O historii a osídlení Thajska (dříve také Siam či Siamské království) před našim letopočtem toho není známo mnoho. První lidé toto území osídlili přibližně v období 40. let př. n. l. Žily zde různé kmeny se schopností zemědělsky obhospodařovat půdu a zpracovávat bronz. Již od 3 století př. n. l. se na území Thajska začala pěstovat rýže, rozvíjí se výroba keramických a bronzových předmětů.

Postupem dalších let začaly na území dnešního Thajska vznikat první říše. Na území přicházejí buddhističtí a hinduističtí misionáři z Indie a Srí Lanky a přibližně v 6.-7. století n. l. vzniká v centrální oblasti říše Dvárávatí.

Khmérské stavby

Khmérské stavby

Na Malajském poloostrově posiluje svůj vliv říše Šrívidžaja, z Kambodže pak Khmérská říše. Kolem 10. – 12. století proudí do země Thajové z jižní Číny a v tomto období se také začíná datovat vlastní thajská historie.

Thajové nejprve ovládli okolí řeky Chao Phraya a vytlačili původní Kméry. Zvláštností Thajska je, že jako jedna z mála říší třetího světa nebyla nikdy pod vládou evropských kolonizátorů.

V období 13. – 15. století n. l. vzniká Sukhothaiská říše. V té době také nabývá na významu náboženský, buddhistický směr théraváda.

Ve 14.-18. století bylo nejmocnější říší, na téměř celém území dnešního Thajska, včetně části Kambodži, království Ayutthaya, centrem království bylo stejnojmenné město. Z této doby pochází také název Siam. Až do 15. století Thajsko zaznamenalo velký rozvoj, jehož útlum nastal v 16. století, po vleklých bojích s Barmou. V roce 1767 pak bylo vypleněno město Ayutthaya vojsky Barmy a celá říše nakonec zanikla.

Barmánci však byli postupně vytlačováni z jižního Siamu a v roce 1782 bylo hlavní město přesunuto na břeh řeky Chao Phraya, kde leží území dnešního Bangkoku. Ve stejném roce byl svržen dosavadní despotický vládce generál Taksin a na jeho místo nastoupil velitel Chao Phraya Chakri.

Generál Taksin

Generál Taksin

Chao Phraya Chakri byl také později korunován jako Ráma I. Stát postupně zesiloval svou pozici. Nástupcem Chao Phraya Chakri se stal král Mongkut, který zemi zpřístupnil zahraničnímu obchodu, ale také vlivu evropských velmocí, který postupně donutil Siam k rezignaci z části svého území.

V roce 1932 se Siam stává konstituční monarchií a je přejmenován na dnešní Thajsko.

Thajský král - Bhumiphol Adulyadej

Thajský král – Bhumiphol Adulyadej

V době druhé světové války se Thajsko staví na stranu Japonska, což na krátkou dobu zajistilo vrácení některých ztracených území, ale nijak aktivně Thajsko do války nevstupuje.

V roce 1946 se ujímá vlády král Rama IX. (Bhumiphol Adulyadej), Thajsko obnovuje diplomatické vztahy s USA i s Velkou Británií a v době Vietnamské války se stává, ze strachu z komunismu, spojencem USA.

Za vlády krále Ramy IX. dochází ke zklidnění situace uvnitř Thajska.

Rama IX., který vládne v zemi dodnes a je nejdéle vládnoucím panovníkem na světě, se stává velmi oblíbeným a pomáhá udržovat v Thajsku stabilitu.

Thajský král - Bhumiphol Adulyadej dnes

Thajský král – Bhumiphol Adulyadej dnes

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená v Thajsku

Chtěli byste vyrazit na zájezd do Thajska? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Thajsko nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Thajsku je skvělá volba!