Bývalé královské město Polonnaruwa bylo založeno později než Anurádhapura, její vznik se odhaduje až na 11. století.

Stručná historie města Polonnaruwa

Vzniklo, jelikož byl obranný potenciál Anuradhapury velice malý a jelikož v ní nebylo možné čelit stále čatnějším výpadům z Indie, se kterými se tehdejší srílanští králové museli potýkat. Proto byla Anuradhapura opuštěna a nové sídlo bylo vybudováno ve vzdálenějších oblastech Srí Lanky a bylo pojmenováno Polonnaruwa. Obě města dnes patří do takzvaného Kulturního trojúhelníku, který při návštěvě Srí Lanky rozhodně nevynechejte.

Ve 12. století zde bylo postaveno mnoho paláců, soch Buddhy a vznikly také rozsáhlé zahrady. V okolí města byly vytvořeny přehrady a umělá jezera, která umožňovala zásobování města a polí vodou, čímž přispívala k růstu celého království a zvyšování jeho významu.

Po dobu 250 let, do roku 1215 byla Polonnaruwa hlavním městem Cejlonu. Bohužel i strategický význam Polonnaruwy nebyl dostačující, takže i toto město bylo nakonec opuštěno a královský dvůr se přesunul (po menších peripetiích, kdy byl dokonce chvíli i na skále Sigiria) až do města Kandy, kde zakotvil. Samotná Polonnaruwa byla postupem času zapomenuta a zarostla džunglí, což ji možná zachránilo od rozebrání na stavební materiál nových budov. Teprve až poměrně nedávno byla Polonnaruwa znovu objevena, vytrhnuta ze spárů přírody a dostala se do zájmu historiechtivých turistů. Od roku 1982 je Polonnaruwa zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

V areálu královského paláce města Polonnaruwa - poradní síň

V areálu královského paláce města Polonnaruwa – poradní síň

Zajímavá místa města Polonnaruwa

Samotné město se dělí na novou část a část historickou. Nová část není v podstatě ničím zajímavá a i já sám jsem byl lehce zklamán, neboť se jedná o klasické srílanské městečko se vším, co k tomu patří (zmatená výstavba, chaos, nepořádek). Nenajdete zde ani nějakou zajímavou turistickou restauraci, nicméně je zde poměrně dost ubytovacích kapacit, především pak okolo rýžových políček jižně od centra města. Je ideální se zde ubytovat a následně odsud vyrazit za poznáním druhé části města, tedy historického města Polonnaruwa, což je ostatně důvod, proč se sem vůbec vydávat.

Vstup do historického areálu starého města leží cirka kilometr severně od centra nové Polonnaruwy, vjíždí se sem přímo z hlavní cesty. Ovšem dejte si pozor na to, že zde nelze zakoupit vstupenky (ano, je to zvláštní). Ty si musíte zajet koupit do muzea, které leží vedle umělého jezera Parákrama Samudra na západní straně Polonnaruwy (dostanete se sem, pokud odbočíte z hlavní cesty směrem na západ a pojedete-li podél umělého kanálu, který nakonec přejedete po mostě a dojedete až k samotné budově muzea. Z hlavní cesty je to možná 300 metrů).

Vstupné stojí přibližně 25 USD a zahrnuje i vstup do muzea, které určitě nevynechejte. Dozvíte se zde totiž spoustu zajímavých informací o tom, jak původní město a jeho budovy asi vypadaly a je zde i řada dalších zajímavých informací, modelů, soch atp. Jinak je muzeum jen směsicí nijak zásadně atraktivních sbírek (nejste-li milovník historie), takže zde doporučuji neztrácet příliš energie a tu si raději zachovat na samotné historické město. Určitě ale muzeum navštivte a projděte, budete mít o historické Polonnaruwě lepší představu.

Plánek města Polonnaruwa

Plánek města Polonnaruwa – plná velikost plánku ke stažení

Jakmile z muzea vyjdete ven, jděte se ještě podívat do parku, který leží vedle něj. Již zde najdete několik zajímavých památek a soch.

Tak a teprve nyní můžete vyrazit směrem k samotnému historickému městu Polonnaruwa 🙂 Mohu-li doporučit, rozhodně se sem nevydávejte pěšky a půjčte si kolo (nabízí jej většina ubytovacích kapacit ve městě cirka za 50 Kč/den). Možností je samozřejmě sem jet i s autem s řidičem, ale to mi přijde jako škoda, protože celé město leží v podstatě v rovině (je zde opravdu zanedbatelný svah), takže je na projížďku na kole ideální. A jelikož je zde spousta stromů, dá se to bez problémů zvládnout i v letním horku.

Samotný areál příliš popisovat nemá smysl, od toho budete mít k dispozici průvodce (ať již papírového nebo živého, kterého není problém najmout v muzeu či přímo v areálu) a také cedule s popisky jednotlivých staveb, které se v areálu nachází.Pro představu však někde okolo najdete plánek celé Polonnaruwy, který vám pomůže se lehce zorientovat.

Plánek Sacred Quadrangle

Plánek Sacred Quadrangle

Zmíním jen nejzajímavější místa, na která se určitě zaměřte a navštivte je, abyste nic podstatného neopomenuli. Patří mezi ně:

královský palác s citadelou a poradní síní, kde najdete poměrně velké ruiny budovy paláce, jejíž předpokládanou původní podobu jste si mohli prohlédnout na hezkém modelu v muzeu

sacred quadrangle (posvátný čtvercový prostor, ve kterém se nachází významné chrámy) je jednou z nejvýznamnějších atrakcí historické Polonnaruwy, kde uvidíte stavby a sochy, jež jsou velmi často zobrazované na propagačních materiálech Srí Lanky. Toto místo je opravdu velice posvátné, proto dbejte na správný oděv (zakrytá ramena a kolena, především u žen) a odpovídající chování. Právě zde pak najdete jeden z nejkrásnějších objektů na ostrově – kruhový chrám Vatadage.

Polonnaruwa - kruhová Vatadage

Polonnaruwa – kruhová Vatadage

zcela jistě mezi nejzajímavější místa Polonnaruwy náleží také 54 m vysoká dagoba Rankota vihára, která patří mezi největší na Srí Lance a je skutečně impozantní. Dagob v Polonnaruwě najdete více, ale tato se mi líbila opravdu velmi. Možná malá zajímavost: lidé si často myslí, že jsou dagoby duté a dá se do nich vejít. Pravda je taková, že jsou plné cihel, hlíny a celý prostor je tak vyplněn, aby se dagoba nezřítila do sebe. Na Srí Lance je tuším jediná dagoba, která je dutá a ta leží někde na jihozápadním pobřeží, všechny ostatní jsou plné a vstoupit se do nich tudíž nedá. A ještě pro vás mám jednu zajímavost: slovo dagoba vám možná připomíná slovo pagoda (typické stavby v asii, nejčastěji v Číně a Barmě). Podobnost není čistě náhodná, pagody údajně vznikly dle dagob a mají prý i podobné architektonické prvky.

Dagoba Rankot Vihara ve starobylém městě Polonnaruwa

Dagoba Rankot Vihara ve starobylém městě Polonnaruwa

Velice zajímavým místem, které si v žádném případě nenechte ujít, je skupinka soch (Gal vihára), vytesaných do skalního masivu, zobrazující Buddhu. Gal Vihara je místem s velkým náboženským významem, proto zde důrazně dbejte na slušné chování a mějte vhodné oblečení. Bohužel v rámci ochrany soch nad nimi před pár lety postavili dost nevzvhlednou kovovou konstrukci, která krásu soch lehce hyzdí, ale samotné sochy jsou zcela úžasné a především ležící Buddha je mou nejoblíbenější srílanskou sochou vůbec. To, že jsou všechny vytesány do jednoho kusu skály, je již jen třešnička na dortu. Malé varování: v této oblasti se potulují skupiny opic, proto si dejte pozor na své věci 🙂

Mimo tyto hlavní atrakce historické Polonnaruwy se zde nachází i řada dalších míst, z nichž některé leží mimo hlavní trasu a ke kterým musíte dojet (obvykle k nim vede cesta s trošku větším sklonem, takže pojedete-li na kole, bude to lehce náročnější, ale nebojte, žádná hrůza to není). Tato místa jsou však vesměs podobná ostatním stavbám, takže vynecháte-li je, o nic zásadního nepřijdete. Máte-li ale čas, projeďte si je, není kam spěchat.

Ležící Budha (Gal Vihara) - Polonnaruwa

Ležící Budha (Gal Vihara) – Polonnaruwa

Pokud byste náhodou plánovali brát si s sebou spoustu pití a jídla na celý den, neřešte to, v areálu je řada stánků a prodejců, kteří mají rozumné ceny a nabízí v podstatě vše, na co si vzpomenete.

Jakmile si projdete areál historické Polonnaruwy, doporučuji na kole zamířit ještě na jih města, ideálně po cestě, která vede okolo muzea do prudkého (ale kraťoučkého kopce) a následně kolem jezera. Dojedete až k chrámu Potgul Vehera, kde najdete známou sochu fousatého muže, o které nikdo neví, co vlastně představuje. Tato samotná část není nijak extrémně zajímavá, ale pokud podél jezera pojedete pozdě odpoledne, budete zde moci pozorovat krásný západ slunce 🙂

Polonnaruwa je opravdu kouzelné místo a chcete-li nakouknout do historie Srí Lanky a architektury dávných srílančanů, máte k tomu ideální příležitost. Mohu-li doporučit, nenechte si toto místo ujít, stojí za to!

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.5 hvězdy
    4.5 / 5 (2 )
  • 90%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Úžasné historické město Polonnaruwa je krásnou ukázkou historie Srí Lanky!

dne 2014-12-11 18:16:07

Polonnaruwa je zajímavé místo, kde se prolíná historie a současnost Srí Lanky. Současná Polonnaruwa je město nehezké a nezajímavé. Poměrně malé a nic moc tady není, jen pár obchodů, stánků s nic moc výběrem, zastávka autobusů a to je tak pomalu vše.

Ubytování je tady vícero, nejhezčí jsou podle mě ubytování "pod" hrází jezera v okolí zdejších rýžových polí. Spousta lidí zde jezdí jen na otočku, ale to je podle mě škoda. Lepší je zde zůstat na dvě noci- jeden den přijet, projít se při západu slunce kolem jezera, přespat, druhý den půjčit kola a vyrazit do muzea a pak do historické Polonnaruwy, pak přespat a další den vyrazit do parku Minneriya, ke skále Sigiriya a dál.

Největší atrakce nové Polonnaruwy tak jsou místní jezero, kolem kterého se dá udělat hezká procházka po cestě, která tady vede a kde je minimální provoz a pak samozřejmě muzeum, které určitě navštivte, než se vydáte do historické Polonarruwy, abyste měli větší představu o významu a vzhledu tohoto města v dobách jeho největší slávy.

Historická Polonnaruwa, to je úplně jiná písnička - je to neuvěřitelně zajímavé a krásné místo! Spousta chrámů, dagob, soch a rozvalin. Už jen z rozlohy celého areálu je jasné, jak tohle město muselo být velké a bohaté! Nemá smysl, abych se tady rozepisoval o všem, co se tady dá vidět, všechny ty informace jsou sepsány v super článku přímo tady na MAHALO, tak jen v bodech:

1. jeďte sem na kole! je to tady skoro rovina, takže se člověk nenadře a cestičky jsou tady moc prima, takže se dá jet kamkoli bez omezení.
2. nezapomeňte si vzít oblečení na zakrytí kolen a ramen, abyste mohli vstoupit i na posvátná místa
3. dobře se namažte krémem a vemte si klobouk. V areálu je hodně stínu,ale i tak tady budete dost na slunci
4. netahejte si s sebou zbytečně moc vody a jídla, v areálu je spousta stánků, kde vše nakoupíte za pár korun. My si tady dali i vynikající rýži s curry
5. nechte si na prohlídku celý den a nespěchejte. Je to hezké místo, které má zvláštní atmosféru a je fajn si tady i sednout a představit si, jak to tady muselo vypadat, když zde žily tisíce lidí.

Hezkých míst je tady spousta, nejvíce se nám líbila Vatadage, dagoba Rankot Vihara a samozřejmě úžasné sochy v Gal Vihara. Ale hezkých míst je tady více...

Určitě si Polonnaruwu nenechte ujít, rozhodně stojí za návštěvu!



Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Zajímavé historické město, dopoledne zde ale stačí.

dne 2014-12-04 22:07:34

Na Polonnaruwu jsme se jeli podívat během pobytu na jedné z pláží severně u Trincomalee (nevím přesný název), nejprve nám doporučovali, ať sem jedem na více dnů a zajedeme i do NP Mineriya, ale to jsme nechtěli, když už jsme si platili ubytko u Trinco. Za jeden den se to tady dá v pohodě projet všechno, vyrazili jsme prostě hned ráno (před 7. hodinou), za hodinku jsme byli v Pollonaruwě, kde jsme jeli do muzea (docela o ničem, hezká je tady jen miniatura toho, jak vypadalo vatadage, proběhli jsme ho ani ne za půl hodiny) a rovnou sjeli do areálu a ten jsme si prošli (auto s řidičem na nás čekalo a jen nás vdžcyky převezlo k další zajímavosti). je to tady hezké, ale po chvíli nám to přišlo všechno stejné - zdi z cihel, sochy všech možných božstev, pak nějaké dagoby (ty byly hezké) a nejvíc se nám líbil ležící Budha vysekaný do skály. Už jen proto, že po něm skákaly opice, které si vyloženě užívaly toho, že se je místní strážci snažili odehnat. Tak pak aspoň skákaly po střeše nad sochou :-)) Celkem jsme tady strávili možná 3 hodiny, takže kolem poledne jsme odjížděli.

Pak jsme sjeli ještě do národního parku Minneriya, ten byl prima, bohužel jsme tady byli v době, kdy pršelo, takže u jezera nebylo vidět moc zvířat. Ale viděli jsme několik slonů, vodní bůvoly, nějaké ptáky, jednu fakt obří ještěrku atp. To bylo prima. No a večer jsme vyrazili domů na pozdní večeři. Celý den jsme tlačili různé dobroty koupené u stánků - v areálu Polonnaruwy jich bylo dost, takže o hlad nebo žízeň tady nebyla starost :-)

Moc fajn den, plný zážitků. Podle mě to takhle stačí, pokud člověk nějak extra nežije historií, tak na Polonnaruwu těch pár hodin stačí si myslím.



Dovolená Polonnaruwa

Dovolená v destinaci Polonnaruwa? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů na Srí Lanku a vyberte si ze všech dostupných možností!