V našem seriálu na téma cestovní pojištění jsme si už ukázali, co je to cestovní pojištění a jaké druhy pojištění zahrnuje, řekli jsme si také jak cestovní pojištění vybrat a ušetřit na něm a dali jsme si i argumenty pro to, zda je cestovní pojištění vůbec potřeba. Právě to, zda cestovní pojištění člověk na cestách potřebuje a nebo zda mu stačí jen průkaz evropského pojištění, kterou v Česku dostáváme od všech zdravotních pojišťoven, si vysvětlíme v tomto článku.

Evropský zdravotní průkaz (průkaz evropského pojištění, EHIC)

Evropský zdravotní průkaz, označovaný také zkratkou EHIC (z anglického názvu European Health Insurance Card, tedy Evropská karta zdravotního pojištění) od roku 2004 vydávají všechny zdravotní pojišťovny v EU svým pojištěncům. Tento průkaz po vás budou chtít lékaři jak v ČR, tak se vám může hodit i v zahraničí. K čemu tedy přesně slouží?

Spousta lidí si myslí, že s evropským průkazem pojištění mohou bez starostí cestovat po celé Evropě a jsou krytí pro případ, kdy se jim něco stane. Samozřejmě si tak ani neuzavírají cestovní pojištění. Bohužel se velmi pletou, neboť rozsah krytí evropského pojištění je velice omezený.

Průkaz evropského zdravotního pojištění (EHIC)

Průkaz evropského zdravotního pojištění (EHIC)

Je pravdou, že pokud se vám něco stane v některé evropské zemi (mimo Evropu je vám k ničemu a i v některých zemích Evropy, které nespadají do EU, budete mít smůlu), máte nárok na úhradu nákladů léčby za stejných podmínek, za jakých se léčí občané dané země. Existují dohody (např. s Německem, Slovenskem, Tureckem, Černou Horou a několika dalšími zeměmi), které toto pojištění ještě o něco rozšiřují, ale ve všech případech platí, že pojištění, které získáte z průkazu evropského pojištění, není dostatečné.

Proč? Průkaz totiž nezaručuje bezplatnou léčbu. Nekryje spoluúčast hrazenou pacientem (např. při prvotním ošetření, při hospitalizaci, akutní stomatologické zákroky atp.), která je v zahraničí zcela běžná a dosahuje třeba i hrozivých 30% (např. ve Francii), což při statisícových či milionových cenách i za relativně běžné operativní zákroky, už opravdu není žádná legrace! Za hospitalizaci pak běžně budete platit okolo 20EUR/denně a na případné proplacení repatriace rovnou zapomeňte. Stejně tak počítejte s tím, že nebudete mít proplaceny třeba ani transporty vrtulníkem do nemocnice atp.

Co víc, průkaz platí pouze ve veřejných zdravotnických zařízeních. Pokud se tak po úrazu dostanete na soukromou kliniku, kam vás třeba v bezvědomí odvezou, dost podstatná část nákladů bude ležet na vašich bedrech. Platí totiž, že budete muset veškerou léčbu zaplatit a pojišťovna vám následně vrátí peníze jen v takové výši, kolik by vámi využitá zdravotní péče stála v České republice. A pokud to ještě nevíte – v Česku je zdravotní péče opravdu levná, takže vaše peněženka bude v takovém případě dost krvácet. Budete-li navíc ošetřováni nadstandardní péčí, nedostanete vůbec nic, protože u nás nadstandardní péče není hrazena vůbec.

Počítejte tak s tím, že vám průkaz evropského pojištění sice může velmi pomoci, budete-li mít v zahraničí úraz, ale že vám nijak nepomůže v tom, že stejně budete doplácet často nemalé částky, které se mohou snadno vyšplhat do statisíců korun.

Na co také nezapomenout!

Zatím jsme se bavili jen o pojištění zdraví, ale myslete na to, že cestovní pojištění může zahrnovat také další druhy pojištění a že se vám mohou na cestách rozhodně velmi hodit. Pokud totiž pojedete lyžovat např. do Rakouska, nebudete mít s evropským průkazem vůbec pokryty vyprošťovací práce či letecký transport do nemocnice. S průkazem také zapomeňte na pojištění zavazadel a především pojištění odpovědnosti za škodu, které patří mezi velmi zásadní součást cestovního pojištění, ať už pojedete kamkoli, ale v rámci evropského pojištění nejsou k dispozici a je nutné je pojistit komerčně.

Myslete i na to, že jen samotné regulační poplatky, které se platí v zahraničí i u úplných banalit, vyjdou častěji mnohem dráž něž cestovní pojištění, které si můžete za pár minut objednat třeba v našem online srovnávači cestovního pojištění!

Opravdu si myslíte, že je dobrý nápad jezdit do zahraničí jen s evropskou kartou zdravotního pojištění?

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!