Pokud jste nikdy nikam neletěli a nebo se někam chystáte po delší době a chcete si připomenout, jak to probíhá na letišti, nebojte – máme pro vás popsány základní letištní „procedury“ a také základní termíny, se kterými se na letišti setkáte 🙂

Tak pojďmě na to, uvidíte, že to není nic složitého a veškeré obavy jsou zbytečné!

Na letišti se s MAHALO.cz neztratíte

Na letišti se s MAHALO.cz neztratíte

Základní pojmy

  • Terminál – jedna z budov letiště, které mohou mít různá značení jako např. Terminál 1, Terminál 2, či Terminál A, Terminal South, Commuter Terminal apod.
  • Reservation confirmation – potvrzení rezervace
  • Flight ticket – letenka
  • Boarding pass (boarding ticket) – palubní lístek
  • Check-in – odbavení
  • Check-in desk – odbavovací přepážka
  • Checked baggage (luggage) – odbavené zavazadlo
  • Cabin baggage (carry-on baggage) – příruční zavazadlo
  • Security check – bezpečnostní kontrola
  • Gate – odletová brána
  • Seat – sedadlo
  • Departure (time) – odlet (čas odletu)
  • Arrival (time) – přílet (čas příletu)
  • Baggage claim – vyzvednutí zavazadel

Letenka, palubní lístek, rezervace letenky

Často se s těmito pojmy setkáte, ale jaký je mezi nimi vlastně rozdíl? Spousta lidí v tom má nejasno a je to zdrojem zbytečných nedorozumění. Není to přitom žádná věda, uvidíte sami 🙂

Potvrzení rezervace letenky (Reservation confirmation)

Když si budete online rezervovat letenku, přijde vám zpravidla emailem potvrzení rezervace letenky. Je to jen jakýsi souhrn toho, co jste si objednali, za kolik, jaká jsou jména cestujících atp. Toto potvrzení si určitě vytiskněte, je dobré jej s sebou na letišti pro jistotu mít, ačkoli jej v drtivé většině případů nebudete potřebovat. Se samotným potvrzením letenky se však do letadla nedostanete.

Potvrzení rezervace letenky

Potvrzení rezervace letenky

Letenka (Flight ticket)

Kdysi byla papírová letenka základ, bez kterého jste na letišti měli problém a pravděpodobně byste nikam neodletěli. Papírová letenka byl vystřižený papír, na kterém byly uvedeny všechny informace o letu a cestujících. Když jste přišli na letiště, na základě letenky jste dostali palubní lístek, se kterým jste se již dostali do letadla.

Dnes jsou však papírové letenky v drtivé většině případů minulostí. Ve většině případů papírovou letenku vůbec nedostanete, vystačíte si zcela s potvrzením rezervace. Důvodem je, že je dnes většina informací kompletně v elektronické podobě, jednotlivé aerolinky spolu spolupracují a tak si veškeré informace o vás, vašich spolucestujících a tom, kam letíte, mohou jednoduše zjistit přímo v systému, a to na základě vašeho občanského průkazu nebo pasu.

Papírová letenka je dnes již prakticky minulostí

Papírová letenka je dnes již prakticky minulostí

Letenku stále ještě dostanete od řady cestovních kanceláří, ale i ty už pomalu od této praxe upouští. Zpravidla na letišti mají člověka/stánek, kde si od nich letenky vyzvednete a nebo kde dostanete pokyny k odbavení.

S letenkou, což může mnoho lidí zmást, vás do letadla také nepustí. Potřebujete totiž palubní lístek.

Palubní lístek / Palubenka (Boarding ticket či Boarding pass)

Abyste mohli nastoupit do letadla a odletět, musíte získat palubní lístek. Je to v podstatě papír podobný klasické papírové letence, kde najdete základní informace o letu (odkud, kam, kdy, jméno cestujícího atp.), někdy také z jaké brány budete odlétat (gate, nicméně tato informace je jen orientační a může se změnit) a kde je také zpravidla uvedeno číslo sedadla a řada v letadle, kde budete sedět. Např. seat 46A uvádí, že vaše sedadlo je v řadě 46 (řady jsou číslovány od čumáku letadla k jeho ocasu), sedadlo A (sedadla jsou označována A,B,C… v pořadí od okna, tzn. sedadlo A je vždy u okna, další sedadla pak závisí na tom, jak jsou v konkrétním letadle rozmístěna sedadla). Pokud na palubence není číslo sedadla a řada uvedena, je jedno, kam si sednete (tak to funguje zejména u nízkonákladových společností) a platí, že kdo dřív přijde, ten dřív mele 🙂

Palubní lístek obvykle má (u klasických společností, u nízkonákladovek většinou ne) zpravidla jednu stranu odtrhnutelnou (jde zde perforace). Nikdy ji neodtrhávejte sami, palubní lístek by byl neplatný a museli byste si jej nechat vystavit znova.

Palubní lístek (boarding pass)

Palubní lístek (boarding pass)

Získat palubní lístek je jednoduché – vydají vám jej buď na check-inu, nebo si jej vytisknete na samoobslužném elektronickém terminálu a nebo si jej (u některých, zpravidla nízkonákladových, společností) vytisknete sami doma při online check-inu.

Abych vám palubní lístek vydali na letišti na check-inu, budete potřebovat doklad totožnosti. To je v podstatě vše. Pokud by nastal jakýkoli problém, je dobré mít vytištěné potvrzení rezervace, které jim můžete ukázat, ale v 99,9% případů by žádný problém nastat neměl.

Pokud si budete palubní lístek tisknout v samoobslužném terminálu (na některých letištích není vůbec k dispozici, na některých jej můžete využít volitelně, na některých jej použít musíte), budete obvykle potřebovat doklad o totožnosti, který se na terminálu (a nenechte se zmást – slovo terminál zde představuje přístroj, nikoli budovu letiště 🙂 ) naskenuje a budete také potřebovat rezervační kód (něco jako YF4KAS), který najdete na potvrzení rezervace.

U některých nízkonákladových společností (Ryanair, Wizzair) si palubní lístky budete tisknout sami doma. U obou společností je totiž možné udělat online check-in, což vám ušetří na letišti spoustu času a také peněz (check-in na letišti je totiž u těchto společností dost ostře zpoplatněn). Váš palubní lístek tak bude obyčejná vytištěná A4 papíru, kterou si tiskněte vždy celou, nikdy ji netiskněte oboustranně a hlavně si ji nezapomeňte vzít s sebou (jinak budete na letišti platit).

V každém případě, když budete mít palubní lístek, máte z administrativy vše hotovo a mezi vámi a letadlem už bude stát jen bezpečnostní kontrola 🙂 Jen pozor na to, abyste u něj neodtrhli onu menší část. Bez toho by byl totiž neplatný a museli byste si nechat vystavit palubenku znova.

Ztratil(a) jsem palubní lístek, co teď?

Pokud by se vám podařilo palubní lístek ztratit, nevěšte hlavu – obraťte se na informace a požádejte je o pomoc. Palubní lístek vám vytisknou nový, zpravidla zcela zdarma. A když si nebudete vědět rady, vraťte se zpět na check-in, kde vám jej vystaví znova určitě.

Jen u nízkonákladovek může být vystavení palubního lístku zpoplatněno, proto jej střežte jako oko v hlavě 🙂  Pokud by se vám podařilo jej ztratit a na informacích by vám řekli, že to bude stát xx EUR, snažte se udělat vše pro to, aby vám jej na letišti někde vytiskli znova. Tzn. snažte se někde na letišti dostat na internet a zkuste palubenku znova vytisknout.

Kontrola letenky, rezervace letenek

Ještě doma si na letence nebo na rezervaci letenky dobře zkontrolujte všechny údaje, a to jak o cestujících, tak i o tom, odkud letíte, s jakou společností, kdy letadlo odlétá (departure time), kdy začíná boarding (nástup do letadla), kdy začíná check-in (odbavení zavazadel, přihlášení k letu a získání palubního lístku). Na některých letenkách si můžete také připomenout, kolik máte k dispozici odbavených či příručních zavazadel. Pokud by cokoli nesedělo, kontaktujte leteckou společnost a snažte se o nápravu údajů.

Pokud se vám při rezervaci podaří poplést jméno, řiďte se poučkou, že záměna do 3 písmenek je tolerována, nad 3 písmenka již nikoli. Pokud jste v limitu, kontaktujte leteckou společnost a pokuste se domluvit či si potvrdit, že to nebude problém. Pokud jste nad limit, zkuste sjednat nápravu. Nemusí to však vždy jít, proto při rezervaci opravdu dobrý pozor na překlepy!

Na letišti buďte včas

Před cestou na letiště si zjistěte, ze kterého terminálu odlétáte. Některá letiště mají totiž více terminálů a odlétat budete jen z jednoho z nich. Terminál je v podstatě velká budova, ke které přistavují letadla, do kterých pak nastupujete. Na českých letištích to zpravidla s terminály není problém, protože jen pražské letiště má více než 1 terminál ( 🙂 ), ale na některých zahraničních letištích může být terminálů opravdu hromada.

Obecně platí, že na letišti byste měli být 2 hodiny před odletem (departure time). Doporučuji tento časový údaj opravdu dodržovat a pokud nejste zkušení cestující, možná si jej ještě o něco navyšte, protože pokud by se cokoli pokazilo, letadlo na vás čekat nebude (a pokud ano, tak jen zcela výjimečně a jen chviličku).

Pokud letadlo zmeškáte, máte jednoduše řečeno smůlu a přišli jste o letenku a peníze (výjimka je popsána níže), proto opravdu buďte na letišti raději dřív než pozdě.

Nicméně pokud máte letenku např. z Prahy do Amsterdamu a pak z Amsterdamu do New Yorku (tzn. dva lety na jedné letence), pak pokud nestihnete přestup v Amsterdamu (např. z důvodu, že se let z Prahy zpozdil), letecká společnost vás musí napsat na nejbližší možný volný let, takže o vás bude postaráno. Pokud ale volný let nebude, budete muset na další let čekat, a to někdy i mnoho hodin. V tom případě by vám měli poskytnout občerstvení (respektive poukaz na občerstvení v rámci letiště) a pokud byste museli čekat přes noc, měli byste nárok i na hotel. Doporučuji vše řešit co nejdříve, jakmile zjistíte, že přípoj nestihnete.

Dodržujte pokyny letištního personálu a buďte klidní

Vždy dodržujte pokyny letištního personálu. Jsou to sice někdy pokyny nesmyslné, ale zpravidla se nejedná o svéhlavou „buzeraci“ ze strany personálu, ale o nařízení, jejich dodržování jsou nuceni na cestujících vyžadovat. Pokud byste se pokyny neřídili a nebo se na letišti chovali způsobem krajně nevhodným (především se ale jedná o stavy způsobené alkoholem či drogami), nemusí vám být umožněn nástup do letadla.

Nebudete-li čemukoli rozumět, nevadí, zajděte na informace a nebo se zeptejte buď kteréhokoli zaměstnance letiště a nebo i některého z cestujících – určitě vám někdo poradí. Rozhodně se zbytečně nestresujte, zpravidla jde jen o drobnosti. Vždy je proto lepší se 3x zeptat, než pak zmateně pobíhat po letišti a zjišťovat, odkud vlastně letíte a jak se tam dostanete.

Samotný let je zážitek, těšte se na něj a nebuďte z něj nervózní!

Odbavení (Check-in)

Pokud letíte s nízkonákladovou společností, máte vytištěn palubní lístek a nechcete odbavovat žádné zavazadlo (tzn. máte jen zavazadlo příruční), pak je situace jednoduchá, protože na check-in nemusíte a můžete se vydat rovnou k bezpečnostní kontrole a následující text klidně přeskočte.

Pokud letíte s nízkonákladovou společností, ale nemáte vytištěnou palubní vstupenku a nebo si chcete odbavit zavazadlo a nebo pokud letíte s normální leteckou společností (ČSA, KLM, Etihad, Korean Air atp. atp. atp.), čtěte dále.

Digitální tabule s výpisem letů (odletů - Departures) Digitální tabule s výpisem letů (odletů – Departures)

© bright / Shutterstock.com

Jakmile dorazíte na letiště, hledejte velké digitální tabule, přičemž vás bude zajímat tabule s nápisem Departures (odlety), kde jsou na jednotlivých řádcích uvedeny různé lety, které budou z letiště v nejbližších hodinách odlétat. Najděte svůj let (pokud jsou na tabuli již lety v daném čase – budete-li na letišti brzo, váš let na ní ještě nemusí být uveden) a podívejte se, na jaké přepážce probíhá check-in (odbavení, čte se [če-kin]). Let identifikujete podle trasy (odkud – kam), čísla letu a času letu. Vše je uvedeno na potvrzení rezervace či na letence.

Jakmile zjistíte, u které přepážky vás odbaví, vydejte se k oné přepážce (či přepážkám, probíhá-li odbavení u více z nich). Zde se zařaďte do fronty a nebo jděte rovnou k pracovníkovi u dané přepážky. Pozor jen na to, že některé společnosti mají oddělený check-in např. pro pasažéry první třídy a pak pro zbytek.

Check-in, odbavovací přepážky, odbavení zavazadel na letišti Check-in, odbavovací přepážky, odbavení zavazadel na letišti

© 1000 Words / Shutterstock.com

Pracovník u check-inu po vás bude chtít váš cestovní doklad (občanský průkaz při cestách po EU a nebo pas) a na jeho základě vám vystaví palubní lístek. Pokud chcete, můžete jej požádat o nějaká lepší místa v letadle (u okénka – výhled z okna, u exitu – více místa na nohy, atp.) , pokud bude moci, pokusí se vám vyhovět, ale požádejte vždy co nejdříve, než informace zadá do systému, pak je již nebude moci změnit.

U check-inu také můžete odbavit svá zavazadla, která si s sebou nebudete chtít (nebo nebudete smět) vzít na palubu letadla. Zavazadla se zváží, označí a vloží na pás, na kterém odjedou pryč, směrem k letadlu 🙂 Vy pak dostanete papírek, který obsahuje potvrzení o převzetí daného zavazadla, tento papírek si dobře uschovejte pro případ reklamace či hledání zavazadla. Ujistěte se, že vaše odbavené zavazadlo si budete vyzvedávat až v cílové destinaci. Pokud totiž budete mít let např. Praha – Amsterdam – New York, může se stát (ač je to krajně nepravděpodobné), že vám řeknou, že si musíte odbavená zavazadla vyzvednou při mezipřistání v Amsterdamu a znova je odbavit na let do New Yorku. Tak jen ať víte, co vás čeká. Vždy se snažte o to, aby vám zavazadla odbavili až do cílové destinace, abyste se o ně nemuseli starat. Samozřejmě, pokud v nich máte něco, co budete během mezipřistání potřebovat, můžete si je nechat záměrně odbavit jen do letiště, kde máte mezipřistání. Jen je pak budete muset znova odbavovat a znova procházet bezpečnostní kontrolou, což může zabrat hodně času.

Jak poznamenává čtenář Oto níže v diskuzi k tomuto článku, zejména na letech do USA je běžnou praxí, že zavazadlo budete mít odbavené jen na první americké letiště (pokud např. letíte Praha – New York – Los Angeles, bude tou destinací New York), kde si zavazadlo musíte sami vyzvednout a nechat jej na další (domácí americký) let znova odbavit. Na toto vás s největší pravděpodobností upozorní již na odbavení ve vaší odletové destinaci (v tomto případě v Praze) a tato informace bývá uvedena právě i na lístku, který dostanete k odbavenému zavazadlu (cílové letiště by nebylo Los Angeles ale jen New York, kde zavazadlo odbavíte znova a dostanete nový lísteček právě až do Los Angeles). Snad to vysvětlení není úplně zmatené – pokud ano, prostě a jednoduše myslete na to, že pokud budete mít let s mezipřistáním, při odbavení zavazadel se zeptejte na to, kde přesně si zavazadlo musíte vyzvednout a nebo zda jej máte odbaveno až do cílové destinace.

Jakmile máte palubní lístek a odbavená zavazadla, vydejte se směrem k security (bezpečnostní kontrole).

Bezpečnostní kontrola (Security check)

Na check-inu vám obvykle řeknou, kde je security check, případně se můžete kohokoli zeptat.

Bezpečnostní kontrola je poměrně jednoduchá procedura, která však má dost specifik a která spoustě lidí způsobí nepříjemný zážitek. Jejím cílem totiž je identifikace nebezpečných předmětů, které je zakázáno brát na palubu letadla. Problém je, že ona procedura dost zdržuje a pokud z letiště odlétá více letadel současně, mohou se zde tvořit dost velké fronty. Proto především na velkých letištích opravdu na letiště doražte včas, abyste vše v pohodě stihli. Stalo se nám totiž, že jsme na security čekali i hodinu… Pokud by hrozilo, že let nestihnete, můžete předbíhat a omlouvat se, případně požádat pracovníky letiště, aby vás vzali přednostně, ale ne každý umí být takto asertivní a ne každý se domluví.

Bezpečnostní kontrola na letišti (Security check) Bezpečnostní kontrola na letišti (Security check)

© Milosz Maslanka / Shutterstock.com

Bezpečnostní kontrola na letišti probíhá obvykle tak, že si vezmete umělohmoutnou krabičku, do které vložíte veškeré kovové předměty, které na sobě máte a které máte v kapsách (mobil, pásek, náušnice, peněženka…), někdy po vás budou chtít zout i boty a také je na pás umístit. Samozřejmě zde musíte dát baťoh, fotoaparát, kabelku atp. Tyto bedničky pak projíždí rentgenem, který je snímá a zobrazuje pracovníkovi security, zda v nich nejsou nějaké nebezpečné látky.

Vy sami pak projdete bezpečnostním rámem a pokud rám „zapípá“, budete se muset buď vrátit a překontrolovat, co jste si kde zapomněli a pak to zkusit znova a nebo vás pracovník security překontroluje příručním skenerem.

Jakmile jste na druhé straně, vezmete si své věci z pásu (ledaže by po vás chtěli, abyste jim ukázali obsah zavazadla, což se může stát) a můžete jít do transitní části letiště, kam se již cestující bez letenky nedostanou. Zde je k dispozici zpravidla řada duty free obchodů, občerstvení atp. Konkrétní vybavení ale záleží vždy na daném letišti. Z této části letiště se můžete vrátit zpět, ale počítejte s tím, že budete muset přes security znova procházet.

Cesta k odletové bráně (Gate)

Jakmile jste prošli security, můžete mít až do odletu čas na procházení se po obchodech či k nalezení nějakého občerstvení/restaurace. V každém případě sledujte digitální tabule, kde si opět najdete váš let a kde uvidíte, z jaké brány (gate) váš let odlétá, v kolik přesně a zda již začal boarding (nastupování do letadla).

Ukazatele směru k odletovým branám (gate)

Ukazatele směru k odletovým branám (gate)

Vemte na vědomí, že čas letu se nemusí shodovat s původně plánovaným časem, proto tuto informaci dobře zkontrolujte a řiďte se tím, co uvádí na letišti, nikoli tím, co máte na palubence.

Cesta k vašemu gate je obvykle dobře značena, takže i pokud máte do odletu čas, zajděte se podívat, kde přesně váš gate je, abyste pak nebyli překvapeni, že vám cesta k němu zabere třeba 20 minut (na některých velkých letištích to opravdu může být docela velký kus cesty).

Nástup do letadla (Boarding)

Jakmile začne boarding, uvidíte tuto informaci na digitálních cedulích u vašeho letu a uvidíte to i přímo u samotné odletové brány, kde vám dají pokyn, abyste ke gate šli. Do letadla nemusíte nutně spěchat, ale nenechávejte nástup ani na poslední chvíli pro případ, že by vznikl nějaký problém a vy potřebovali čas jej vyřešit. Letadlo sice může chvíli počkat, ale opravdu jen chvíli.

Čekání u gate na začátek boardingu

Čekání u gate na začátek boardingu

Při boardingu ukážete pouze váš cestovní doklad (pas, občanku) a palubní lístek. Z něj vám zaměstnanec letiště část utrhne a nechá vám kontrolní ústřižek a nasměruje vás do tubusu vedoucímu k letadlu (nejpravděpodobnější situace), případně k autobusu, který vás k letadlu zaveze (méně pravděpodobné, ale časté) a nebo přímo na letištní plochu, abyste k letadlu mohli dojít (nejméně pravděpodobné).

U nízkonákladových společností jako je Ryanair či Wizzair se připravte na to, že u gate mají pracovníky, kteří po vás mohou chtít překontrolovat rozměry vašeho příručního zavazadla. Mají na to připraveny klece či papírové krabice s danými rozměry, do kterých musíte vaše zavazadlo dostat, abyste prokázali, že splňuje požadované maximální rozměry (více informací o rozměrech zavazadel a dalších podmínkách viz stránky Ryanairu a Wizzairu). Tato problematika by vydala za samostatný článek ale obecně – zaměstnanci nízkonákladových společností jsou různí. Někteří jsou benevolentní a nic moc neřeší, někteří jsou striktní a pokud třeba musíte baťohu do krabice či klece „pomoct“, budou to považovat za to, že vaše zavazadlo podmínky nesplňuje a budete muset doplatit tučný poplatek za nadrozměrné zavazadlo. V každém případě si dejte pozor, aby vaše zavazadlo bez výjimky splňovalo maximální rozměry. Jen tak se vyhnete případným potížím a nečekaným nemalým výdajům… A jeden tip – kontrolní klece jsou obvykle o něco větší než papírové krabice, tak bude-li to možné, raději si nechte zavazadlo zkontrolovat v kleci 🙂

Usazení se v letadle (Seating)

Jakmile se dostanete do letadla, ukážete letuškám palubní lístek (respektive útržek, který vám zůstal) a letušky vám ukáží, kudy máte jít, abyste se k vašemu sedadlu dostali. Pamatujte si číslo řady a písmenko sedadla. Čísla řad sedadel najdete zpravidla nad sedadlem na zavazadlových boxech. Zde uvidíte i rozmístění sedadel, a tedy to, které sedadlo má jaké písmenko.

Příruční zavazadlo můžete v letadle umístit do boxů nad sedadly

Příruční zavazadlo můžete v letadle umístit do boxů nad sedadly

Snažte se usadit co nejdříve, abyste neblokovali ostatní cestující. Jakmile si sednete zapněte si bezpečnostní pás a vyčkejte na další (zejména bezpečnostní) pokyny palubního personálu.

Užijte si let!

Po příletu

Jakmile budete v cílové destinaci, bude další postup záležet na tom, kam jste přiletěli a zda cestujete sami či s CK.

Pokud cestujete s cestovní kanceláří, bude na vás čekat delegát a se vším vám pomůže, takže žádné obavy.

Vyzvednutí zavazadel - baggage claim Vyzvednutí zavazadel – baggage claim

© Tooykrub / Shutterstock.com

Pokud cestujete jen po EU, je to jednoduché – vystoupíte z letadla a pokud jste si neodbavovali zavazadla, jdete rovnou k východu z letiště (sledujte cedulky exit, může to být na větších letištích i kus cesty).

Pokud jste měli odbavené zavazadlo, směřujte za cedulkou Baggage claim (vyzvednutí odbavených zavazadel), kde na digitální tabuli najděte svůj let a podívejte se, na kterém pásu vaše zavazadlo najdete. U pásu čekejte, až vaše zavazadlo přijede, vezměte si jej a můžete jít ven z letiště.

Pokud jste letěli např. do USA, budete muset jít na imigrační, kde si vystojíte frontu a projdete krátkým pohovorem s úředníkem (nebojte, je to jen pár zcela základních otázek, sejmutí otisků prstů, vyfocení) a pak půjdete pro zavazadlo a ven z letiště.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary: