Kapverdská kuchyně je ovlivněna zejména kuchyní portugalskou, najdeme zde ale také řadu místních specialit.

Nejpoužívanější surovinou, jsou čerstvé mořské plody. Mezi ty nejoblíbenější patří humři, raci, krabi a langusty. Jako příloha se podává zeleninová směs a rýže.

Moučník tvoří obvykle místní tropické ovoce, například banány, papaya, kokos, mango nebo dýně.

Oblíbenými nápoji jsou zdejší vynikající vína a dle mnohých také výborné pivo.

Národní jídlo Kapverdských ostrovů - cachupa

Národní jídlo Kapverdských ostrovů – cachupa

Národním jídlem Kapverdských ostrovů je ,,cachupa“. Tento pokrm se připravuje z kukuřice, fazolí, vepřového nebo rybího masa, sladkých brambor a zelí. Zajímavostí je, že ji nezahušťují moukou, ale dýní, což je mnohem chutnější i zdravější. Dávaji do ní skoro cokoliv najdou doma, hlavně klobásy. Pokud je tam toho dost, nazývají to Cachupa Rica (bohatá), pokud jsou to už jen ohřáté zbytky, většinou osmažené na pánvi, říkají tomu Cachupa Guizada.

Dále jsou velmi populární grilovaná masa, ryby a mořské plody včetně krevet a chobotnic.

Co se kychyně na Kapverdských ostrovech týče, velice záleží na tom, o jaký ostrov se jedná. Pokud jde o ostrov Sal, samozřejmě vedou ryby, mušle, chobotnice, sépie, kalamáry, percebes, krakas a jiné mořské potvory, které u nás nikdy nikdo neviděl a neuvidí (minimálně ne opravdu čerstvé 🙂 ). Langusty jsou sezónní záležitost a díky turistům jsou pro místní téměř nedosažitelné. Naopak pro evropana velmi cenově přijatelné. Najdete je v menu od 18 euro za pěknou porci (záleží na typu restaurace). Krevety se většinou dovážejí od sousedů.

Čerstvě ulovená ryba na ostrově Sal

Čerstvě ulovená ryba na ostrově Sal

Ostatní bohatší ostrovy preferují hovězí a vepřové, ryby jim moc „nejedou“, což je pro řadu lidí překvapivé zjištění. Jelikož Kapverďani nepotřebují zásoby na zimu, kupují vše denně čerstvé a je to opravdu znát – nic se nevyrovná čerstvému masu, zelenině či ovoci. Mají zde i celoročně čerstvé jahody (hlavně na ostrově Santiago). Mají také velké množství druhů ovoce, celoročně je to hlavně papája a banány, sezónně potom mango, kokosy, pina, maracuja, vodní melouny, citróny, limetky a mnoho dalších druhů. Pokud zaléváte, daří se tu snad čemukoliv.

Dalším národním a velice podobným jídlem je Feijoada (fejžoada). Je to skoro to samé co Cachupa, ale je pouze z fazolí, které se tady hojně pěstují a dají se koupit kdekoliv, čerstvé po kilu v sáčku.

Kapverďané milují sladké, respektive hodně sladké a tomu odpovídají i jejich nejoblíbenější zákusky. Nejčastější je z Portugalska převzatý Pudim Flan, obdoba našeho pudinku ve tvaru menší bábovky, zalitého velkým množstvím sladkého karamelu. Vaří se ve vodní páře. Další lahůdkou je Gelado de Bolacha (želádo de bolaša), zmrzlina ze šlehačky a slazeného mléka s vrstvami na jemno rozemletých sušenek podobných našim BeBe. Je to dobrota a přitom je to velice jednoduché na přípravu. Musím také zmínit čistě kapverdskou delikatesu, a to Doce de Papaia (dose de papaja). Kombinace domácího kozího sýru s kandovanou na nudličky nařezanou papájou. Dobrota!

Na ulicích se často můžete setkat s ženami, které s sebou tahají plastové krabice plné čerstvých dobrot. Většinou jsou to smažené tastičky plněné rybí směsí nebo krokety z kořeněné bramborové kaše smíchané s rybou. Je to moc dobré a kus stojí cca 10 escudos, což je v přepočtu asi 10 centů.

Nejlepší jsou tady ovšem tuňáci! Vyskytuje se jich tady několik druhů a ti z vás, co v Čechách rádi chodíte na sushi, zjistíte, že je to téměř nesrovnatelné s tím, co ochutnáte na Kapverdách. Doporučoval bych Carpaccio z tuňáka nebo serry (ryba podobná barracudě – bílé a neuvěřitelně jemné maso). Troufám si v klidu říct, že v restauraci Grogs na ostrově Sal dělají jedno z nejlepších! Je to jejich specialita. Kromě toho neznám zdravější jídlo (čerstvá sýrová na supertenké plátky nakrájená ryba, extra panenský olivový olej, limetka, cibule, rajče, paprika – vše čerstvé).

Exotické druhy ovoce na tržnici na Kapverdských ostrovech Exotické druhy ovoce na tržnici na Kapverdských ostrovech

© Salvador Aznar / Shutterstock.com

Na závěr ještě dodám,že vše lokální se pěstuje naprosto přírodní cestou na plantážích nebo v horách, kde je dostatek vláhy po celý rok. Lidé jsou zde opravdu chudí a jakákoli chemie z dovozu je pro ně nepřijatelně drahá a akorát by to byla práce navíc. Výhodou je, že zde navíc roste vše v podstatě samo a všude. Je mnoho míst, kde si u cesty utrhnete papáju, banán, kokos, mango, nebo čerstvé, sluncem rozpuklé granátové jablko. To se však nevztahuje na ostrovy, kde nejsou hory a vláha se tam nestačí zachytit.

Všechny výrobky jsou domácí výroby, neexistuje zde totiž žádný průmysl. Jediná továrna je tady na konzervy z místních tuňáků. Jsou skvělé, vřele doporučuji jejich nakoupení jako ideální suvenýry (350g za 3.50 EUR) z těchto nádherných ostrovů!

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená na Kapverdských ostrovech

Kapverdské ostrovy je skvělá volba pro strávení dovolené a stojí za návštěvu. Prohlédněte si proto zájezdy na Kapverdské ostrovy či aktuální nabídku Last minute a vyberte si, co vás zaujme nejvíce! Stačí kliknout sem a vybrat si :-)