Většina lidí obvykle vůbec netuší, z čeho je financován Vatikán a jeho chod a jak vlastně funguje tento nejmenší stát světa. Něco zjistíte z článku o historii Vatikánu a další inforamce pro jsme vás připravili také o politice Vatikánu a rozdělení moci v tomto státě. Co se ekonomiky země týče, máme pro vás informace níže na této stránce. Pojďme se na to podívat!

Ekonomika Vatikánu

Jednotná nekomerční ekonomika Vatikánu je založena na příspěvcích katolíků z celého světa (takzvaný Petrův peníz), prodeji poštovních známek, pamětních mincí a jiných suvenýrů, vstupném do muzeí a prodeji publikací. Další důležité příjmy plynou Vatikánu z působení v bankovní a finanční sféře po celém světě. Svatý stolec navíc vlastní množství nemovitostí mimo své území a akciové podíly v různých firmách v Itálii i jinde v zahraničí.

Švýcarská garda ve Vatikánu

Švýcarská garda ve Vatikánu

Tyto zisky jsou určeny na provoz státu, údržbu vatikánských budov a památek, financování vlastních sdělovacích prostředků a rovněž na udržování papežských nunciatur ve více než 140 zemích světa.

V samotním Vatikánu jsou zaměstnaní především vysocí církevní hodnostáři, kněží, řeholnice, členové Švýcarské gardy a pak 3000 italských dělníků, kteří docházejí denně z Itálie.

Vlastní výrobu Vatikán nemá, pokud v to nepočítáme tisknutí periodik a publikací, tvorbu mozaik či šití uniforem. Vše ostatní se dováží ze zahraničí, především z Itálie.

Vatikánské známky

Vatikánské známky

Svatý stolec vydává noviny Observatore Romano a provozuje rozhlasovou stanici Radio Vaticana, která vysílá ve více jak 30 jazycích co celého světa.

Životní úroveň a sociální zabezpečení jsou na vysoké úrovni. Vatikán má své vlastní zdravotnické zařízení, vědecké instituce (knihovny, archivy, akademie) a patnáct vysokých škol a seminářů sloužících k vzdělávání duchovních. Ty jsou rozděleny podle národností do více než dvaceti kolejí.

Měna Vatikánu

Ekonomika Vatikánu má unikátní nekomerční ráz. Oficiální měnou se stalo od roku 1999 euro, které nahradilo vatikánskou liru. Vatikán razí vlastní typ euromincí, jejich produkce je však přísně limitována. Díky tomu jsou mince, podobně jako vatikánské známky, vyhledávány sběrateli.

Vatikánská EURa

Vatikánská EURa

Vatikán má vlastní banku a dokonce i bankomat.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená v Itálii

Chtěli byste vyrazit na zájezd do Itálie? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Itálie nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Itálii je skvělá volba!