Ačkoli si na sebe či své blízké můžeme dávat sebevětší pozor, platí rčení, že „náhoda je blbec“ a „čert nikdy nespí“. Je jasné, že zcela předejít úrazům je naprosto nemožné, a proto je dobré vědět, jak se zachovat v případě, že se něco takového v zahraničí stane.

Stal se mi úraz na dovolené, co mám dělat?

Samozřejmě vždy záleží na tom, o jaký úraz jde a co se vám stalo. Ideální je mít s sebou v zahraničí cestovatelskou lékárničku, která vám umožní ošetřit běžné rány a vyřešit nejčastější zdravotní komplikace, jež během cest nastávají.

Pokud je váš úraz vážnější a s lékárničkou si nevystačíte, je v prvé řadě nutné zavolat si pomoc a nebo se nechat odvézt k lékaři. Mějte v telefonu vždy uložen kontakt na lékařskou pomoc (a také hasiče a policii) v dané zemi, protože nikdy nevíte, kdy ji budete potřebovat. Pokud máte před cestou možnost, podívejte se po seznamu prověřených nemocnic či lékařů v destinaci, do které se chystáte. Na internetu existuje řada seznamů, asi nejznámější je organizace IAMAT (International Association for Medical Assistance to Travellers, tedy mezinárodní asociace pro lékařskou asistenci cestovatelům), u které se stačí zaregistrovat a tím získáte přístup k seznamům prověřených nemocničních zařízení a lékařů, včetně informace o tom, zda se u nich dorozumíte anglicky.

Co dělat, když se vám stane v zahraničí úraz

Co dělat, když se vám stane v zahraničí úraz

V každém případě doporučujeme co nejdříve kontaktovat asistenční službu pojišťovny, u které máte sjednáno cestovní pojištění (věříme tedy, že bez cestovního pojištění do zahraničí nejedete, protože v opačném případě asi v takové situaci nezažijete nejlepší chvíle života v očekávání toho, kolik vás to vše bude stát) a domluvit se s nimi na dalším postupu a jejich další asistenci při řešení celé záležitosti (zejména v otázce hrazení nákladů na místě, zajištění kvalitní zdravotní péče atp.).

Budete-li v některé ze zemí třetího světa či prostě jen nějaké zapadlé destinaci, snažte se vykomunikovat si co nejlepší dostupnou zdravotní péči. Ukažte jim, že jste pojištění a snažte se dostat do té části nemocnice, která je určena pro turisty (u větších nemocnic v zahraničí je to poměrně obvyklé). Obvykle je zde NESROVNATELNĚ lepší servis a kvalita poskytovaných služeb než v části pro místní obyvatele. Dávejte pozor na to, aby byla dodržována přísná hygienická pravidla, snažte se minimalizovat množství injekcí, které se vám budou snažit dát na nezbytné minimum a opravdu důkladně kontrolujte, že vám vždy dávají novou, čerstvě vybalenou jehlu.

V případě jakýchkoli potíží či nejasností kontaktujte asistenční službu vaší pojišťovny a případně i zastupitelský úřad české republiky v dané zemi (nezapomeňte si kontakt na něj před vaší cestou uložit do telefonu – kontakty získáte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí).

Je také velice rozumné kontaktovat vaše známé či příbuzné v České republice, aby věděli, co se děje a mohli vám pomoci zařizovat vše potřebné u vaší pojišťovny.

Jak předejít úrazům v zahraničí a jak minimalizovat jejich dopad?

Předejít úrazům samozřejmě zcela nelze, nicméně s trochou snahy můžete jejich riziko výrazně minimalizovat.

Samozřejmostí je dodržování všech klasických bezpečnostních pravidel:

  • na kole či motorce mít helmu
  • plavat jen v místech, kde víte, že vám nic nehrozí a jen dle toho, jak dobrý jste plavec
  • řídit dle předpisů, pokud možno jen za dne a bez únavy (čtěte co dělat při dopravní nehodě v zahraničí)
  • skákat do vody jen tam, kde to znáte
  • na přechodu se rozhlédnout na obě strany
  • vyhýbat se pokud možno alkoholu a dalším návykovým látkám (nezapomeňte, že po jejich požití vám vaše cestovní pojištění neplatí!)
  • atp., však to všichni známe

V každém případě se ani při největší snaze nemusí podařit úrazu předejít a pak je nutné mít možnost minimalizovat dopady, které to na vás (a vaši peněženku) může mít. Za tím účelem je nezbytné, abyste měli na cesty vždy vyřízeno cestovní pojištění, které vám umožní přenést většinu nákladů s vaší léčbou a případným transferem domů na pojišťovnu. Věřte, že náklady i na běžné ošetření se mohou v řadě míst světa vyšplhat na několikanásobek ceny celé vaší zahraniční cesty.

Sami máme zkušenosti s úrazy v zahraničí a nebýt cestovního pojištění by někteří z nás měli až do konce života co splácet, protože po leteckém transferu do nemocnice, operaci, kterou musel jeden z kamarádů v zahraničí podstoupit, týdenní hospitalizaci a převozu domů, byla účtenka ze strany nemocnice na 2 500 000 Kč. Cestovní pojištění kamaráda přitom stálo 350 Kč a nemusíme vám asi vysvětlovat, že v tomto případě je radost z úspory skoro jako radost z výhry ve sportce.

Při uzavírání cestovního pojištění dobře promyslete, co v zahraničí budete dělat a myslete na výluky z pojištění – např. to, že řada pojištění má limit jen do nadmořské výšky 2500m, takže pokud jedete lyžovat na ledovce ve výšce třeba 3000m, pojištění se na vás nevztahuje. Také zvažte, do jaké země jedete – je rozdíl jet třeba do Thajska, kde vám obvykle stačí mít pojistná krytí třeba i jen na 1 500 000 Kč nebo do USA, kam by se mělo brát pojištění s limitem aspoň 3 000 000 Kč, neboť zdravotní péče je zde mnohem nákladnější. Některé pojišťovny nabízí pojištění s neomezeným limitem, což je obvykle nejlepší varianta, bohužel je ale také často dost drahá. Ve většině případů si vystačíte s krytím do 3 000 000 Kč.

Někdy je údajně dobré vzít v potaz i to, že některé pojišťovny, které v ČR působí, nemusí mít v zahraničí zvučné jméno. Slyšeli jsme, že je lepší mít pojištění od světoznámých pojišťoven než od nějakých malých (na světové poměry) lokálních pojišťoven, ale osobní zkušenost s tím, že by pojištění od takové pojišťovny bylo komplikací, nemáme. Nicméně možné to je a asi by to i dávalo smysl.

Při cestách po Evropské unii řada lidí spoléhá na to, že v rámci EU platí evropské zdravotní pojištění, takže se o vás všude postarají bezplatně stejně jako přímo v ČR. Pozor, není tomu tak! Občané EU mají v dalších zemích EU právo na ošetření za stejných podmínek, jako místní lidé. Bohužel však ale platí, že ve většině zemí EU hradí místní nějakou poměrnou část jako spoluúčast, hradí si některé zákroky či léky atp. A je nutné říct, že lékařské zákroky a léky jsou zejména na západ od České republiky poměrně dosti drahé. Proto je i na cesty po EU velice rozumné mít cestovní pojištění, které vám tyto výdaje pomůže pokrýt.

V každém případě se snažte chovat v zahraničí tak, abyste se úrazům vyhnuli. Zdraví máme jen jedno a bohužel ne vždy nějaká nerozvážnost musí skončit jen úrazem. Dávejte na sebe pozor!

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!