Kaho'olave je nejmenší z osmi hlavních ostrovů havajského souostroví. Pro domorodce je Kaho'olave posvátným ostrovem hluboce zakořeněným v historii, kultuře a náboženství. Byl obýván více než tisíc let nespočtem generací původních havajanů, dnes je však již neobydlený.

Nejmenší havajský ostrov Kaho'olave má rozlohu pouhých 115 km2.

Původní obyvatelé z ostrova již odešli, ale dodnes je pro ně ostrovem posvátným.

Mapa ostrova Kahoolawe

Mapa ostrova Kahoolawe

Historie Kaho'olawe

Ve starověku, se ostrov jmenoval Kalaloa nebo Kohemalamalama a žily zde tisíce původních obyvatel Havajských ostrovů.

Tito lidé žili v osadách po celém ostrově, živili se rybolovem a zemědělstvím. Důkazy o jejich přítomnosti podávají kresby na plochách skal. Archeologové zde našli kamenné plošiny pro náboženské obřady. Byli zde cvičeni i navigátoři z řad tehdejšího obyvatelstva pro plavbu oceánem.

Ostrov má nedostatek sladkovodních zdrojů. To bylo spolu s nemocemi a válkami mezi konkurenčními klany důvodem prudkého poklesu populace. Někdy kolem roku 1830, za vlády Kamehameha III., sem přijeli misionáři z Nové Anglie a ostrov se stal trestaneckou kolonií.

Kaho'olawe

Kaho'olawe

V roce 1857 tu žilo pouhých 50 obyvatel podél pobřeží. Pěstovali tabák a ananas. Havajská vláda sem nechala přivést ovce a dobytek. V důsledku sucha, spásáním porostu dobytkem, se krajina dramaticky změnila.

Půda se stala neúrodnou i vlivem silných větrů. V roce 1910 byl ostrov Kahoolawe vyhlášen za lesní rezervaci, ale plány na obnovu ostrova a jeho vegetace se nezdařily.

V roce 1920 využívala ostrov americká armáda jako cílové místo pro bombardování. V roce 1939 zde byla na jihu zřízena dělostřelecká střelnice. Po japonském útoku na Pearl Harbor ,v roce 1941, převzalo americké námořnictvo nad ostrovem plnou kontrolu.