Poloha Ostrov v souostroví Dodekanézy v Egejském moři
Rozloha 1398 km2
Nejvyšší pohoří/hora Attáviros, 1215 m.n.m.
Počet obyvatel 117 tisíc
Hlavní město Rhodos, 60 tisíc obyvatel
Elektrický proud 220 V
Časový posun + 1 hodina

Podle antické báje, když bohové mezi sebou rozdělovali svět, bůh slunce Hélios okouzlen spatřil, jak se z mořských hlubin vynořuje ostrov tak krásný, že ihned požádal Dia, aby mu jej přisoudil. Tím ostrovem je Rhodos, jenž od té doby pluje jako delfín třpytivými vodami jihovýchodního Středomoří. Ostrov, lemovaný zlatým písečným pobřežím, pokrytý na svazích hor i v údolích lesnatými porosty a vinicemi je místem požehnaným všemi dary přírody.

Rhodos – „Růžový ostrov“, pojmenovaný podle ibiškového květu, je největším ostrovem souostroví Dodekanézy v Egejském moři. Bývá také přezdíván „ostrovem slunce“. Leží 18 kilometrů pod jihozápadním pobřežím turecké Malé Asie a společně s ostrovy Kréta, Kasos a Karpathos tvoří rozhraní mezi Egejským a Středozemním mořem.

Hornatý Rhodos dosahuje v severojižním směru délky 79 kilometrů a šířky 38 kilometrů. Celým ostrovem se táhne horský hřeben, jehož vrchol Attáviros ční do výšky 1215 metrů. Krajina se postupně svažuje k moři a v blízkosti břehů se rozprostírají úzké pásy nížiny.

Množství krásných pláží se nachází na severním a severovýchodním pobřeží mezi městy Rhodos a Lindos, kde je také soustředěna většina obyvatelstva. Vnitrozemí je osídleno méně. Pobřežní linie obvodu ostrova dosahuje délky 220 kilometrů.

Horní část ostrova Rhodos tvoří hlavní turistickou oblast. Z přírody a zelených ploch zde stojí za zmínku hlavně bujnou vegetací porostlý kopec Filerimos, s výškou okolo 260 metrů. Na vrcholu kopce se tyčí 18 metrů vysoký kříž.

Středem ostrova prochází kopcovitý terén a najdete tu často navštěvované Údolí motýlů – Petalouges a pštrosí farmu. Oblast pokrývá jednolitý hustý listnatý les.

Více na jihovýchod spatříte Profitis Illias – druhý nejvyšší vrchol ostrova s výškou 780 metrů nad mořem. Přes vrchol ostrova vede silnice, z níž se na několika místech naskýtají překrásné výhledy na zelená údolí. Tato údolí protínají prašné cesty.

Pokračujte dál jihovýchodním směrem a dostanete se k nejvyššímu pohoří Attaviros s vrcholem 1215 metrů nad mořem. Když se rozhodnete vystoupit na vrchol zjistíte, že od výšky 400 metrů do výšky 550 metrů zde rostou mohutné borovice. Výše už se nalézá jen holá skála.

Od dubna do půlky listopadu tu panuje stálé jasné počasí. Nádherná příroda, kvetoucí subtropická flóra, průzračné moře a čisté pláže sem lákají turisty z celé Evropy. Na východním pobřeží ostrova, v širokém okolí letoviska Stegna, najdete písčité a písčito-kamenité pláže.

Západní břehy ostrova jsou větrnější, vyhledávají je milovníci vodních sportů, zejména surfování.

Historie ostrova je bohatá a dramatická. Datuje se od dob básníka Homéra. Je plná pověstí a mýtů. Historicky zajímavý je i středověk, kdy na ostrově Rhodos našli útočiště johanitští rytíři, po kterých tu zůstali monumentální hradby a paláce.

Hlavní město Rhodos je chráněno organizací UNESCO. Historické centrum města je obehnáno zdí vybudovanou v 6. století před naším letopočtem po velkém zemětřesení. Na nejvyšším bodě Starého města stojí Palác velmistrů, dříve sídlo Johanitů, dnes oblíbené muzeum. Navštivte také Suleymanovu mešitu naproti turecké knihovně, Sokratovu ulici, Hippokratovo náměstí nebo turecké lázně. Nové město je zaměřeno na turistický ruch. Najdete tu množství taveren, restaurací, barů, kaváren a také obchodů se suvenýry. Obytná část města se nalézá ve vnitrozemí.

Přímořská letoviska nabízí pestrý turistický ruch od ráno do noci. Můžete se procházet kolem obchodů a butiků, posedět v typických řeckých tavernách, nočních klubech a diskotékách.

Pláže na ostrově jsou rozmanité, hlavně písčito-oblázkové. Mezi nejznámější patří pláž pojmenovaná podle Antony Quinna. Hojně využívané pláže jsou Plimiri, Mavos Kavos, Saint George, Prasonisi, Fourni a Glyfada. Jsou většinou vybaveny lehátky a slunečníky. Bez problémů zde najdete i klidné a romantické pláže s absolutním soukromím.

Letoviska na ostrově Rhodos mají trochu speciální charakter. Kremasti, Lalysso, Isis a Rhodos vyrostla ve střediska přirozeně díky své poloze a původní zástavbě. Jsou to vlastně předměstí hlavního města. Z původních rybářských osad vznikla letoviska Faliraki, Pefki, Haraki nebo Kolymbia. Ostatní vyrostla z původních zemědělských vesniček. S rostoucím turistickým ruchem se na některých políčkách postavily hotelové komplexy. Tak tomu je třeba u středisek Lordos, Lindos, Kalathos či Afandou. Často mezi hotely vyrůstá nějaký strom, někdy křovinatý pás nebo taverna. Původní zástavba však chybí a dotyčná vesnička se nachází o kus dále.

Na ostrově objevíte rovněž jeden z největších aquaparků v Evropě.

Najdete tu obrovské množství historických památek. Největším unikátem je Staré město. Najdete tu stovky kostelů, kaplí a klášterů. K nejvýznamnějším památkám patří Akropole Lindos, hrad Monolithos, Kastelos – hrad Kritina, přístav Mandraki, antické město Kamiros a Filerimos.

Většinovým náboženstvím je na ostrově řecká ortodoxní církev. Na rozdíl od ostatního Řecka, kde je hlavou církve athénský arcibiskup, Rhodos společně s ostatními ostrovy Dodekanéz a mnišským státem Athos, patří pod patriarchát v Istanbulu. Turecká menšina na ostrově vyznává islám.

Důležitá telefonní čísla na ostrově Rhodos

  • Tísňové volání: 112
  • Policie: 100
  • Hasiči: 199
  • První pomoc: 166
  • Lékařská pohotovost: 1016
  • Informace o službě konajících lékárnách a nemocnicích: 1434
  • Centrum pro otravy: 210-779 3777
  • Turistická policie: 171
  • Lesní požáry – hasiči: 191
  • Přístavní policie: 108
  • ELPA – silniční asistence: 10 400