V článku o zdraví na cestách jsme si popsali základní zdravotní problémy cestovatelů a uvedli jsme také několik tipů, jak se jim vyhnout. Nyní se však podíváme blíže na to, jakými prostředky řešit již existující zdravotní problémy.

Odpovědět na dotaz, jaké léky je dobré si sbalit s sebou na dovolenou, je poněkud nesnadné 🙂 Důvodem je to, že každý cestuje jinak, jinam a s tím jsou proto spojena i různá rizika a jiné potřeby.

Proto jsme připravili alespoň obecný seznam léků a přípravků, které byste neměli opomenout buď přibalit a nebo jejich přibalení alespoň zvážit.

Na co nezapomenout při sestavování seznamu léků na cestu

V každém případě nezapomeňte na to, že je vždy dobré se informovat, zda ve vaší cílové destinaci nebudete potřebovat nějaké specifické léky či třeba očkování.

A v neposlední řadě hlavně nezapomeňte na to, že i na dovolené budete muset brát léky, které berete v ČR, takže pokud nějaké léky dlouhodobě užíváte, nezapomeňte v prvé řadě právě na ně 🙂

Co se níže uvedeného seznamu týče, upravte si jej také v souvislosti s délkou pobytu a počtem osob, které cestují. Pro cestovatele samotáře bude potřeba jiného množství léků proti průjmu než pro skupinu 6 lidí. Důležitý aspekt ke zvážení je také to, zda v místě vašeho pobytu bude k dispozici lékařská péče (a v jaké bude cirka kvalitě), protože toto může dost výrazně zvýšit potřebu přibalit si zdravotnického materiálů mnohem více.

Cestovní lékárnička, jaké léky si sbalit na dovolenou

Cestovní lékárnička, jaké léky si sbalit na dovolenou

Rozhodně si dobře překontrolujte platnost léků a tedy to, zda již nemají prošlé datum spotřeby.

Pokud s vámi budou cestovat i děti nebo třeba těhotné ženy, překontrolujte vhodnost jednotlivých léčiv právě pro tyto (či jiné) skupiny osob, se kterými na cesty vyrážíte.

Léky pak nezapomeňte správně zabalit, aby byly chráněny proti nárazům (zejména, pokud je budete mít v odbaveném zavazadle) a také světlu, mrazu a vlhku.

Rozhodně pak užívání jakýchkoli léků či jiných přípravků konzultujte s vaším lékařem, který vám možná doporučí vhodnější alternativy a nebo vám navrhne i jiné léky, na které jsme v našem seznamu zapomněli!

Léky, které pravidelně užíváte

Nezapomeňte si je dát do příručního zavazadla. Je dobré je mít vždy po ruce a je dobré je nemít v odbaveném zavazadle, kdyby se odbavené zavazadlo cestou zatoulalo. Nezapomeňte na to, že budete-li je mít v příručním zavazadle, je nutné je mít v originálním obalu a ideálně mít i potvrzení od lékaře, že tyto léky musíte užívat.

Antimalarika

Osobně jsem sice proti preventivnímu užívání antimalarik, pokud se zrovna nechystám do silně malarické oblasti, ale jejich užití je na rozhodnutí každého cestovatele. Vždy to však konzultujte s vaším lékařem!

V souvislosti s malárií a s nepříjemným hmyzem obecně, můžete zvážit, zda si s sebou nepřibalit také moskytiéru či pokrývku hlavy se síťkou proti komárům. Ve většině běžných turistických destinací, kde je riziko malárie, však je moskytiéra zpravidla běžně k dispozici v každém ubytování. Horší je to ale s jejím stavem, takže s sebou mějte třeba gumičky do vlasů nebo něco podobného, čím budete děravou moskytiéru schopni vyspravit.

Moskytiéra

Moskytiéra

První pomoc

Zde je dobré nezapomenout především na:

  • Obvazy – hydrofilní obinadlo, sterilní gáza, elastické obinadlo, škrtící obinadlo, různé druhy náplastí (ideálně voděodolné náplasti, vemte si i klasické „komunistické“ obyčejné náplasti, se kterými mám v mnoha ohledech nejlepší zkušenosti), trojcípý šátek.
  • Desinfekce – desinfekční roztok, desinfekční sprej, mast na infikované rány (oblíbený je především Framykoin)
  • Další pomůcky – nůžky, pinzeta, lékařský teploměr, případně injekční jehly a stříkačky (hodí se zejména do zemí 3. světa, kde by mohl hrozit jejich nedostatek a opakované použití mezi různými pacienty)

Léky proti bolesti

Základem je klasický Paralen, Panadol, Ibalgin apod. Určitě si přibalte i Ibalgin krém, který se hodí na bolesti kloubů.

Ženy by si mohly přibalit i léky proti nepříjemnému průběhu menstruace – čípky Spasmopan, Algifen apod.

Léky proti teplotě

Zde opět Paralen, Ibalgin.

Léky proti průjmu a zažívacím obtížím

Zde je každá rada drahá, protože ne všechny léky každému zabírají a ne každý průjem je stejný. Můj průjem na Bali se mi nepodařilo vyléčit vůbec ničím a lehce jsem jím trpěl ještě několik dní po návratu domů 🙂

Obecně však doporučuji mít přibalenu Smectu, Carbocit, klasické Imodium (to však používejte jen pokud potřebujete např. někam přejet, protože Imodium neléčí, pouze zamezí pohybům střev a tím pádem pozastaví na nějakou dobu průjem. Na druhou stranu, pokud byste jej užívali déle, můžete si způsobit horší potíže, protože průjem je jen obranná reakce těla, kterou byste Imodiem vyřadili z provozu), hodí se také Endiaron (ten zabírá v Evropě, v Asii mi nezabral ani jednou).

Určitě při cestách do Asie či Afriky doporučuji používat probiotika, která vám pomohou lépe zvládat přechod na jiný druh stravy a jinou mikroflóru.

Vždy se však předem poraďte s lékařem či v lékárně a nechte si doporučit léky, které budou pro vaši cestu nejvhodnější.

Léky proti zácpě

Druhý extrém oproti průjmu je zácpa, která naštěstí nebývá na cestách tak častá a pokud není opravdu silná, často ani nepůsobí výraznější potíže. Běžná je zácpa ze stresu spojeného s cestováním, kdy po příletu do destinace několik dní člověk na WC neudělá žádnou velkou parádu.

Pokud vás však kvůli zácpě začne bolet břicho a nemáte šanci se ani přes snahu vyprázdnit, rozhodně mějte přibalené např. kapky Guttalax či tablety proti zácpě.

Podobně jako cestovatelský průjem i zácpa dokáže dost silně znepříjemnit dovolenou. Proto buďte raději připraveni.

Léky proti alergiím

Ať už víte, že máte alergii a znáte své alergeny a nebo se o své alergii dozvíte až během cesty, je dobré mít přibaleny základní léky a přípravky proti projevům alergie.

Patří mezi ně především Fenistil gel a tablety, octanová mast, Zyrtec, Zodac nebo Dithiaden.

U těchto léků si však dejte dobrý pozor na vedlejší účinky, které mohou způsobovat!

Antibiotika

Jejich použití dobře konzultujte s lékařem (s vaším lékařem, aby vás upozornil na možná rizika a ideálně i s lékařem v místě pobytu), nicméně pokud se chystáte do oblasti, kde je lékařská péče omezená, určitě si nějaká přibalte.

Konkrétní přípravky vám neporadíme, toto opravdu nechte na lékaři a nevěřte internetovým diskusím a radám. Antibiotika jsou nebezpečné léky, které vám v zahraničí, v cizím prostředí, na které vaše tělo není zvyklé, mohou způsobit řadu nepříjemností. Proto opravdu dbejte rad lékaře.

Léky k ošetření očí

Hodí se mít s sebou kapky do očí (Ophtalmo-Septonex např.), případně masti.

Úzkost, nespavost

Trpíte-li např. stresem z letadla či nespavostí v cizím prostředí, mohou vám pomoci speciální léky jako Diazepam, Lexaurin apod. Jejich užití ale opět vždy konzultujte s lékařem, mohou mít celou řadu negativních vedlejších účinků!

Mykotická onemocnění, plísně

V lékárně vám jistě doporučí různé vhodné přípravky. Obecně není špatný krém Myfungar či Canesten. Ženská mykotická onemocnění mohou pomoci léčit čípky Pevaryl.

Ústa a rty

Nezapomeňte si přibalit balzám na rty. Proti oparům se hodí krém Herpesin či Zovirax.

Nevolnost, mořská nemoc, nausea

Trpíte-li mořskou nemocí (nevolností v autě, letadle, na lodi), přibalte si běžný Kinedryl. Tím rozhodně nikdy nic nepokazíte a raději si před cestou jednu tabletku či půlku tabletky vezměte. Je lepší být raději ospalý než pozvracený 🙂

Do letadle nejsou špatné ani různé žvýkačky či bonbony.

Desinfekce vody

Zde jsou možností, skoro bych až řekl, mraky. Nicméně vždy bude záležet na konkrétních možnostech a vašich potřebách v dané lokalitě.

Obecně platí, že je dobré pít pouze balenou vodu. Pokud ta není k dispozici, vystačíte si s běžným převařením vody (alespoň 20 minut).

Chcete-li však šetřit čas a nebo nemáte možnost vodu převařovat, jsou k dispozici různé možností ošetření vody:

Mechanické ošetření vody

K dispozici je na trhu řada filtrů, se kterými vlastními silami můžete poměrně jednoduše přefiltrovat vodu. Pozor na to, že to zabere nějaký čas a úsilí. Navíc mechanické filtry nezabijí viry, které jsou ve vodě. Ačkoli jsou filtry opravdu jemné, řada potvůrek ve vodě se jimi dostane – např. leptospiróza.

Chemické ošetření vody

Asi nejefektivnější řešení, a to z hlediska potřebného času a námahy. Je nutné nechat chemikálii nějakou dobu působit, takže dobře vybírejte i podle toho, jak budete chtít čištění vody používat (je přecijen rozdíl, když musíte nechat chemikálii působit 4 hodiny a nebo třeba půl hodiny). Osobně doporučuji AquaSteril či často užívaný Sanosil. Tato varianta ošetření vody je asi finančně nejnákladnější (v poměru cena/množství ošetřené vody), ale pokud se do zahraničí nechystáte na řadu měsíců, je to asi nejsnažší a nejpohodlnější způsob jejího ošetření.

UV ošetření vody

Vodu můžete dnes ošetřovat pomocí různých UV zářičů, které ve vodě vybijou všechny potvory. Nezbaví ji ale hrubých nečistot, takže je vodu nutné ještě přefiltrovat. Náklady na pořízení UV čističek jsou  ale opravdu vysoké, proto se vyplatí jen cestovatelům, kteří budou v zahraničí mimo dosah civilizace opravdu dlouhou dobu.

Repelenty, ochrana před komáry a hmyzem

Chystáte-li se do vzdálených krajů, zapomeňte na běžné repelenty, které jsou běžně k dispozici v ČR a v Evropě (např. Off). Ty účinkují na naše hmyzáky, ale ti zahraniční je příliš nerespektují 🙂

Např. v Asii je potřeba mít repelenty s co největším množstvím DEET (ideálně nad 50%, ještě lépe nad 80%). Vhodn0 jsou proto repelenty Expedition, které mají 50% či 95% DEET.

Ideálním řešením by se mohlo zdát koupit si repelent až v zahraničí, protože předpokládáte, že v zahraničí budou prodávat pouze to, co tam opravdu bude fungovat. Já se tak napálil na Bali, neboť tam měli pouze obyčejný Off a tomu se balijští komáři smáli už zdálky. Proto doporučuji zajít do nějaké specializované outdoor prodejny již v Česku a koupit pořádný repelent již zde.

Pozor na to, že děti tyto silné přípravky nesmí buď používat vůbec a nebo jen v omezené míře. Raději se proto dobře poraďte při nákupu přípravku a pak pro jistotu i s lékařem.

Pozor také na to, že silnější repelenty prý mají neblahý vliv na plasty, takže pokud fotíte, dejte si pozor, abyste si repelentem nepostříkali třeba sluneční clonu 🙂 Já to tedy nepozoroval, ale vím o fotografech, kteří si na to stěžovali.

Ochrana kůže před Sluncem, opalování

Opalování je oblíbenou kratochvílí mnoha lidí, ale i cestovatelé, kteří jej vyhledávají, si na sluníčko musí dávat pozor. Často se to nezdá, ale Slunce opaluje i přes mraky a spálit se můžete i na místech, které máte jen lehce exponovaná.

Proto je vždy dobrým nápadem mít k dispozici dobrou ochranu před Sluncem, především pokrývku hlavy a pak samozřejmě také opalovací krémy. Mazat se potřeba zejména v oblasti obličeje, krku, ramen a třeba i nártů nohou, pokud nenosíte pevnou obuv a dalších exponovaných místech.

Pokud se vám nepodaří vyhnout spáleninám, mějte po ruce Panthenol, ať už jako krém či ideálně ve spreji, jehož užití je nejjednodušší.

Závěrem k cestovní lékárničce a tomu, jaké si sbalit léky na dovolenou

Jak vidíte, možností je spousta, a to jsme pokryli jen opravdu nejzákladnější možnosti toho, co by cestovatelská lékárnička mohla obsahovat. Proto znova opakuji – před cestou do zahraničí a zejména do oblastí, které neznáte, se raději dobře informujte o tom, co by vás zde mohlo čekat a raději se dobře připravte.

Je lepší s sebou mít léků více než pak řešit jejich nedostatek či úplnou nedostupnost. Zdraví máme jen jedno a je to právě zdraví, které nám může udělat největší rozdíl mezi povedenou zahraniční cestou a zahraniční cestou zkaženou.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!