Mnoho lidí v diskuzích na internetu a nebo prostě v hovorech o dovolených žije v domnění, že je pro ně zbytečné platit si cestovní pojištění a ztrácet čas jeho výběrem (třeba v našem online srovnávači cestovního pojištění), protože si v bance připlatili cestovní pojištění k platební kartě. Co myslíte, mají pravdu?

Ano, mají pravdu, ale….

Cestovní pojištění k platební kartě

Jednotlivé banky nabízí cestovní pojištění u platebních karet, které nabízí svým klientům. Zlaté či platinové platební karty obvykle mají cestovní pojištění v ceně, u obyčejných karet je nutné pojištění zpravidla připlatit extra. Pokud si nejste 100% jistí, raději si zavolejte do banky, jak to s vaší platební kartou je a zda máte cestovní pojištění aktivní či nikoli, není totiž automaticky ke každé platební kartě! Pojištění k platební kartě lze objednat kdykoli, ať při vystavení karty nebo i kdykoli po té.

Pojištění u platební karty je velice pohodlné, v podstatě jej u banky jednou objednáte a nesjednáte-li si omezené období, máte jej zpravidla po celou dobu platnosti karty a peníze za něj se vám strhávají automaticky z účtu. Není tak potřeba nic vyřizovat, před každou cestou pojištění objednávat atp. Navíc poplatek za takovéto pojištění je poměrně nízký, obvykle okolo 300 Kč/rok.

Cestovní pojištění k platební kartě Cestovní pojištění k platební kartě

© nevodka / Shutterstock.com

Takovéto pojištění se chová podobně jako roční cestovní pojištění (viz článek o tom, co je to cestovní pojištění), takže platí na neomezené množství výjezdů do zahraničí, kdy každý z nich však svou délkou nesmí překročit cirka 60 dní (což je obvyklá hodnota, některé banky ji však mají zkrácenou na 30 či 45 dní).

Nedostatky cestovního pojištění k platební kartě

Kde však začínají potíže jsou podmínky cestovního pojištění a to, co všechno zahrnuje a koho kryje. Řada pojištění u platebních karet se vztahuje pouze na majitele platební karty, jsou ale banky, které nabízí pojištění, které se za stejných podmínek vztahuje i na rodinné příslušníky (což je samozřejmě výhodnější). Otázkou pak vždy bývá to, zda je limit pojistného plnění platný pro každého pojištěného zvlášť a nebo platí pro všechny dohromady (což je samozřejmě špatně, protože jej překročit nebude žádný problém).

Tím se dostáváme asi k největší slabině cestovního pojištění k platební kartě – neobjednáte-li si totiž nějaké nadstandardní pojištění, počítejte s tím, že bude mít velmi omezené limity plnění, které budou někde v rozmezí 1 – 1,5 milionu korun. To je plnění, které je vhodné možná na krátké cesty po Evropě, ale osobně i na cesty po EU volím pojištění s limity alespoň právě 1,5 milionu a víc. Zdravotní péče na západ od nás je totiž hodně drahá a tak nízký limit vám vyčerpá klidně i jedna jediná operace. V momentě, kdy byste potřebovali i repatriaci do ČR, tak už se do takového limitu nejspíše nevlezete a budete zbytek platit ze svého. A to nemluvím o situaci, kdy máte ke kartě cestovní pojištění pro celou rodinu, ale celá rodina má tento limit dohromady. Při situaci, kdy potřebuje ošetření více členů rodiny, takový limit můžete překročit i při relativně banálních potížích!

Majitelé vyšších úrovní platebních karet na nich mají obvykle i vyšší plnění (nezřídka 3 – 5 milionů korun), která už jsou dostatečná i při cestách mimo Evropu (snad jen v případě USA bych doporučil plnění alespoň oněch 5 milionů, ideálně neomezené, neboť Spojené státy americké jsou pověstné svou velmi drahou zdravotnickou péčí).

Doplňková pojištění k platebním kartám

Na co je však potřeba si dát pozor je i to, jaké situace a aktivity vám cestovní pojištění ke kartě pokrývá. Řada bank má ke kartám pojištění, která kryjí samozřejmě léčebné výlohy, úrazové pojištění a některé pak třeba i ztrátu či zpoždění zavazadel. Ne všechny pojištění u platebních karet ale pokrývají odpovědnost za způsobenou škodu, což je zrovna pojištění, bez kterého si nedovedu představit, že bych do zahraničí odjížděl s klidným svědomím. A největší problém bývá s pojištěním sportů či adrenalinových aktivit – ty zpravidla nebývají pojištěny nikdy.

Dejte si pozor také na to, že banky většinou u cestovního pojištění k platebním kartám vybírají spoluúčast, která je u běžného cestovního pojištění zpravidla nulová.

U některých bank si můžete vyšší pojistná plnění či další druhy pojištění ke kartě připlatit, ale otázkou je, zda se takové pojištění pak ještě vlastně vyplatí. Rozhodně doporučuji si pak udělat průzkum trhu a zjistit, kolik stojí standardní cestovní pojištění (podívejte se do online srovnávače cestovního pojištění).

Závěrem tak lze říci, že cestovní pojištění k platební kartě není špatná záležitost a je rozhodně lepší než cestování bez pojištění a nebo pouze třeba s průkazem evropského zdravotního pojištění. Na druhou stranu si ale troufnu říci, že cestovní pojištění k platební kartě je vhodné spíše na cesty po Evropě, ale do vzdálenějších končin planety bych si s ním asi netroufnul.

A počítejte také s tím, že podobně jako u klasického cestovního pojištění i u pojištění k platebním kartám musíte pečlivě prostudovat podmínky pojištění, abyste později nezjistili, že vám bylo pojištění k ničemu, protože nekrylo zrovna tu situaci, která se vám přihodila.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!