Oblast okolo města Patra bývá označována jako vstupní brána do Řecka, konkrétně na poloostrov Peloponés pro motoristy. Patra – hlavní město kraje Achala – je významným přístavem a také studentským centrem. Ve vnitřním městě je množství nákupních možností, najdete tu butiky, kavárny, bary. Velkou místní kulturní událostí je každoroční karneval, který je svou atmosférou podobný karnevalu v Riu de Janeiro.

Patra je třetím největším řeckým městem (s počtem obyvatel 167 tisíc) a druhým největším řeckým přístavem, hned po Pireu. Sídlí zde také univerzita. Město leží na březích Patraského zálivu, který ústí na západě do Jónského moře a na východě do Korintského zálivu. Počet obyvatel – více jak 200 tisíc – ještě zvyšují přistěhovalci a ilegální imigranti. Ti se však snaží dostat přes Itálii dál na západ.

Patra

Patra

Město existovalo již v antice a patřilo mezi 12 měst Achajského spolku, který byl ve 3. století před naším letopočtem v opozici zejména vůči Makedonii. Spolek zanikl po porážce Římany roku 146 před naším letopočtem a město se stalo jedním z největších měst provincie Achea. Název města pochází od starověkého obyvatele Patraie, který sjednotil 7 samostatných vesnic v okolí v jedno město. Ve starověku se místní obyvatele zabývali především pěstováním obilí a zemědělství. Teprve od 2. století před naším letopočtem vzrostl význam města jako překladového přístavu.

Podle legendy zde byl kolem roku 60 našeho letopočtu ukřižován apoštol Ondřej. Město se poté stalo arcibiskupstvím a epicentrem křesťanství. Část ostatků svatého Ondřeje je uložena ve městě. Je mu zde zasvěcena velká pravoslavná bazilika zbudovaná v letech 1908 – 1974. Tato bazilika je dominantní stavbou ve městě.

Přístav pro malé lodě ve městě Patra

Přístav pro malé lodě ve městě Patra

V pozdním středověku město střídalo rychle své pány (Byzanc, křižáci, Benátčané, od roku 1460 Turci). V roce 1821 Turci krvavě potlačili povstání místního obyvatelstva a město vypálili. Proto je zde i minimum historických památek.

Dnes je město rozděleno na starou a novou část. K přístavu přiléhá dolní město se zástavbou převážně z 19. století, pro nějž jsou charakteristické malé parky a svérázná náměstí s nespočtem kaváren a taveren. Hlavní památkou dolního města je monumentální katedrála sv. Ondřeje (Agios Andeas). Schodiště vás zavede do horní, staré části města, jež na vás dýchne atmosférou starých časů. Malebnému starému městu dominují zříceniny benátského hradu, z jehož areálu se otevírá ohromující pohled na celé mořské pobřeží. Stará část je tedy od části nové je oddělena schody, jež byly postaveny počátkem 19. století.

Zajímavostí je nejstarší vodní elektrárna v Řecku, vybudovaná v roce 1925.

V roce 2006 byly Patry Evropským městem kultury. Otevřeli tu nové archeologické muzeum.

V roce 2008 bylo mnoho domů ve městě zničeno zemětřesením.

Město je známé zejména díky karnevalu, který se zde koná každoročně,trvá dva týdny a je největším v Řecku. Tento karneval, největší z podobných akcí v Řecku a jeden z největších v Evropě, začíná vždy 17. ledna a trvá až do takzvaného „Čistého pondělí“ (první en čtyřicetidenního půstu před Velikonocemi). Slaví se už více než 160 let a je známý spontánností a nevázanou atmosférou, která prostupuje celým městem. Proto se vyplatí spojit prohlídku města s návštěvou tohoto karnevalu (Patrino karnivali) každoročně v lednu nebo v průběhu mezinárodního uměleckého festivalu, který se koná každé léto.

Kromě městského centra není Patra turisticky příliš atraktivním městem. Podobně jako u mnoha novodobých řeckých měst chybí důsledné dodržování urbanistických zásad a s rostoucí vzdáleností od městského jádra převládá chaoticky uspořádaná a nekvalitně provedená zástavba. Přesto i zde lze najít některý zajímavé památky a město jak celek působí prosperujícím dojmem, pověstná je zdejší hudební, umělecká a divadelní scéna. Symbolem města se stal futuristický kabelový most Charíalos Trokoupis – technické dílo dokončené roku 2004, které překlenuje Korintský záliv a spojuje Peloponés se zbytkem pevninského Řecka. Toto mistrovské dílo moderního designu zaujme hlavně při nočním osvětlení.

Za pozornost stojí Patria Ipsilon Alonion, pěkné náměstí z 19. století a Apollónovo divadlo. Vinařství Achala Klauss leží 8 kilometrů od centra a nabízí kamenné budovy, tradiční sklípky i vyhlídkové místo.

Římské divadlo – zrekonstruovaný areál funguje jako venkovní divadelní scéna.

Kláštery Omblou a Girokomiou ze 14. století.

Zajímavosti ve městě

Kostel Agios Andreas

Je to největší kostel na Balkáně, pojme až 5,5 tisíce lidí. Stojí na místě dřívějšího raně křesťanského kostela, který byl postaven na místě, kde byl umučen svatý Ondřej. Z původní stavby je dodnes dochována studna, údajně s léčivou vodou. Vně i uvnitř kostela jsou umístěny kříže ve tvaru X. Na takovém kříži byl svatý Ondřej (Andreas) ukřižován.

Kostel Agios Andreas - Bazilika sv. Ondřeje

Kostel Agios Andreas – Bazilika sv. Ondřeje

Most Rio-Antirio (Charíalos Trokoupis)

Most spojuje Peloponés s pevninou. Tudy vede hranice mezi Patraským a Korintským zálivem. Most měří necelé 3 kilometry. Je 27 metrů široký, stojí na 4 sloupech zapuštěných 67 metrů do moře. Má antiseizmické základy a odolá zemětřesení až 7,4 stupňů Richterovy stupnice. Most byl dokončen v roce 2004 a je unikátní inženýrskou stavbou, především řešením zapuštění sloupů na mořské písčité dno.

Most Rio-Antirio

Most Rio-Antirio

Benátský hrad

Leží pod mostem ve vesničce Rio. Byl součástí důmyslného obranného systému proti útokům nepřátel z moře. Na protějším břehu se nachází stejný hrad. Třetí hrad je postaven v nedalekém městě Nafpakos.

Hrad ve městě Patra

Hrad ve městě Patra

Přístav

Přístav v Patře je opravdu velký. Během 2. světové války byl využíván k vojenským účelům. V roce 1960 odtud byla zavedena první lodní linka do Itálie. Přístav Patra (řecky Pátra) na sever Peloponésu v blízkosti vstupu do Korintského zálivu je známý jako „brána na západ“ spojující pevninské Řecko s Jónskými ostrovy, Itálií a západní Evropou.

Z Benátek, Ancony, Brindisi a Bari přijíždí denně několik trajektů do místního přístavu. Cesta z Brindisi trvá asi 12 hodin, z Bari asi 15 hodin, Ancony asi 20 hodin a z Benátek asi 30 hodin.

Většina trajektů převáží auta.

V obci Araxos asi 40 kilometrů jihozápadně od Patrasu je letiště, na které létají během léta i některé charterové lety.

Motoristé se sem dostanou přes most Charilaos – Trikoupis, který spojuje Peloponéský poloostrov s centrální řeckou pevninou.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená Patra

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do destinace Patra je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do destinace Patra či Last minute nabídek do Řecka.