a souhlasím s tím, že je to opravdu prima místo. Rybaření, šnorchlování, moře a hlavně skvělé jídlo! Přibral jsem 3 kila :-DDovolená Andros

Zajímala by vás nabídka zájezdů do destinace Andros? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Andros nabízí. Případně se podívejte i na další zájezdy na Bahamy, nebudete litovat!