New York je největším městem Spojených států amerických. Někdy bývá nazýván jako hlavní město světa, přestože není ani hlavním městem USA. Pro turisty se před návštěvou New Yorku vybaví především Socha svobody, Manhattan, newyorské mrakodrapy, Broadway, koncertní síň Carnegie Hall a někomu třeba Bronx. New York je však především hospodářským, kulturním a finančním centrem USA.

New York

New York

New York leží na východě USA na řece Hudson ve státě New York. New York City je největším městem USA a patří mezi pět největších měst na světě, ale není hlavním městem Spojených států ani hlavním městem federálního státu New York. Město se rozkládá na dvou ostrovech – Manhattan a Long Island, na poloostrově Bronx a polostrově Staten Island. New York zaujímá plochu 1214 km2. Celá metropole je rozložena, kromě státu New York, ještě na území států New Jersey a Connecticut.

Dolní Manhattan z Brooklynského mostu

Dolní Manhattan z Brooklynského mostu

New York se dělí na pět obvodů – Manhattan, Brooklyn, Bronx, Quins a Staten Island.

Dějiny města sahají do roku 1626. Tehdy je pod názvem Nový Amsterodam založil Peter Minnewit. Když Nový Amsterdam dobyli v roce 1644 Angličané, pokřtili ho na počest hraběte z Yorku na New York. Po vyhlášení nezávislosti se New York stal sídlem vlády Unie.

Dnes je New York největším finančním centrem na světě. Je hospodářským, obchodním, dopravním a kulturním centrem USA. Je také městem, kde se střetávají kultury mnoha národů a národností.

Obvody New Yorku

Manhattan

Leží na ostrově Manhattan Island, obklopený řekami  Hudson, Harlem a East River. Je ze všech městkých obvodů nejstarší. Ostrov zaujímá plochu 59,5 km2, je douhý 21,5 kilometrů a široký 3,7 kilometrů. Manhattan je ekonomické a administrativní centrum města.

Dolní Manhattan v New Yorku

Dolní Manhattan v New Yorku

Stála zde i takzvaná „dvojčata“ – sídlo Světového obchodního centra, která byla zničena 11.9.2001 teroristickým útokem. Byla nejvyššími budovami ve městě. Dnes je nejvyšším newyorským mrakodrapem opět Empire State Building.

Manhattan má tři části – Uptown, Midtown, a Downtown.

Brooklyn

Rozkládá se na ostrově Long Island a je nejlidnatějším newyorským obvodem. Pro turisty je atraktivní pláží Coney Island a Brooklynským mostem, který spojuje ostrov Long Island s Manhattanem.

Výhled na Williamsburg Bridge v Brooklynu

Výhled na Williamsburg Bridge v Brooklynu

Bronx

V polovině 20. století bylo toto místo synonymem pro zločin. Ze všech pěti městských obvodů je Bronx nejchudší. Žije zde velká hispánská a afroamerická komunita.

Queens

Tak jako Brooklyn leží i Queens na ostrově Long Island. Je to největší newyorský městský obvod. V tomto obvodu najdete dvě ze tří newyorských letišť.

Queens

Queens

S Bronxem je spojen čtyřmi mosty, s Manhattanem dvěma mosty a tunelem. Most vede také na Roosevelt Island.

Staten Island

Je to nejklidnější městský obvod. Je nejvíc oddělený od samotného centra města a žije zde nejméně lidí ze všech pěti obvodů. O Staten Island se říká, že je to zapomenutá čtvrť New Yorku. Žije vysloveně předměstským životem.

Památky a zajímavosti New Yorku

Times Square

Times Square patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším místům v New Yorku. Je to hlavní křižovatka v manhattanském Midtown, na křižovatce Brodway a sedmé Avenue. Pokud chcete poznat atmosféru New Yorku, musíte Times Square navštívit. Newyorčané zde každým rokem oslavují příchod nového roku. Říká se, že ten kdo nebyl na Times Square, jakoby v New Yorku ani nebyl.

Times Square Times Square

© Luciano Mortula / Shutterstock.com

Budete zde nadšení především z vysokých mrakodrapů, neuvěřitelného množství světelných reklamna všechno možné, davy lidí, různými maskoty, kteří se zde pohybují a uvidíte zde také známé „červené schody“, pod kterými se mimochodem dají koupit levné vstupenky na divadelní představení na Broadwayi.

Central Park

Central park je první uměle vytvořený park v USA. Je to velká zelená plocha o rozloze 340 hektarů s množstvím cest a cestiček a vodních ploch. Toto místo působí jako oáza klidu v centru velkoměsta.

Central Park

Central Park

Návštěvníci se mohou projíždět na kole, půjčit si člun a projet se po jezeře, navštívit Central park ZOO. K dispozici jsou také průvodci, kteří vás všemi atraktivními místy provedou. Park je otevřen nepřetržitě.

Na loukách Sheep Meadow  Great Lawn se můžete v létě opalovat, pořádat pikniky nebo pouštět draky, což také spousta newyorčanů a turistů ráda dělá (myslím ty pikniky 🙂 ). Ostatně, budete-li v New Yorku v době, kdy je zde teplo, určitě si jeden den na Central Park vyhraďte, půjčte si zde kola a park si pořádně projeďte a prozkoumejte. Rozhodně stojí za to si do baťohu přibalit i nějaké pití a dobroty a na chvíli si na některé ze zelených ploch parku odpočinout. Můžete pozorovat místní, jak v parku hrají baseball, běhají, piknikují a nebo prostě jen relaxovat v příjemném prostředí a nabírat síly na další vrhnutí se do víru opravdového velkoměsta, jakým New York samozřejmě je.

Louka v Central Parku

Louka v Central Parku

V létě se zde večer konají představení a koncerty. Vystupuje tu třeba Metropolitní opera nebo Newyorská filharmonie.

Central Park dělí manhattanský Uptown na dvě části – Upper East Side a Upper West Side. Na Upper East Side je  známá Park Avenue s kavárnami, galeriemi a luxusními butiky. Je tu kromě jiného i Metropolitní muzeum. Upper Weast Side mívala dříve špatnou pověst. Byl zde například zastřelen John Lennon (ten má památník v Central parku, přestože byl zastřelen u parku stojící budovy Dakota, kde na tuto událost není památník žádný). Dnes je to místo, kde se scházejí mladí lidé a umělci.

Central Park je opravdu krásný park, osobně jsem si nejprve myslel, že to bude klasický městský park, ale Central Park mne velice překvapil. Když pominu to, že je opravdu obrovský, je nutné říct, že je také velice hezký. Je zde členitý terén, řada potůčků, jezírek, skal a množství stromů. Chvílemi si člověk připadá jako někde daleko od města, protože v parku místy neslyšíte vůbec nic než šumění stromů, což je v tak rušném městě jako New York opravdu neuvěřitelné (zvlášť, když si vezmete, že jste kousíček od jeho nejrušnější části – Times Square).

Výhled z Central Parku

Výhled z Central Parku

Výhledy z parku na okolní mrakodrapy je úžasný a je zde spousta velmi fotogenických míst. Rozhodně se nemusíte obávat dřívější pověsti Central Parku jako nebezpečného místa – v posledních letech udělalo město maximum pro to, aby z parku vyhnalo bezdomovce a různé podivné existence. Park je udržován a je velice čistý, takže jsme se zde cítili naprosto skvěle. Potkáte zde mnoho joggujících lidí nebo lidí, kteří zde mají piknik či jen odpočívají v pracovní pauze.

Je s podivem, že ve městě, kde má každý čtvereční metr obrovskou cenu, se podařilo zachovat tak rozsáhlou zelenou plochu. To si v ČR v podstatě nedovedu představit a je vidět, že se v mnohém pořád ještě máme co učit.

China Town

China Town leží ve staré části Manhattanu. Je místem, kde se začali usazovat čínští emigranti od počátku 19. století. Číňané zde utvořili uzavřenou komunitu. Otevřeli si zde své obchody a někteří zde i bydlí. Chcete-li ochutnat asijskou kuchyni, je to místo právě pro vás.

Chinatown v New Yorku Chinatown v New Yorku

© Venturelli Luca / Shutterstock.com

Pokud půjdete z jižního Manhattanu (z oblasti okolo Ground Zero, Wall street atp.) na sever, budete přes China Town procházet. Doporučuji si zde udělat malou odbočku do některé z bočních uliček. Budete překvapení nádhernou výzdobou a velice silným asijským rázem této oblasti, přestože domy zde jsou „newyorské“. China Town má velmi zajímavou atmosféru.

Little Italy

Nedaleko od China Townu se v dolním Manhattanu nachází Little Italy. Je to velká uzavřená komunita italských přistěhovalců. Ve zdejších italských restauracích se připravují tradiční speciality Itálie, které jsou populární mezi turisty i místními obyvateli.

Little Italy - malá Itálie v New Yorku Little Italy – malá Itálie v New Yorku

© Victoria Lipov / Shutterstock.com

Bohužel v posledních letech se charakter Little Italy dost pokazil a místo již nemá tak silnou italskou atmosféru, jako tomu bylo kdysi. Přesto zde stále ještě můžete najít místa, která ve vás budou evokovat dobu, kdy zde žila italská mafie a donové zde trávili čas diskutováním v restauracích u kávy.

Empire State Building

Empire State Building je dnes nejvyšší budovou  New Yorku a již dlouhá léta patří mezi nejznámější budovy celého světa. Sahá do výšky 382, s anténou 443 metry. Vyšší v USA je jen Sears Tower v Chicagu. Dlouhou dobu byla Empire State Building nejvyšší budovou světa, ale svou výškou ji překonala takzvaná „dvojčata“ Světového obchodního centra (World Trade Center), která však byla zničena útokem teroristů v roce 2001. Své jméno budova získala po státu New York, který je  přezdíván jako Empire State. Od roku 1986 je zapsána jako národní  památka.

Empire State Building

Empire State Building

Budova je známá také z filmu King Kong, který po ní vyšplhal až na úplný vrchol 🙂

Budova má dvě vyhlídkové plošiny – jedna je na 86. patře a druhá na 102. patře. Tyto plošiny patří k nejčastěji navštěvovaným atrakcím New Yorku. Vybírá se zde vstupné a to hned dvakrát, takže ten, kdo che vystoupit až na vrchol, s tím musí počítat. Cena za vyhlídku z Empire State Building není malá, ale stojí za to. Za vyhlídku z 86. patra zaplatí dospělý cca $27, za vyhlídku ze 102. patra pak cca $44. Existuje více různých balíčků, tak si vyhlídku nezapomeňte objednat, třeba přímo na stránkách Empire State Building.

Připravte se na to, že než se dostanete až na vyhlídkovou plošinu, budete muset projít bezpečnostní kontrolou, která je velice podobná těm na letištích. Bývají zde hodně dlouhé fronty, takže počítejte minimálně s půl hodinkou, spíše více.

Výhled z Empire State Building

Výhled z Empire State Building

Cesta na vyhlídkové plošiny a celý interiér Empire State Building je opravdu nádherný a dobový, podobně jako interiéry dalších newyorských mrakodrapů. Jednoduše řečeno – dýchne zde na vás atmosféra New Yorku poloviny 20. století a je to bezva zážitek.

Výtahy jsou rychlé a patra naskakují rychlostí blesku, takže pokud jste ještě v mrakodrapu nebyli, i samotný výtah je zde zážitkem 🙂 Do 86. patra vás ostatně dostane za cirka minutu, což je poměrně slušná rychlost!

Z vyhlídkových plošin osobně doporučuji spíše tu v 86. patře, protože pohled na New York z této výšky je zajímavější, neboť nejste příliš vysoko nad okolními budovami. Výhodou je také to, že ačkoli obě vyhlídkové plošiny jsou vnitřní (tzn. s prosklenými okny), ta v 86. patře nabízí také venkovní ochoz kolem celé budovy, který je samozřejmě oplocen vysokým plotem – zde můžete zkusit jak moc v takové výšce fouká 🙂 Minimálně se zde lépe fotí, protože nemusíte fotit přes sklo. Se stativem vás na vyhlídky nicméně nepustí, tak jej s sebou zbytečně neberte, budete jej muset nechat dole na bezpečnostní kontrole (bezplatně).

Noční výhled z Empire State Building

Noční výhled z Empire State Building

Pokud mohu doporučit, doražte do Empire State Building odpoledne tak hodinku před západem Slunce a počkejte na vyhlídce až do tmy, délka pobytu na vyhlídkové plošině totiž není časově omezena. Uvidíte tak New York jak za světla, tak v noci, kdy se postupně rozsvítí jednotlivé domy a mrakodrapy a město vypadá naprosto úchvatně. Problém je, že na vyhlídkových plošinách si není kam sednout a interiéry jsou upraveny tak, abyste opravdu neměli kde si sednout (aby se jim tam nehromadili lidi a každý co nejdříve odešel), takže buďte připraveni na to, že vás budou bolet nožky 🙂 Stojí to ale rozhodně za to, pohled na noční New York z výšky je nezapomenutelný zážitek!

Top of the Rock a Rockefellerovo centrum

Rockefellerovo centrum je 19 budov, které vytváří obrovský komplex, který je dodnes největším komplexem soukromě vlastněných budov tohoto druhu na světě. Patří rodině Rockefellerů a zahrnuje řadu zajímavých a světoznámých budov jako Radio City Music Hall, Centre Art, či známé kluziště, kde si můžete uprostřed New Yorku v zimě zabruslit (což řada lidí ráda využívá).

Rockefellerovo centrum Rockefellerovo centrum

© TerraceStudio / Shutterstock.com

Rockefellerovo centrum patří mezi národní historické památky USA, a to od roku 1987. Bylo budováno od 30. let 20. století, a bylo významné také tím, že jeho výstavba zaměstnala okolo 40 000 lidí, což v době velké ekonomické krize ve 30. letech bylo v USA a potažmo New Yorku velice důležité.

Kromě toho je zde ale jedna velice oblíbená zajímavost, která se jmenuje Top of the Rock. Jde o konkurenci Empire State Building a jejích vyhlídkových plošin. Pokud se nepletu, vyhlídková plošina Top of the Rock se nachází na 70. podlaží, což je sice méně než nabízí vyhlídkové plošiny na Empire State Building, nicméně je i tak považována za pravděpodobně nejkrásnější vyhlídku celého New Yorku. Je tomu tak proto, že nabízí panorama Central Parku a především downtownu New Yorku společně s Empire State Building, což je něco, co přímo na Empire State Building samozřejmě neuvidíte 🙂 Je pravda, že vyhlídka je z Top of the Rock opravdu úžasná!

Výhled z Top of the Rock v Rockefeller Center

Výhled z Top of the Rock v Rockefeller Center

Platí pro ni podobná pravidla jako v případě Empire State Building, nicméně jsou zde i některé rozdíly. Chcete-li vyrazit jen na jednu z vyhlídek, máme pro vás srovnání pozitiv a negativ Top of the Rock v porovnání s Empire State building. Vstupenky na Top of the Rock si můžete zakoupit online na stránkách Top of the Rock.

Srovnání Top of the rock s Empire State Building

Negativa:

  • vyhlídková plošina Top of the Rock je na nižším podlaží, takže při jasném počasí neuvidíte tak daleko jako z Empire State Building – nicméně toto je podle mne nepodstatné, stejně vás bude zajímat hlavně výhled na New York samotný a ten uvidíte dobře
  • cena za vstup je v podstatě totožná jako u 86. patra ESB
  • budova s vyhlídkou Top of the Rock není tak světoznámá jako Empire State Building
  • z Top of the Rock není v podstatě možné podívat se dolů „na ulice pod vámi“, pohled dolů je mnohem lepší z Empire State Building díky jejímu tvaru
  • Top of the Rock je dále od dolního Manhattanu, nicméně jak Top of the Rock tak ESB jsou od dolního Manhattanu poměrně daleko obě, takže to už není tak zásadní rozdíl

Pozitiva:

  • mnohem menší fronty než v Empire State Building
  • dle mnoha lidí daleko hezčí výhled, právě díky tomu, že v panoramatu New Yorku nechybí Empire State Building
  • velice hezký výhled na Central Park

Vyhlídky na obou budovách jsou nádherné, takže ať už si vyberete kteroukoli z nich, budete spokojení!

Katedrála svatého Patrika

Katedrálu svatého Patrika najdete na 50. ulici a Fifth Avenue na Manhattanu, v blízkosti komplexu Rockefellerova Centra. Je vysoká 100 metrů a její stavba v novogotickém slohu byla dokončena v roce 1878. Je to asi nejznámější a také největší katolická katedrála v USA. Dovnitř se vejde asi 2200 věřících, návštěvníků nebo turistů.

Katedrála svatého Patrika na Manhattanu

Katedrála svatého Patrika na Manhattanu

Katedrála je moc hezká a vytváří se sousední moderní zástavbou zajímavý kontrast. Nicméně je to „jen“ kostel, takže pro běžného Čecha nic extra zajímavého. Co určitě zajímavé je, je to, když se vám sem podaří dostat třeba na nedělní bohoslužbu, kdy se celá katedrála zaplní lidmi. I pro nevěřícího člověka může být zajímavé sledovat bohoslužbu v americkém podání.

Socha Svobody

Sochu Svobody věnovala za Francouzské revoluce Francie Spojeným státům jako dar přátelství. Byla umístěna na ostrově Liberty Island a jejích 350 dílů bylo složeno a vztyčeno v říjnu 1886. Jako jeden ze symbolů New Yorku patří k nejnavštěvovanějším památkám. Socha je vysoká 93 metrů i s podstavcem váží asi 200 tun, jen ukazováček  je dlouhý 2,4 metru.

Liberty island

Liberty island

Jedinou možností, jak se k soše dostanete, je využití trajektů z Battery Park (a lodě jezdí i z přístavu v New Jersey), který jezdí denně od 8,30 do 16,30 hodin. Doporučuje se objednat si návštěvu předem, nicméně lístky na loď koupíte i na místě. Problém je pouze v tom, že lístky na Sochu Svobody se dělí na tři typy:

  1. pouze lístek na loď na Liberty island + Ellis island
  2. lístek na loď na uvedené ostrovy + vstupenka do podstavce Sochy Svobody
  3. lístek na loď na uvedené ostrovy + vstupenka do korunky Sochy Svobody

Možná vás překvapí, že rozdíl v ceně jednotlivých lístků je v podstatě zanedbatelný (pár USD), problém je, že místa do podstavce a nebo korunky Sochy Svobody jsou vyrezervovaná dlouho dopředu. Podstavec se vám může podařit koupit i pár dní před samotným datem prohlídky, ale korunka je obvykle vyprodána na spoustu měsíců dopředu. Vstupenky do ní totiž uvolnují do prodeje vždy v konkrétních datech na nějakou dobu dopředu, takže se pak tato místa rychle vyprodávají. Máte-li proto zájem do korunky nebo aspoň podstavce jít, určitě si lístky kupte co nejdříve to bude možné!

Socha Svobody z bezplatného trajektu

Socha Svobody z bezplatného trajektu

Na samotném Liberty Islandu kromě Sochy Svobody nic moc dalšího zajímavého není, nicméně je zde hezký park s promenádou okolo břehu, ze kterého je krásný výhled na Manhattan, Ellis island, New Jersey, Brooklyn a na druhé straně např. v dálce na Verazano bridge.

Prohlídka Sochy Svobody zahrnuje vstup do malého muzea, které vám opravdu dopodrobna přiblíží celou historii Sochy Svobody, důvody pro její vznik, výběr místa, kde bude stát, technologii její stavby, přepravy, zajímavosti ze života jejího autora, reakce společnosti na její vznik (francouzské i americké) a ukáže vám i různé reklamy (mimochodem některé jsou opravdu vtipné), ve kterých se Socha Svobody objevila. Budete-li mít čas, určitě si muzeum projděte v klidu.

Výhled z Liberty islandu

Výhled z Liberty islandu

Jinak výhled z korunky je skvělý, ovšem jelikož se zde poměrně rychle střídají jednotliví návštěvníci, příliš mnoho času zde nestrávíte. Na podstavci je výhled fantastický a času zde můžete strávit kolik chcete.

Panorama Manhattanu, New Jersey a Brooklynu z podstavce Sochy Svobody

Panorama Manhattanu, New Jersey a Brooklynu z podstavce Sochy Svobody

Po prohlídce Sochy Svobody a Liberty islandu vás trajekt odveze na Ellis island, což je v podstatě historická celnice USA, přes kterou museli projít všichni immigranti směřující za lepším životem v zámoří. Místní budovy skrývají spoustu dobových dokumentů, zvukových záznamů a fotografií, které vám přiblíží vše, co se zde odehrávalo a ukáží vám i osudy některých lidí, kteří tudy prošli.

Ellis island

Ellis island

Ellis island je určitě zajímavé místo pro každého, koho aspoň trošku zajímá historie osídlování Ameriky a zejména pak pro toho, kdo má mezi příbuznými někoho, kdo do USA v oněch průkopnických dobách emigroval. Ostatně je zde možnost nahlédnout i do archivů, kde si podle jména můžete vyhledat i právě zápisy z registru lidí, kteří tudy procházeli.

Na Ellis islandu

Na Ellis islandu

Stačí-li vám Sochu Svobody vidět z dálky, pak doporučuji využít bezplatný trajekt, který jezdí mezi Battery parkem v New Yorku na Staten island co chvíli po celý den. Projíždí totiž kousek od Sochy Svobody a je na ni hezký výhled. Celá cesta jedním směrem trvá asi 25 minut. Pokud se na Staten islandu nechcete zdržovat, stačí z trajektu vystoupit, jít do čekárny a během několika maximálně desítek minut můžete jet zpět na Manhattan (opět bezplatně).

Pohled na Dolní Manhattan (vpravo) a New Jersey (vlevo) z trajektu

Pohled na Dolní Manhattan (vpravo) a New Jersey (vlevo) z trajektu

V posledních letech byl Liberty Island opakovaně uzavřen, protože byl poničen bouřemi. Proto si dopředu zjistěte, zda je zde přístup umožněn a zda se do Sochy Svobody dostanete na prohlídku, pokud je to pro vás důležitá součást výletu do New Yorku.

Americké přírodovědné muzeum

K velmi navštěvovaným atrakcím v New Yorku patří Americké přírodovědné muzeum. Je to komplex 25 propojených budov, stojících hned vedle Central Parku. Vystaven je jen zlomek z 32 milionů exponátů. Shlédnout můžete expozici zaměřenou na vývoj člověka, sály s minerály a drahokamy, sál s meteority, sály se zkamenělinami.

Americké přírodovědné muzeum Americké přírodovědné muzeum

© robert cicchetti / Shutterstock.com

Je zde vystaven kostra Tyrannosaura rexe, mamuta, brontosaurusa a kostry dalších různých dinosaurů. Zajímavá je expozice zaměřená na vodní a mořský svět, v jednom ze sálů nad vámi bude zavěšena obrovská velryba.

Tyrranosaurus Rex v Přírodovědném muzeu v New Yorku

Tyrranosaurus Rex v Přírodovědném muzeu v New Yorku

Otevřeno je denně od 10,00 do 17,45 hodin a vstupné je zde dobrovolné. Můžete tak zaplatit třeba jen $1, přestože doporučené vstupné je okolo $20 za osobu. Jelikož je ale muzeum živo právě ze vstupného, zaplaťte aspoň $10 za osobu, muzeum je moc hezké a za ty peníze to rozhodně stojí. Myplatili plné doporučené vstupné, protože jsme si řekli, proč je nepodpořit. A prohlídka opravdu stála za to, v muzeu můžete strávit naprosto bez problému celý den a stejně jej celé neprojdete.

V americkém přírodovědném muzeu

V americkém přírodovědném muzeu

Vrcholem je však pro většinu návštěvníků právě sál s kostrami Tyrannosaura rexe, přestože kostry brontosaurů mají již ve vstupním sále s pokladnami a jsou opravdu úchvatné!

Metropolitní muzeum umění

Metropolitní muzeum umění se nachází hned vedle Amerického přírodovědného muzea. Je to nejstarší a největší muzeum v USA. Jeho sbírky mají obrovský záběr. Uvidíte zde ukázky egyptského umění z doby 300 tisíc let před naším letopočtem, antické umění, díla amerických malířů, sbírku obrazů předních evropských malířů, africké, asijské, byzantské a islámské umění. Najdete tu výstavu zbraní a brnění, ale také hudebních nástrojů.

Metropolitní muzeum umění v New Yorku Metropolitní muzeum umění v New Yorku

© Kamira / Shutterstock.com

Doporučuje se vybrat si některou z nabídek, protože vidět vše v jednom dni je zcela nemožné. Otevřeno je v úterý, ve středu a ve čtvrtek od 9,30 do 17,30 hodin, v pátek a sobotu od 9,30 do 21,00 hodin.

Máte-li k umění aspoň trošku kladný vztah, rozhodně Metropolitní muzeum umění nevynechejte – budete zcela okouzleni místními sbírkami!

Divadla na Broadwayi

Máte-li rádi divadlo nebo chcete-li zažít světoznámou kvalitu divadelních vystoupení na Broadwayi, pak vůbec neváhejte. Pokud jste byli v některém divadle v londýnském East Endu, asi máte představu o tom, co můžete v New Yorku očekávat. Pokud však znáte pouze muzikály a divadla jen z ČR, připravte se na zážitek, který vám vyrazí dech! Na výběr je obvykle mnoho různých představení a muzikálů, které bohužel nepatří zrovna mezi levné, nicméně pokud budete mít možnost a budete chtít ušetřit, zajděte si na Times Square. Pod známými červenými schody jsou totiž pokladny, kde se prodávají zlevněné lístky na Broadway a mívají zde slevy až 80% z ceny vstupného. Jsou to lístky na daný den či den následující a výběr bývá nejlepší hned ráno. Lístky zde rychle mizí, tak se nerozhodujte dlouho!

My vyrazili na známý muzikál Chicago a už samotné divadlo bylo opravdu zajímavé – nečekejte žádná velká vstupní foyer jako máme v českých divadlech. Divadla zde jsou ve starých newyorských domech a mají atmosféru své doby, která je opravdu skvělá! Samotný muzikál byl velkým zážitkem, přestože výprava byla zcela minimalistická (chcete-li velkolepá představení, jděte třeba na Lvího krále – Lion king, ten má výpravu bombastickou). Prvních 15 minut jsem si říkal, že je trapné, když za vstupenku platíme $80 za osobu, že nám tady herci zpívají z playbacku. Jenže pak nám došlo, že oni jsou prostě tak dobří! A nutno říct,  že jsme se opravdu bavili, protože vystoupení nemělo chybu – rozhodně vám proto velice doporučuji, je to zážitek na celý život!

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.33 hvězdy
    4.33 / 5 (6 )
  • 86.6%
  • (6)

Summary:

Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

New York

dne 2015-04-18 10:51:50

New York je skvělé město, které žije opravdu nonstop 24/7/365. Člověk se tady nemusí nudit ani vteřinu, když bude chtít. Už jen projít Manhattan dá člověku zabrat, k tomu si přičtěte možnost zajet do Brooklynu, nebo na ostrovy v zálivu, obrovský Central Park, spoustu muzeí a dalších atrakcí, které NY nabízí a je jasné, že tady to vystačí v pohodě na celou dovolenou. New York je přesně takový jak si jej představujete se všemi jeho mrakodrapy ale i tichými zákoutími a krásnými ulicemi v china town a jezery v parku. Nadšenci pro přírodu tady asi nadšením skákat radostí nebudou, ale pro ostatní lidi to tady je zážitek - už jen to tady vidět prostě stojí za to.



Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Symbol Ameriky

dne 2015-02-23 23:12:43

Má nejoblíbenější píseň od Franka Sinatry a město, které se nedá nemilovat. To je New York! Město, které nikdy nespí. Město, které ostatní velkoměsta strčí do kapsy. Symbol Ameriky, symbol konzumu, symbol peněz. V tomhle městě se zrcadlí vše dobré a zároveň vše zlé, co naše civilizace nabízí.
Já si z něj odnesla jen to dobré - zážitky a vzpomínky na krásné výhledy na celý dolní Manhatan, pohled na noční New York z vyhlídkové plošiny na Empire State, v puse stále cítím pravý americký hamburger, kterým jsem si sice kompletně obstříkla tričko šťávou, ale který byl tak dobrý, že to snad ani nešlo jinak... ach jo, kdyby to šlo, hned bych se vrátila!



Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Nejlepší město na světě!

dne 2015-01-26 16:53:05

Když jsme v New Yorku byli poprvé, věděl jsem, že v tomhle městě nejsme naposled. New York je totiž naprosto úžasné město! Vím, že existují dvě skupiny lidí - jedni jej milují a drují nenávidí (respektive říkají, že není zajímavý). My se ženou patříme jednoznačně do první skupiny a důvod je jasný - v New Yorku jsme už strávili docela hodně času, ale stejně jsme ještě neviděli vše, co bychom chtěli a město nás pokaždé nadchne něčím novým. Je tady toho tolik, co stojí za vidění a dělání, že tady můžete v klidu strávit dva týdny a nudit se nebudete!

Jasně, na ty hlavní atrakce (Empire State Building, letmo Central Park, Socha svobody, Brooklyn Bridge, památník 9/11, Wall street, Iron building, Times square, případně Přírodovědné muzeum) vám stačí nějaké 3 dny, pokud byste vynechali muzeum, tak možná i dva a za hodně velkého poklusu se dají hlavní atrakce vidět i během jediného dne. Ale takhle my necestujeme a víme, že v New Yorku je to nejzajímavější atmosféra města.

Třeba zajet se podívat na Liberty island, proběhnout jej a jet zpět na Manhattan se dá i během cirka dvou hodin. Ale proč si tady na chvíli nesednout na trávu a nekoukat na záliv a kulisu dolního Manhattanu? Proč si neprojít muzeum Sochy svobody v jejím podstavci, kde se dozvíte spoustu zajímavostí? Proč si neužít vyhlídku ze sochy? A proč vynechat Ellis island?

A takhle to máte v New Yorku se vším - vemte si takový Central Park. To je naprosto úžasné místo, které nám vyrazilo dech svou velikostí a také krásou! Strávili jsme tady jedno celé odpoledne, kdy jsme si udělali piknik na Sheep meadow a jen leželi v trávě, odpočívali a pozorovali místní, jak se tady chodí najíst, zaházet si s frisbee a nebo si tady jen udělat krásnou dlouhou procházku, projet se na lodičkách či navštívit místní ZOO. A stejně tak si můžete sednout na známé červené schody na Times square a pozorovat ten zmatek kolem sebe. Nebo zajděte do nějakého typického amerického bistra, kde dělají pravé americké burgry a lívance, chvilku koukejte, co jí místní a dejte si to taky - nebude to levné, ale pořádně se po americku nadlábnout, to je součást zážitku, který si z USA musíte odvézt!

Rozhodně doporučuju New York zažít nejen přes den, ale i večer, kdy se celé město rozsvítí a má úplně neskutečný vzhled a atmosféru. Zajet si takhle do Brooklynu a projít se na Manhattan zpět po rozsvíceném Brooklyn bridge je skvělé! A nebo se jen projít po nábřeží podél East river a dívat se, jak se světla zrcadlí v řece a jak v řadě kanceláří lidé pracují dlouho do noci. A co takhle lanovka na Roosevelt island, která je v noci naprosto úžasná?

V New Yorku jen ty nejzajímavější a nejznámější atrakce mohou znamenat týdny velmi aktivně stráveného času a pořád nebudete mít dost! Zajít si třeba večer na nějaký světoznámý muzikál je v podstatě nutnost, protože větší kvalitu na světě nenajdete (srovnatelný je jen londýnský West End), případně na nějaký zápas NFL, NBA či NHL, které rovněž patří na světovou špičku.

Aktivit, které v tomto městě můžete dělat je prostě bezpočet a New York nabízí něco zajímavého prakticky pro všechny. Já osobně města moc nemusím a mám raději přírodu, ale New York mě naprosto uchvátil a je mým nejoblíbenějším městem, které jsem zatím viděl. Tak až příště od někoho uslyšíte, že New York je vlastně o ničem a že tam nic moc není a za den ho uvidíte celý, zeptejte se nejdříve, co všechno dotyčný v NY dělal a co vlastně viděl. Uvidíte, že to vzal jen letem světem a viděl jen ty nejznámější turistické taháky, ale pravá podstata města mu zůstala skryta.



Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Rozhodně stojí za vidění, ale jeden den bohatě stačí

dne 2014-11-11 13:45:02

Narovinu, nemám moc ráda velká města. Necítím se v nich dobře, mám pocit, že ze mě úplně vysávají energii a musím se jít vždycky dobít někam kde nejsou lidi. Nejsem žádný alternativní člověk, který by se přivazával toaleťákem ke stromu a doufal, že tak načerpá energii, ale města mě prostě vysávají. Možná ty davy lidí, možná neustálý hluk, možná kombinace všeho.

New York se mi na první pohled líbil. Ten pocit, když jsem po příletu na JFK přejela do centra města a vystoupila přímo na Times Square na 46. ulici a vylezla z metra, tak ten pocit a pohled na všechny ty mrakodrapy kolem a všechna světla a lidi a prostě VŠECHNO - tak na tenhle pocit nikdy nezapomenu. Je to opravdu něco neuvěřitelného.

V tomhle podle mě nemá New York na světě konkurenci, protože třeba takový Hong Kong, který se s ním prý dá srovnat zase nemá takovou pověst a není tak známý.

Na druhou stranu, hlavní atrakce města pro mě nejsou nijak zásadně atraktivní. Ano, viděla jsem Times Square (po prvním nadšení zavládne pocit - jak odsud co nejrychleji pryč, než mě ty davy ušlapou?), byla jsem na Empire State Building (výhled krásný, ale zase - davy lidí, člověk se pořád s někým mačká a bojuje o místo), byla jsem na dolním Manhattanu (ten je hezký spíše z dálky, být přímo "v něm" není nic extra), šla jsem přes Brooklyn Bridge (opět - krásný most spíše z dálky, na mostě není nic moc vidět, pořád člověk uhýbá cyklistům, běžcům a dalším lidem) a byla jsem v Central Parku (prostě park, nic víc). Do muzeí jsem neměla čas jít, zas taková pecka to asi nebude a nic moc dalšího v New Yorku není.

Navíc tady počítejte s ukrutně drahým ubytováním (na Manhattanu nepočítejte s ubytkem pod cirka 3500 Kč/noc), mimo hlavní trasy ceny klesají řekněme k 2500 Kč/noc a i daleko od Manhattanu ceny nebývají pod 1500-2000 Kč/noc, to vše navíc v často zašlých hotelích, kde budete mít jen mini špeluňku. Dobré hotely stojí mnohem víc než je uvedeno výše. K tomu počítejte s drahým jídlem a drahým vstupným na jednotlivé atrakce - New York je hodně drahé město.

Pro mě to tady prostě je na jeden den a pak hurá někam jinam. New York na 100% stojí za vidění a ten první pocit tady je super, ale další pocity už jsou jen horší a horší a nestojí za prodlužování, zvlášť, když můžete vyrazit na sever odsud, kde jsou krásné americké maloměsta a hezká příroda a nebo na Long Island, kde je to taky moc hezké.



Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Město umění a nakupování! To je Big Apple

dne 2014-11-10 02:21:25

Velké jablko určitě stojí za vidění, aspoň jednou v životě určitě. Žije to tu všude, všude uvidíte lidi z celého světa, všude uvidíte hromady obchodů a restaurací, všude uvidíte mrakodrapy a známé newyorské žluté taxíky.
Tohle město má neskutečnou atmosféru od krásnou architekturu domů z 30. let 20. století, umělců v ulicích až po performery v metru, z nichž někteří byli naprosto skvělí (naposledy jsem podobné množství performancí viděla v Paříži, jinde zatím ne).
New York je drahý, takže se tady člověk vesměs musí stravovat ve fastfoodech, ale na druhou stranu, nemusíte mít strach, že budete přežívat na hambáčích z mekáče. Tady jsou fastfoody z celého světa, vynikající jsou ty mexické nebo čínské, ale taky thajské, japonské, indické a já nevím jaké ještě. Člověk teda jí ve fastfoodu, ale vyzkouší kuchyni celého světa a dost ušetří.
Ubytování doporučuju v Brooklynu. Je to docela bezpečná čtvrť, kde jsou mnohem nižší ceny ubytování než na Manhattanu. Případně severně od Manhattanu (od cirka poloviny Central Parku) jdou ceny ubytování taky hodně dolů, jen počítejte s nutností dojíždět všude metrem.
Co přeplatíte na ubytování a možná i jídle, to ale ušetříte na nákupech. Zajeďte si do Jersey Gardens (obrovský obchoďák asi 15 minut busem z Manhattanu) a nebo přímo na Manhattanu, asi minutku od památníku na 11. září, je obchoďák 21 Century, kde mají taky spoustu věcí za super ceny. Kdyžtak se poptejte, lidi vás navedou, je to známé místo. Doporučuju ale vyrazit nakupovaat hned ráno, kdy je navezené nové zboží, odpoledne už bývají regály dost přebrány a ty největší pecky obvykle jsou pryč. Dobře nakoupit se ale dá i v normálních krámcích na ulici, třeba já si koupila několik značkových riflí přímo na Church street a Broadwai v centru Dolního Manhattanu - stačí koukat po výlohách a slevách. Nákupy v NY jsou prostě zážitek sám o sobě.
New York je ale podle mě především městem umění, takže pokud máte rádi umění, budete tady nadšení. Rozhodně si vyhraďte celý den na Metropolitní muzeum umění, které má naprosto jedinečné sbírky a podle mnoha lidí patří mezi nejlepší muzea umění na světě.
Prostě neváhejte a jeďte, nebudete litovat!



Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Nepřeberné množství míst, která musíte vidět!

dne 2014-10-16 02:16:15

V New Yorku většina lidí často navštíví jen pár hlavních atrakcí a letí dál. Vtšina se tak spokojí s Empire State building, nakouknutím do Central Parku, Times Square, zajedou se podívat na dolní Manhattan na Wall street, na memorial 9/11, Brooklyn Bridge, případně zajedou k soše svobody. Někteří cestou ještě skočí kouknout i na Iron building a to je vesměs všechno. Velká škoda!

New York nabízí mnohem více krásných a atraktivních míst. Zajděte si místo do Empire State Building na Top of the Rock na Rockefellerově centru, je tam mnohem hezčí výhled, protože odsud vidíte krásně i Central Park. Projděte si Central Park více a zajeďte do jeho severnějších částí, které jsou moc krásné a není tady tolik lidí. Jeďte se podívat na The High Line, což je nádherný park vystavěný na kolejích nadzemní dráhy a je to jedno z nejkrásnějších míst New Yorku. Zajděte se podívat na nádhernou architekturu železniční stanice The Grand Central. Navštivte metropolitní muzeum umění (nádhera!), projeďte se na Staten island (bezplatně) a nebo zajděte do městské knihovny, která je naprosto úžasná!

V New Yorku je toho ještě mnohem víc, zvlášť pokud máte rádi umění a historii, ale to už si každý musí říct sám, co chce vidět. Já doporučím ještě jednu zcela zásadní atrakci, kterou jsou divadla na Broadwayi se světoznámými muzikály a divadelními představeními. Nikde na světě nezažijete větší kvalitu než tady!

Prostě New York toho nabízí nepřeberné množství a mám pocit, že i kdybych sem jela 10x tak mě pokaždé něčím překvapí. Je jen škoda, že je to tak daleko a letenky sem nestojí třeba 2000 Kč :-)



Dovolená New York

Láká vás New York? Hledáte-li zájezdy do destinace New York, které vás sem vezmou, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů se zajímavými cenami. K dispozici je hodnocení jednotlivých nabídek, řada termínů a cen, ze kterých si můžete vybrat! Pro nabídku aktuálních zájezdů, které nabízí New York, klikněte sem a pro akční nabídky Last minute pak zase sem.