Poloha Ostrov v Kykladském souostroví v Egejském moři
Rozloha 76 km2
Nejvyšší pohoří/hora Profitis Illias, 567 m.n.m
Počet obyvatel 13400
Hlavní město Thira (Théra)
Jazyky Novořečtina
Náboženství Pravoslavné
Měna Od 1. 1. 2002 – EURO (vstupní pevný kurz 1 EUR = 340,75 drachem).

1 EUR = 100 centů.

Elektrický proud 220 V
Časový posun + 1 hodina

Santorini je jeden z nejkouzelnějších řeckých ostrovů. Leží v jižní části souostroví Kyklady asi 110 kilometrů severně od Kréty a je nejjižnějším z velkých kykladských ostrovů v této oblasti. Rozkládá se na ploše 71 km2. Společně s malými sousedními ostrovy Thirasia, Nea Kameni, Palea Kameni a Aspronisi se nalézá v sopečném kráteru zatopeném mořem po výbuchu sopky. Celá skupina ostrovů tvoří tvar podkovy otevřené směrem k Egejskému moři.

Obvykle je ostrov nazýván Santorini, ale jeho oficiální jméno je Thera (či Thira). Stejné jméno nese také hlavní město ostrova. Santorini se původně jmenoval Karlisté (nejkrásnější) nebo Strongylé (kulatý) – podle původního tvaru ostrova. Před třemi a půl tisíci lety však byl ostrov ohromným sopečným výbuchem zničen. Někteří historikové se domnívají, že tento výbuch způsobil zánik minojské kultury. Výbuch byl také inspirací pro legendu o bájné Atlantidě, která náhle zmizela ze světa. Současný oficiální název Théra (divoký) tak byl silně ovlivněn vulkanickou činností, která se podepsala na povrchu ostrova, což uvidíte velmi brzy po příjezdu na ostrov. Chcete-li se o vulkanické činnosti na Santorini dozvědět více, přečtěte si náš článek Sopečná činnost na ostrově Santorini.

Dnešní ostrov je tak vlastně do moře propadlý vrchol sopky, nad vodou zůstaly jen 200 metrů vysoké okraje kráteru původní sopky.

Geografie Santorini

Ostrov je hornatý, téměř pustý, většinou bez vegetace. Vystupující jádro pohoří tvoří nejvyšší vrcholy ostrova. Na jihovýchodě je to Profitis Illias vysoký 567 metrů nad mořem, na severu Mavro Vuno s výškou 311 metrů nad mořem.

Pokud na ostrov připlouváte lodí, uchvátí vás vzhled ostrova již při pohledu z moře. Strmý okraj širokého kráteru se láme do vnitřní laguny skalními stěnami ze šedočerné ztuhlé lávy. Z moře se vynořují strmá skaliska. Na jejich vrcholcích stojí malé bílé domky s modrými střechami a kostelíky se zvoničkami, jakoby nalepené na vrcholcích mnohobarevných vulkanických útesů, spadajících strmě do moře. Na úrodné vulkanické půdě se velmi dobře daří zejména vinné révě. Pěstují se tu kapary, rajčata, pistácie a olivy. Na ostrově nenajdete vyšší stromy vzhledem k nedostatku spodní vody.

Santorini obsadili, stejně jako ostatní Kykladské ostrovy, Dórové, Benátčané a Turci. Ještě dříve se zde však usídlili Minojci.

V současnosti je ostrov Santorini jedinou obydlenou kalderou na světě. Na rozdíl od jiných řeckých ostrovů města a vesnice hustě pokrývají vrcholy mohutných útesů kaldery a z dálky vystupují z oblaků vrcholky hor budící dojem sněhu.

Unikátně působí také barvy zdejší sopečné horniny. Najdete tu odstíny čokoládově hnědé, cihlově červenou, okrovou, bílou i smetanovou.

Pláže a letoviska ostrova Santorini

Hlavní atrakcí a největším lákadlem tohoto ostrova jsou jeho nádherné pláže. Jsou rozmanité a liší se nejen povrchem, ale také rozsahem nabízených služeb. Díky vulkanické činnosti v dávné minulosti je znatelná odlišnost v zabarvení písku nebo kamenů, jež pokrývají pobřeží. Najdete tu opravdu pestrou směsici barev – od bílé, přes rudou až po černou.

Pláže východního pobřeží tvoří kilometry černého písku v Perisse a Perivolos. Dlouhá pláž Perissa je lemována promenádou s tavernami, bary a obchůdky se suvenýry. Nabízí nádherné koupání a k dispozici jsou i vodní sporty. Červená pláž se rozprostírá v Akrotiri. V části ostrova s vápencovými skalami můžete objevit i pláž s jemným bílým pískem.

Pláže na ostrově se postupně svažují do moře a jsou vhodné i pro rodiny s dětmi. Musíte zde však počítat s větším množstvím návštěvníků, které sem kromě pláží láká i nádherná příroda, jedinečná architektura i historické památky.

Hlavní město ostrova Thera (či Thira) žije čilým turistickým ruchem, zrovna tak jako nádherné město Oia (či Ia). Kromě koupání na plážích, kulinářských zážitků v místních tavernách a nakupování drobných dárků a suvenýrů si na Santorini užijete také kultury a umění. V hlavním městě se nachází galerie výtvarného umění Mati. Zde nebo v Imerovigli či v Oie vás spleť chodníků zavede mezi bílé domky na vrcholu skal. K přístavu pod hlavním městem ostrova se vinou serpentiny, po kterých můžete sjet buď na oslu, nebo kabinovou lanovkou.

Mezi další oblíbená přímořská letoviska na Santorini patří Firostefani, Monolithos, Agia Paraskevi a Kamari.

Na své si zde přijdou i milovníci archeologie. U obce Akrotiri bylo odkryto středověké město, kdysi zcela zničené mohutnou explozí vulkánu. Vydat se také můžete lodí na malý vulkanický ostrůvek Nea Kameni, jehož kráter je důkazem vulkánu stále aktivního.

Doprava na Santorini

Santorini má jako jeden z mála Kykladských ostrovů velké letiště, které zabírá podstatnou část ostrova (ostatně podívejte se na mapu ostrova a uvidíte sami). Letiště Santorini (Thira) National Airport najdete severně od vesničky Kamari. V letních měsících sem létá řada charterových letů z různých evropských měst – Londýn, Berlín, Frankfurt, Vídeň.

Kromě těchto prázdninových linek sem přilétá rovněž národní řecký letecký přepravce Olympic Air. Letecká přeprava je organizována několikrát denně z Athén, Soluně a z ostrova Rhodos.

Pokud využijete lodní přepravu, dostanete se sem linkami z ostrovů Skiathos, Kréta, Naxos a Mykonos. Kromě toho trajekty vyplouvají i do pevninských Athén a Soluně.

Důležité kontakty na Santorini

  • Tísňové volání: 112
  • První pomoc: 166
  • Lékařská pohotovost: 1016
  • Informace o službě konajících lékárnách a nemocnicích: 1434
  • Policie: 100
  • Turistická policie: 171
  • Hasiči: 199
  • Lesní požáry – hasiči: 191
  • Přístavní policie: 108
  • ELPA – silniční asistence: 10 400