Ať už jezdíte na dovolenou několikrát za rok nebo pojedete poprvé, ať už jezdíte na Slovensko a nebo létáte po celé planetě, možná jste si už položili otázku, jestli je výhodnější cestovat s cestovními kancelářemi (českými či německými) a nebo si vše zajistit na vlastní pěst.

Rozhodně nejste první a ani poslední, kdo si tuto otázku klade 🙂 Ostatně právě to, že se nás poměrně často lidé ptají, jak to vidíme my a zda je výhodnější si vše naplánovat sám a nebo využít služeb cestovních kanceláří, mne donutilo sepsat tento seriál článků, kde se pokusím přinést odpovědi pro každého, kdo toto dilema řeší.

Díly seriálu:

  1. Výhody a nevýhody cestování s českými cestovními kancelářemi
  2. Výhody a nevýhody cestování s německými (rakouskými) cestovními kancelářemi
  3. Výhody a nevýhody individuálního cestování na vlastní pěst
  4. Je lepší cestovat s cestovkou nebo na vlastní pěst?

Ve třetím díle tohoto seriálu si řekneme více o cestování na vlastní pěst – jaké to přináší výhody, nevýhody a pro koho je individuální cestování vhodné a pro koho nikoli.

Individuální cestování, cestování na vlastní pěst

Motivace pro to, aby člověk cestoval na vlastní pěst, může být různá. Osobně jsem zatím zažila/slyšela čtyři důvody, proč cestovat individuálně, které lidé uváděli jako stěžejní:

  • cena – asi nejčastější argument, individuální cestování totiž dle mnohých lidí vyjde levněji, já s tím souhlasím, ale jen do jisté míry (vysvětlím v posledním článku tohoto seriálu o rozdílech mezi cestováním na vlastní pěst a cestováním s cestovkami).
  • volnost – řada lidí má ráda zařizování cesty, plánování, organizování, domlouvání. Mají rádi svobodu volby a volnost, kterou jim cestování s cestovkami neumožňuje. Zároveň se tito lidé nechtějí často vázat na skupinu dalších lidí a přizpůsobovat se někomu cizímu.
  • dobrodružství – řada lidí vidí v individuálním cestování větší dobrodružství (což bez pochyby je pravdou) a to jim vyhovuje
  • specifické požadavky – přestože nabídky cestovních kanceláří jsou dnes velice pestré a míří prakticky do celého světa, může se objevit požadavek tak specifický, že jej cestovní kanceláře nebudou schopny splnit. Pak nezbývá jiná možnost, než si celou cestu zajistit ve vlastní režii.

Individuálnní cestování, nebo chcete-li cestování na vlastní pěst, tedy přináší především prakticky neomezené možnosti toho kam, jak a kdy cestovat. Přináší také možnost seberealizace při plánování, promýšlení, pročítání knih/časopisů/průvodců/internetu a hledání informací, kam a jak se podívat. Je spojeno také s velkou mírou dobrodružství, kdy nevíte, do jaké situace se dostanete v příštích 10 minutách a jak tuto situaci budete řešit a nezřídka také umožňuje ušetřit peníze za letenky, ubytování a další služby.

S batohem na zádech - typický individuální cestovatel

S batohem na zádech – typický individuální cestovatel

Nicméně vše výše uvedené (samozřejmě kromě ceny) je také důvodem, proč individuální cestování není zdaleka pro každého. Ne každý z nás totiž má chuť a čas vše zařizovat, ne každého baví zdlouhavě zjišťovat, kam se zajet podívat a kde je po cestě něco zajímavého, ne každý chce třeba i několik týdnů či měsíců sledovat ceny letenek či ubytování, aby ušetřil. Pro řadu lidí je navíc nepředstavitelné, že by se měli v zahraničí dorozumívat s místními lidmi (jazyková bariéra, ostych), že by museli smlouvat o každou položku nákupu (ve Vietnamu, či Asii obecně nebo třeba v arabských zemí je to poměrně běžné) a pro velké množství lidí představuje velký stres pomyšlení na to, že by museli sami řešit nějaký zásadní problém, který čas od času každého individuálního cestovatele potká.

Chybná rezervace ubytování (sorry, nemáme pro vás pokoj, asi se někde stala chyba), nemoc či úraz, nebo nedej bože nestihnutý spoj (sorry, letadlo již odletělo, můžeme vám najít nejbližší možný let, ale jeho cena bude xxxx EUR), to jsou situace, které se stávají i těm nejzkušenějším cestovatelům a zatímco při cestě s cestovkou o vás bude postaráno a nebudete muset prakticky nic řešit, pojedete-li na vlastní pěst, situaci si budete muset vykomunikovat, vyřešit a hlavně zaplatit sami.

Individuální cestování je i pro ženy

Individuální cestování je i pro ženy

Známým se to zdá divné, ale osobně na cestování na vlastní pěst nejvíce miluji to, když se někde ztratím, když se nemohu domluvit s místními, protože neznám jejich řeč a oni neumí žádnou z řečí, kterými jsem schopna se domluvit já, nebo když nastane jiná zcela nečekaná situace (která však samozřejmě není nebezpečná). Všechny tyto chvíle jsou totiž na cestování nejintenzivnější, máte z nich nejsilnější zážitky a umožní vám dostat se do míst či situací, které vás vždy něčím obohatí. Ano, v některých chvílích to příjemné být nemusí, naopak to může být i velice stresující, ale obvykle právě na tyto chvíle pak člověk vzpomíná nejčastěji 🙂

Výhody individuálního cestování

  • při rozumném plánování dopředu existuje velká možnost dostat se na mnohem nižší ceny ubytování, letenek a i dalších služeb
  • obrovská svoboda při plánování cesty a toho, co chcete vidět, kdy atp. Možnost měnit plán „za běhu“
  • možnost necestovat „s davem“ (ačkoli tento bod platí jen někdy – v rušném letovisku Hurghada v Egyptě budete s davem, ať pojedete s CK nebo si dovolenou zařídíte sami a také platí to, že i cestovky nabízí poznávací zájezdy pro malinké skupiny osob)
  • zažívání nečekaných situací, které vám umožní lépe poznat dané místo, místní obyvatele, ale i sebe sama
  • větší pocit dobrodružství

Nevýhody individuálního cestování

  • nutnost investice velkého množství času pro naplánování a zařízení všeho potřebného
  • obvykle potřeba plánovat vše dostatečně dopředu (platí především pro letecké zájezdy, neboť ceny letenek s blížícím se termínem odletu rostou – to částečně neplatí u nízkonákladových společností a výjimkou jsou i různé akční a chybové ceny letenek)
  • nutnost být obeznámen s tím, co vše se během cesty může stát a jak na takové situace reagovat (co dělat v případě úrazu, nemoci, havárie, ztráty zavazadla, ztráty dokladů, nestihnutí letadla atp.)
  • nutnost počítat s finanční rezervou pro případ, že nastane nějaký problém (vycestovat na vlastní pěst do zahraničí a nemít přitom na účtu finanční rezervu pro případ, že se něco pokazí, je opravdu nerozumné – jde-li to, domluvte se aspoň s rodiči nebo kamarády, že vám kdyžtak něco půjčí aspoň na dobu dovolené a pokud vše klapne, peníze jim hned zase vrátíte)
  • jste vždy ve všem sami za sebe (pro někoho to je ale výhoda)


Podobně jako cokoli dalšího na tomto světě, i individuální cestování má tedy spoustu výhod i nevýhod. Záleží vždy jen na vás a na tom, jak se cítíte být schopní zvládnout uvedené nevýhody individuálního cestování – podle toho poznáte, zda je pro vás cestování na vlastní pěst vhodné či nikoli.

V posledním článku tohoto seriálu o rozdílech mezi individuálním cestování a cestování s cestovkami si tedy uděláme jasno v tom, zda je lepší jezdit s cestovními kancelářemi a nebo si dovolené plánovat sám. A uvidíte, že se dozvíte i spoustu překvapivých informací, které jinde na internetu třeba ani nenajdete.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!