Oficiální název Svatý stolec (Santa Sede)Vatikánský městský stát

Italsky – Stato della Citta del Vaticano

Latinsky – Status Civilatis Vanticanae

Poloha Městský stát v Římě
Rozloha 0,44 km2
Počet obyvatel Necelých 1000
Hlavní město Vatikán
Státní zřízení Absolutistická církevní monarchie
Nejvyšší představitel Doživotně volený papež (Svatý otec)
Nejvyšší bod 75 m.n.m.
Nejnižší bod 19 m.n.m.
Sousedící státy Itálie (3,2 km)
Jazyky Italština, latina
Náboženství Římsko-katolické 100%
Mezinárodní poznávací značka SCV
Měna Euro, dříve italská lira, vatikánská lira

Vatikán, neboli oficiálně Vatikánský městský stát (Stato della Citta Vaticano), je svou rozlohou 0,44 čtverečních kilometrů nejmenším státem světa. Území státu je obklopeno hradbami. Vatikán má rovněž nejmenší počet obyvatel. Přitom však jako hlavní centrum téměř jedné miliardy katolických věřících patří k nejmocnějším a nejznámějším zemím této planety. Navíc jsou na jeho miniaturním území soustředěny jedny z největších světových uměleckých sbírek nevyčíslitelné hodnoty. Vatikán najdete prakticky v srdci Říma, tedy v hlavním městě Itálie.

Mapa Vatikánu

Mapa Vatikánu

Svůj název dostal Vatikán podle stejnojmenného pahorku Vaticanus Mons, na kterém se nachází. Jméno je odvozeno ze starolatinského „vates“ (věštec, věštba) a doslova přeloženo znamená „Pahorek věštců“. V dobách starověkého Říma byla na pahorku věštírna. Oblast se rovněž nazývala Campus Vaticanus (Vatikánská pole) a ještě za dob raného císařství se nacházela vně hradeb Císařského města.

Vatikán na mapě Říma

Vatikán na mapě Říma

Vatikán má něco kolem 1000 stálých obyvatel. Jsou to většinou kněží a jeptišky, kteří tvoří administrativu státu. Kardinálové, kterých je kolem 130, jsou počítáni k obyvatelům Vatikánu jenom po čas svého pobytu v Římě.

Stát Vatikán vznikl ve své podobě v roce 1870, kdy se Řím stal hlavním městem sjednoceného italského království. Nezávislost Vatikánského státu byla uznána v Lateránských dohodách, podepsaných v roce 1929. Jménem Svatého stolce podepsal smlouvy kardinál Pietro Gasparri a jménem italského království předseda vlády Benito Mussolini. Více si přečtěte ve článku o historii Vatikánu.

Svatopetrské náměstí ve Vatikánu

Svatopetrské náměstí ve Vatikánu

Vatikán je stát církevní nebo duchovně monarchistický. Hlavou státu je papež, jenž je volen kardinály na doživotí. Má absolutní moc a sám jmenuje členy vládních orgánů. Kromě Vatikánu vládne jako duchovní hlava ještě asi 800 milionům katolíků na celém světě.

Nejvyšší státní činitelé jsou všichni katoličtí duchovní různého národního původu. Je to výsostné území Svatého stolce a místo trvalého pobytu papeže, jenž sídlí v papežském paláci.

Papež František - vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio

Současný papež František – vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, jmenován byl v březnu 2013

Co nabízí Vatikán

Vlastní území Vatikánu zahrnuje baziliku sv. Petra a Svatopetrské náměstí s Apoštolským palácem, Vatikánskými muzei, Vatikánskou knihovnou, obrazárnou a třeba proslulou Sixtinskou kaplí.

K Vatikánu náleží ještě exteritoriální území se zvláštním statutem, mezi nějž patří papežské baziliky (od roku 2008 zvané patriarchální) sv. Jana v Lateránu, sv. Pavla za hradbami, bazilika svatého Vavřince za hradbami, bazilika Panny Marie Sněžné a papežské letní sídlo v Castel Gandolfo.