Athos  je pohoří, které vyplňuje nejvýchodnější výběžek poloostrova Chalkidiki a dosahuje stejnojmennou horou nadmořské výšky 2033 metry. Athos je zároveň i autonomní oblastí s názvem Agion ÓrosPosvátná Hora. Od roku 1920 má charakter mnišské republiky pod svrchovaností  řeckého státu.

Vnitřní zákonodárná moc na území Posvátné Hory přísluší dvacetičlennému orgánu (Svaté společenství Posvátné Hory Athos – z každého kláštera je jeden zástupce). Čtyřčlenné předsednictvo (Svaté Epistasion) má moc výkonnou. Nejvyšší představitel – prótos (první) nebo prótepistatis (první představený) – stojí v čele Svaté Hory po dobu jednoho roku. Pravidelně se v této funkci střídají zástupci klášterů. Řecký stát zastupuje guvernér (omarchis), odpovědný ministerstvu zahraničních věcí.

Poloostrov a hora Athos

Poloostrov a hora Athos

Správní středisko je Karies. První poustevny v pohoří vznikaly již v 5. století. Nejstarší klášter – Mejesti Lavra – byl údajně založen v roce 963 Athanasiem z Trapezúntu, za podpory byzantského císaře Nikifory Foky. Pro mnichy v tomto klášteře i v celé řadě dalších se stala závaznou tuhá mnišská řehole, předepisující společné vykonávání všech klášterních činností. Od 14. století začal postupně nabývat převahy volnější řád, který se kolem roku 1600 prosadil ve většině ze 40 tehdy existujících klášterů.

Dnes je v provozu 20 klášterů, z toho 12 s tuhou řeholí. Většina klášterů (17) má řeckou liturgii, 1 je bulharský, 1 srbský a 1 ruský. Část mnichů žije i mimo kláštery buď zcela osamoceně (na jižních svazích pohoří přímo nad mořem), nebo v menších poustevnách pro několik málo osob v malých mnišských vesnicích.

Chrám v mnišském státě Agion Óros

Chrám v mnišském státě Agion Óros

K návštěvě mnišské republiky je nutné zvláštní osvědčení úřadů v Athénách (Ministerstvo zahraničních věcí) nebo v Soluni. Vystavuje se na základě věcně podloženého vyjádření žadatelova zastupitelského úřadu. Povolení mohou obdržet jen dospělí muži. Ženy a děti do 21 let sem nemají přístup.

Vstupním místem do mnišského státu je zpravidla malý přístav Dafni na západním pobřeží, kam je možno se dopravit lodí buď z Ouranopolis, nebo ojediněle z jiných řeckých přístavů. Z Dafni je třeba pokračovat do správního centra mnišské republiky Karyes, kde teprve dostane návštěvník definitivní povolení athoských úřadů, platné zpravidla na 4 dny.

Fotografování je na území mnišského státu dovoleno, je však zakázán dovoz filmovacích přístrojů a magnetofonů.

Od jednoho kláštera k druhému se cestuje pěšky nebo na vypůjčených mezcích, jen z Karyes ke klášteru Iviron lze příležitostně použít zásobovacího nákladního auta. Ve většině klášterů nechají mniši návštěvníky vyspat ve vyhrazených místnostech a poskytnou jim i jednoduchou stravu. Po západu slunce se kláštery zavírají. Kláštery stojí často v nádherné poloze nad mořem, bývají opevněny hradbou, k níž přiléhají obytné trakty. Uprostřed opevněného areálu stává chrám (kátholikon), v jeho blízkosti bývá studna a jídelna (trapeza). Kláštery mají cenné interiéry s mozaikami, freskami, ikonami, liturgickými předměty či vzácnými rukopisy.

Chrám na poloostrově Athos

Chrám na poloostrově Athos

Možné trasy při prohlídce poloostrova Athos (Agion Óros)

Trasa č.1

1. den

Z Kasiru do Monastiri Vatopediu. Klášter byl založen v 10. století, prohlédnout si můžete interiéry a knihovnu. Cesta sem trvá dvě a půl hodiny.

Dalším místem je Monastiri Esfigmenu, pokračuje se dál do Monastiri Chiliandariu. Tento klášter byl založen v roce 1197. Používá se zde srbská liturgie. Doba cesty trvá zhruba 6 hodin.

2. den

Z Monastiri Chiliandariu do Monastiri Zografu. Klášter byl založen koncem 10. století. Mniši používají bulharskou liturgii. V okolí Monastiti Zografu se turisté často dopravují na mezcích.

Cesta pokračuje dál do Monastiri Konstamonitu, Monastiri Dochiraiu, Monastiri Xenofontos, Monastiri Pantaleimonos. Tento klášter byl založen v roce 1169 a je zde používána ruská liturgie. Odtud se přepravuje autobusem buď do Karies, nebo do Dafni.

Trasa č.2

1. den

Z Karies do Monastiri Iviron. Klášter byl založen v roce 977 mnichy z Gruzie. Odtud je možnost přepravy nákladním autem do Monastiri Filotheu.

2. den

z Monastiri Filotheu do Monastiri Karakalu, Monastiri Mejistis Lavra. Klášter byl založen v roce 963. Je to nejstarší a největší z klášterů. Tyčí se na vysokém skalisku pod horou Athos. Na moři objevíte malý přístav, kde mohou přistát lodi organizovaných výprav z letovisek na Chalkidiki.

3. den

Z Monastiri Mejistis Lavra do Monastiri Ajiu Pavlu. Zde si můžete prohlédnout vzácné fresky

4. den

Z Monastiri Ajiu Pavlu do Monastiri Dionysiu, Monastiri Gregoriu, Monastiri Petras a zpět do Dafni.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená Athos (Agion Óros)

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Řecka a zajímá-li vás přímo destinace Athos (Agion Óros), podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Řecka a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Řecku je bezva!