Vnitrostátní lety

V Thajsku zajišťují leteckou dopravu tři hlavní letecké společnosti – Thai Airways, Bangkok Air a Air Asia. Poslední jmenovaná společnost je nízkonákladová a ceny má opravdu velmi příznivé. Mnohdy jsou výhodnější než ceny za pozemní dopravu. Letenky si však musíte koupit on line, s větším časovým předstihem.

Lety v Thajsku

Lety v Thajsku

Většina letů je z Bangkoku, ale spojení s ostatními městy v Thajsku mají i Chiang Mai, Koh Samui a Phuket.

Letecká doprava je určitě nejpohodlnější způsob cestování, zejména do letovisek na jihu Thajska. Cestování letadlem lze doporučit především, jde-li Vám o komfort cesty a šetříte-li čas. Pro spořivé cestovatele doporučuji podobnou trasu jet vlakem (lze využít spací vozy a jet přes noc, takže člověk nepřijde v porovnání s letadlem o moc času a odpočine si), nicméně cestování letadlem je samozřejmě nejkomfortnější a ceny jsou velice příznivé.

Železniční doprava

Thajsko nemá příliš rozvětvenou síť železnic. Výchozí stanicí je většinou Bangkok – hlavní nádraží Hualampong Railway Station, které najdete na Rama IV Road. Čtyři základní trasy spojují Bangkok se severem, severovýchodem, východem a jihem země.

Železniční doprava v Thajsku je bezpečná, pohodlná a také levná. Na druhou stranu však poměrně pomalá.

Jízdenky si můžete vybrat do tří tříd. Ve třetí třídě jsou však pouze dřevěné lavice a větráky. Druhá třída je již velmi pohodlná a stále zůstává cenově výhodná, je vybavená klimatizací a polohovacími sedadly.

Trh na železnici

Trh na železnici

Za první třídu si již dost připlatíte, za tuto cenu však budete mít vlastní klimatizované kupé a nezažijete legraci při cestování s místními 🙂 Zajímavostí jsou pak četné trhy na železnici (viz obrázek), kdy se před jedoucím vlakem rozestupují prodejci, kteří mají své stánky rozbaleny přímo na kolejích. Pro nás Evropany se jedná o opravdu velice nezvyklý zážitek.

Autobusová doprava

Autobusová doprava je v Thajsku na velmi dobré úrovni, autobusy jsou dobře vybavené a udržované. Síť autobusové dopravy je hustá a spojení rychlé.

Z Bangkoku jezdí dálkové linky do většiny velkých měst, ze čtyř terminálů – severní a severovýchodní se nachází ve stejné budově, další terminály jsou východní a jižní.

Na severní a severovýchodní terminál se můžete dopravit nadzemní rychlodráhou nebo metrem, oba terminály naleznete na Kampaeng Petch 2 Road.

Na východní terminál je nejlepší spojení nadzemní rychlodráhou do stanice Ekkamai.

Jižní terminál leží na Boromratchonnani Road, Thonburi a dostanete se sem nejlépe autobusem nebo taxíkem.

Autobus v Thajsku

Autobus v Thajsku

Dálkové autobusy jsou vybaveny pohodlnými sedadly, WC, klimatizací a většinou i videem (což je pak často opravdu legrace, neboť řidiči často pouští různé thajské písničkové kanály a nebo soutěže, kde samozřejmě nerozumíte ani slovu ). Na některých delších trasách se podává i občerstvení, k dispozici bývají i deky na přikrytí. Ceny dálkových autobusů jsou srovnatelné s cenou jízdenky na vlak ve druhé třídě. Velmi často jezdí na kratších trasách mikrobusy, do kterých se vleze jen cirka 10 lidí, ale i ty jsou pohodlné.

Dopravu do malých měst a vesnic zajišťují místní autobusy, které již nejsou tak pohodlné a rychlé. Obvykle chybí klimatizace, spoje jsou přeplněné a stojí téměř na každém rohu. Příliš dobrý nebývá ani technický stav autobusů. Na druhou stranu zde potkáte normální Thajce a uvidíte, jak cestují oni. Zajímavé je sledovat např. jejich úctu k mnichům, kteří těmito busy cestují také.

Songthaew

Songthaew

Ve městech pak jezdí městské autobusy – Songthaews. Většinou se jedná o minivany s otevřenou korbou a lavicemi na sezení. Doprava městským autobusem je sice velmi levná, ale minivany jsou často přeplněné a jízdní řády prakticky neexistují. Většinou také bývá problém se domluvit, kam autobus vlastně jede.

Lodní doprava

Dopravu lodí můžete zvolit jak mezi pevninou a thajskými ostrovy, tak také říční v Bangkoku, která je jistě příjemnější než cesta městským autobusem v přecpaných ulicích. Podél řeky je mnoho stanovišť, kde máte možnost na loď nastoupit a rychle a levně se dopravit po Bangkoku, kam právě potřebujete. Lístky zakoupíte přímo na lodi. Pozor na to, že ve špičce jsou lodě dosti plné, nicméně cestování s nimi je velice zajímavé a pro středoevropana neobvyklé.

Spojení na velké ostrovy zajišťují pravidelně trajekty, na menší ostrůvky pak nepravidelně jezdí pouze rybářské čluny.

Taxi

Taxi služby můžete využít v každém větším městem, řidiči mají ze zákona povinnost jezdit se zapnutým taxametrem, ale zejména v noci mají snahu taxametry nezapínat. V takovém případě si buď dohodněte cenu předem nebo na zapnutí taxametru trvejte.

Moto – taxi

Na moto – taxi narazíte na každém rohu, jejich řidiči bývají oblečeni do barevných vest a dovezou Vás tam, kam budete potřebovat. Nevýhodou je občas trochu riskantní jízda řidičů, ale je pravdou, že doprava v Thajsku a v Bangkoku obzvlášť je tak hustá, že řidiči často nemají ani jinou možnost. Cenu si vždy dohodněte předem.

Mototaxi

Mototaxi

Tuk-tuk

Tuk-tuk je označení pro motorovou tříkolku. Výhodou je nízká cena a navíc se tuk – tuky budete po přeplněných ulicích pohybovat mnohem rychleji, než třeba autobusy.

Na delší trasy se však tento druh dopravy nehodí. Není příliš pohodlný, zvlášť pro vyšší osoby a také budete celou cestu dýchat zplodiny z výfuků okolních vozů.

Pokud se rozhodnete pro cestu tuk – tukem, domluvte si s řidičem rozhodně cenu předem a nebojte se smlouvat. Zejména v Bangkoku tuktukáři neváhají turistům dávat značně přemrštěné ceny.

Tuk tuk

Tuk tuk

Tuk Tuky jsou samostatnou kulturou, každý tuktukář si své vozítko různě zdobí, nasvětluje blikajícími světly a nechybí ani hlasitá hudba.  Často tak máte pocit, že jste spíš na diskotéce. Je to ale rozhodně zážitek a velice příjemný způsob, jak se po Bangkoku a dalších velkých městech dopravovat.

Zajímavostí je, že řada tuk tuků patří společnosti, která je pronajímá řidičům. Ti tak nejsou majiteli vozítka, které si nemohou dovolit a pouze si jej pronajímají.

Autopůjčovny

V Thajsku funguje několik nadnárodních půjčoven automobilů, v turistických střediscích jsou obvykle i malé autopůjčovny. Ty však často nabízejí půjčení vozu bez pojištění a na to je potřeba si dát opravdu velký pozor.

Pokud si rozhodnete zapůjčit automobil nebo motocykl, budete potřebovat pas a mezinárodní řidičský průkaz. Také je požadován věk nad 21 let. Podle kubatury auta pak budete muset složit vratnou kauci ve výši 30 000 – 50 000 THB. Platí se kreditní kartou.

Vždy si dobře přečtěte smluvní podmínky, zejména rozsah pojištění (mělo by být plné pojištění, které zahrnuje i pojištění proti krádeži a nehodě), zda je v ceně zahrnut neomezený stav najetých kilometrů a také zkontrolujte stav vozu. Vždy se raději také zeptejte, co v ceně zahrnuto není.

Denní sazby (24 hodin), ve velkých autopůjčovnách, se u automobilů pohybují okolo 1 500 THB za malé auto a 2 400 THB za velké auto. Pokud si auto budete půjčovat na delší dobu, snažte se vyjednat slevu.

V menších autopůjčovnách zaplatíte za malé auto kolem 1 000 THB.

Pokud nemáte odvahu řídit sami, můžete si půjčit auto s řidičem, cena je asi o třetinu vyšší než za samotné auto a tuto možnost doporučujeme.

Cena za motocykl se pohybuje kolem 150-450 THB/den (záleží na destinaci), cena však většinou nezahrnuje pojištění.

Řidič musí mít na hlavě helmu, spolujezdec by ji měl mít ve vlastním zájmu také.

Cizinci mohou jet na motocyklu pouze dva, u Thajců není počet nijak omezen (a je někdy neuvěřitelné, kolik lidí se na motorku vejde).

Půjčení auta v Thajsku osobně považuji za zbytečné pro vzdálenější cesty. Vyplatí se vždy jet vlakem/busem. Pouze na lokální popojíždění je auto samozřejmě vhodné. Půjčení motorky nebývá nikde velkým problémem, doporučuji však motorku i auto hned po vypůjčení nafotit ze všech stran nejlépe i s majitelem (aby bylo vidět, že to fotíte při vyzvedávání), kdyby náhodou vznikl nějaký problém a majitel reklamoval, že jste auto otloukli či odřeli. Osobně jsem s tímto problém neměl, ačkoli jsme měl půjčenou motorku v řadě destinací, ale slyšel jsem o lidech, kteří museli doplácet za poškození motorky a nebylo to málo peněz.

Dopravní předpisy

V Thajsku se jezdí vlevo. Maximální povolená rychlost ve městech je 60 km/h, mimo město pak 80 km/h a na dálnici 80-90 km/h.

Červené a bílé čáry na silnicích ve městech, označují místa, kde je zákaz parkování. V menších městech můžete obvykle parkovat všude tam, kde nebudete bránit v průjezdu ostatním vozidlům.

Zvláštností je neviditelný pruh uprostřed dvouproudých komunikací, který každý používá jak uzná za vhodné. Není nicméně problém, aby na dvouproudové cestě jely vedle sebe 4 auta 🙂

Není to sice dáno zákonem, ale v praxi platí, že pravý jízdní pruh využívají velká vozidla.

Doprava v Thajsku

Doprava v Thajsku

Ve městech je velmi hustý provoz, v Bangkoku je dopravní špička prakticky celý den a v podstatě nonstop 🙂 Navíc se na komunikacích pohybují kromě aut a autobusů, také tuk-tuky, kola a motorky. A někdy taky sloni – to je pak teprve legrace 🙂 Dopravní předpisy se zde příliš nedodržují, někdy se dokonce stává, že řidiči jedou v tom pruhu, který je právě volnější a neberou ohled na protijedoucí vozy, proto je potřeba při řízení dávat opravdu velký pozor. Je to ostatně důvod, proč doporučuji půjčovat auto nebo motorku pouze v turistických destinacích a nikoli ve městech či pro dlouhé cesty.

S policisty se nikdy nehádejte, vše se snažte řešit vlídně. V praxi není nezákonné nabídnout dokonce úplatek kolem 100 THB.

V Thajsku je dostatek čerpacích stanic a benzín i nafta jsou velmi levné. Litr benzínu stojí přibližně 20 THB.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená v Thajsku

Klikněte pro zobrazení nabídky Thajsko: zájezdy nebo Thajsko: Last minute a vyberte si tu nejzajímavější dovolenou do Thajska!