Během cestování se vám bude hodit (či je budete nutně potřebovat) celá řada dokladů, dokumentů a formulářů. Které jsou ty nejhlavnější?

Cestovní pas či občanský průkaz

Samozřejmě úplným základem pro cestování do zahraničí je cestovní pas a nebo občanský průkaz (při cestování po Evropské unii).

Samotný pas je knížečka, jejíž vyřízení trvá několik týdnů a stojí nějakou tu korunu. Dnes již naštěstí nepotřebujeme různé pasy pro různé země, přesto do různých zemí platí různé podmínky vstupu. Jednou z nich může být vízum, což je zpravidla razítko, které vám některý z úředníků dá do jedné ze stránek pasu.

Občanský průkaz

Občanský průkaz

Pasů je více druhů, klasický pas a pak tzv. rychlopas, který vám vystaví ve zrychlené lhůtě, ale který je o poznání dražší a který platí jen půl roku. Jeho vystavení se vyhněte, bude-li to jen trošku možné, je to totiž opravdu špatná investice.

Vemte také v potaz, že pasů můžete mít několik. Úředníci se tomu často budou bránit, ale pokud se chystáte např. do Izraele a pak třeba do Saudské Arábie, nic jiného vám nezbude, protože s izraelským pasem budete mít vstup do řady arabských zemí zakázán. A pro zajímavost – ještě před poměrně nedávnou dobou to platilo i v Egyptě.

Cestovní pas

Cestovní pas

Základní typy cestovních pasů:

Cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji se vydává
  • ve lhůtě 30 dnů, je-li žádost podána na zastupitelském úřadě v zahraničí, ve lhůtě 120 dnů
  • občanům ve věku do 15 let s dobou platnosti na 5 let, občanům starším 15 let s dobou platnosti na 10 let; dobu jeho platnosti nelze prodloužit
Cestovní pas bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji se vydává
  • žádá-li občan o vydání cestovního pasu v kratší lhůtě než 30 dnů, nebo žádá-li o vydání cestovního pasu na zastupitelském úřadě ve lhůtě kratší než 120 dnů; v těchto případech se cestovní pas vydává s dobou platnosti na 6 měsíců
  • cestovní pas bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji se vydává ve lhůtě do 15 dnů je-li žádost podána na zastupitelském úřadě, ve lhůtě do 60 dnů
  • dobu platnosti tohoto cestovního pasu nelze prodloužit

Další informace viz stránky Ministerstva vnitra ČR.

Kromě cestovních pasů existují i pasy diplomatické, služební apod., ale ty již mají velmi specifické podmínky (vydání, držení i užití), které jsou zcela mimo rámec tohoto článku.

Víza

Cestujete-li do zahraničí, vždy si pečlivě zkontrolujte (ideálně na stránkách Ministerstva zahraničních věcí), zda vaše cílová země nestanovuje občanům ČR vízovou povinnost.

Vízum je v podstatě povolení k dočasnému pobytu a budou jej v řadě zemí potřebovat jak lidé, kteří se sem chystají na dovolenou, tak ti lidé, kteří zde chtějí pracovat či pobývat delší dobu. Konkrétní podmínky pro jednotlivé země najdete na výše uvedeném odkaze Ministerstva zahraničních věcí, případně na infolince MZV.

Indonéské vízum v pase

Indonéské vízum v pase

Vyřízení turistického víza nebývá příliš velkým problémem, ač to někdy nebývá ani zcela triviální a je nutné v případech některých zemí absolvovat cestu na zahraniční ambasády, kde se o vízum žádá.

Vyřízení pracovního víza bývá často poměrně komplikovanou záležitostí, takže se obrňte trpělivostí. Pokud vás do zahraničí vysílá pracovat váš zaměstnavatel, pracovní vízum vám vyřídí přímo on. Pokud tomu tak není, zaměstnavatele si musíte v zahraničí vyhledat sami a zjistit od něj všechny informace, které budete k vyřízení pracovního víza potřebovat.

Vízová politika je velice složitá záležitost, proto v případě dotazů či nejasností neváhejte využít infolinky MZV, kde se vám pokusí poradit a nebo vás alespoň nasměrují na místa, kde se potřebnou informaci dozvíte.

Cestovní pojištění

Cestovní pojištění je zavedenou službou, která vám umožní velice jednoduše výrazně snížit rizika, která vás v zahraničí mohou čekat v případě, že se vám stane úraz a nebo budete muset podstoupit lékařský zákrok či vyšetření.

Nezapomeňte, že zdraví máme všichni jen jedno a v zahraničí vám neplatí vaše zdravotní pojištění z ČR (v rámci EU ano, ale i tak budete platit spoluúčast ve stejné výši jako místní, která se může šplhat do astronomických částek). Proto, pokud byste neměli dostatek hotovosti (a nezřídka se může jednat o statistíce Kč), měli byste dost zásadní problém s tím, aby vám někdo poskytnul odpovídající zdravotní péči. Nezapomeňte také na to, že např. v Asii je zcela běžné, že místní mají k dispozici dost omezenou zdravotní péči a kvalitní zdravotní péče pro turisty, je pro ně z finančních důvodů zcela zapovězena. Bez dobrého cestovního pojištění se vám může stát, že se pořádného ošetření nedovoláte.

Pojistit můžete také svá zavazadla, a to proti ztrátě či krádeži.

Mnoho lidí neví, že pokud s sebou na cesty berou svého domácího mazlíčka, mohou pojistit i jej.

Nabídka pojištění je široká a na trhu je řada pojišťoven, které nabízí různé balíčku služeb a různou výší pojistného plnění a různými cenami. Vždy se snažte získat maximální pojistné plnění a nezapomeňte si také vždy prostudovat podmínky pojištění a zejména výluky z pojištění. Není nic horšího, než jet např. lyžovat, koupit si pojištění na lyže a po úrazu zjistit, že vám pojišťovna neproplatí ani korunu, protože jste byli výše, než je maximální výška nad mořem, kde vaše pojištění ještě platí.

Běžné cestovní pojištění také nezahrnuje adrenalinové sporty a nebo pokud v zahraničí chcete sportovat na profesionální úrovni, i na tuto činnost potřebujete speciální cestovní pojištění.

Nám se osvědčilo toto kvalitní a přitom levné cestovní pojištění, které vám snad také přijde vhod. Čím delší cestovní období budete mít, tím vás zpravidla pojištění vyjde levněji. Obecně se ale doporučuje na cestovním pojištění nešetřit. Za pár stokorun totiž můžete předejít ztrátám ve statisících korunách a nezřídka i v milionech, takže pokud chcete cestovat s klidným svědomím, pojistěte se dobře, vyplatí se to.

Připravte se ale na to, že i s cestovním pojištěním se vám může stát, že budete muset léčbu zaplatit ze svého a až po návratu do ČR si necháte vše proplatit od pojišťovny. Určitě si s sebou od lékaře vezměte maximum potvrzení, účtenek atp., pomocí kterých svůj nárok u pojišťovny uplatníte. Toto platí především v některých zemích 3. světa.

Pojedete-li z ČR na delší dobu než 6 měsíců, může se vám vyplatit odhlásit se v ČR od zdravotního pojištění. Po svém návratu se k pojištění zase musíte přihlásit a prokázat, že jste během vynechané doby byli pojištění jinak.

Mezinárodní očkovací průkaz

Součástí podmínek pro vstup do řady zemí je také povinné očkování proti různým nemocem (nejčastěji žloutenka, břišní tyfus, meningitida, tuberkulóza, vzteklina, žlutá zimnice atp.). Tato očkování si vyřídíte v ČR a necháte si zřídit za drobný poplatek také mezinárodní očkovací průkaz, kam vám očkování lékař zapíše. Díky tomu, že je mezinárodní očkovací průkaz vícejazyčný a univerzálně přijímaný, vyznají se v něm i v zahraničí.

Je to tedy v podstatě žlutá knížečka, kde budete mít uvedena všechna vaše očkování s daty aplikace a podpisem lékaře, který vám očkování aplikoval.

Mezinárodní očkovací průkaz

Mezinárodní očkovací průkaz

Kromě povinných očkování si samozřejmě můžete vyřídit také očkování dobrovolná. Velice doporučuji zejména očkování proti žloutence A+B, která jsou doživotní a ač jsou finančně nákladná (cirka 5000 kč za obě dohromady), vyplatí se je mít.

Očkování na cestu si dobře naplánujte v součinnosti s vaším lékařem, protože očkování často nelze provést najednou a různě je kombinovat lze jen omezeně. Řádná profylaxe tak může trvat i několik týdnů či měsíců!

Některé země pak mohou kromě očkování vyžadovat také různá další zdravotní potvrzení (např. že nemáte AIDS apod.). O všem se dozvíte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Mezinárodní řidičský průkaz

Podobně jako potřebujete pro vstup do některých zemí vízum či povinné očkování, v některých zemích budete při řízení motorového vozidla potřebovat mezinárodní řidičský průkaz.

Tato malá knížka je podobně jako mezinárodní očkovací průkaz sepsána ve více jazycích, takže v zahraničí mohou snadno zjistit, co v ní je a jaká vozidla můžete řídit.

Povšimněte si, že existují dva typy mezinárodních řidičských průkazůvídeňský a ženevský vzor (dle úmluv, ke kterým některé země přistoupily a některé ne). V různých zemích pak platí buď jen jeden ze vzorů, či obě dvě. Informujte se na úřadech, kde ve vašem okolí můžete mezinárodní řidičský průkaz získat. Platnost vídeňského vzoru je 3 roky, ten ženevský pak má platnost jen 1 rok.

Mezinárodní řidičský průkaz

Mezinárodní řidičský průkaz

Jeho vyřízení je trivialita – stačí 50kč a pasová fotografie. Úředníkům nahlasíte, kam se chystáte, vyplníte jednoduchý formulář a na počkání mezinárodní řidičský průkaz dostanete.

Po EU nicméně můžete řídit i na český řidičský průkaz (ten vám budou akceptovat třeba i v USA).

Naopak pozor na to, že mezinárodní řidičský průkaz vás neopravňuje k řízení motorových vozidel na území České republiky. A také pozor na to, že mezinárodní řidičský průkaz je platný jen a pouze při předložení společně s řidičským průkazem národním! Ale např. v Asii i tak někdy s mezinárodním řidičským průkazem dosti bojují. Na Bali se nám stalo, že řidičský průkaz četl policista, který si jej vyžádal, vzhůru nohama. Co vyčetl, to netuším, ale nechal nás jet dál 🙂

Upozorňuji ještě také na to, že naše různé národní odchylky do mezinárodního průkazu nebudou zaneseny. Tedy např. pokud v Asii plánujete řídit skůtr do 50ccm, který v ČR můžete řídit zcela běžně, v mezinárodním řidičském průkazu o tom nebudete mít ani zmínku (není tam na to kolonka a úředník vám tam nedá razítko, že můžete řídit motorky), takže řízení motorky např. v Thajsku bude zcela na vaše riziko.

Při samotném řízení si dejte velký pozor na dopravní předpisy a také zvyklosti v řízení. Zejména ve zmíněné Asii vše funguje tak trošku jinak, než jsme v Evropě zvyklí!

ISIC karty, mládežnické průkazy

Jste-li studentem nebo je-li vám méně než 26 let, může se vám v zahraničí hodit tzv. ISIC průkaz, což je celosvětově akceptovaná průkazka mládežníků, kteří na ni mohou získat různé slevy. Obdobou je IYTC průkaz, což je učitelská verze téhož. Tyto průkazy vydává mezinárodní organizace ISTC a minimálně v Evropě a v USA na tyto karty můžete opravdu dost výrazně ušetřit.

V zemích třetího světa je jejich použití omezenější, ale i zde se nějaké slevy dají získat.

ISIC karta

ISIC karta

Více informací najdete na stránkách ISIC.

Tyto karty lze získat také jako falsifikáty, morálnost takového jednání však nechám na zvážení každého. Osobně jsem se setkal s opravdu povedenými podvrhy v Bangkoku na ulici Khao San Road. V ČR lze karty získat v rámci studia na školách či na pobočkách GTS.

Obdobou je karta Hostelling International vydávaná organizací IYHF. Tu využijete v hostelech, které jsou součástí sítě Hostellingu International. Více informací viz stránky www.hihostels.com.

Další potvrzení, karty a formality

Kromě výše uvedených základních potvrzení a formalit, budete muset při vstupu do některých zemí splnit i další požadavky, případně mít vyřízená i různá speciální potvrzení. Vše je již hodně individuální, takže se předem vždy dobře informujte o oblastech, které chcete navštívit.

Ve většině případů vám ale výše uvedené dokumenty budou bohatě dostačovat, takže nechystáte-li se na cestu do nějaké opravdu hodně specifické oblasti (jako jsou např. trekingové oblasti Nepálu), buďte v klidu.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!