Hawai’i Volcanoes National Park, který byl založen v roce 1916 (první západní „turisté“, kteří na toto místo přišli, byli angličtí misionáři William Ellis a američanka Asa Thurston, a to již v roce 1823), najdete na Big islandu na východním svahu sopky Mauna Loa (největší sopka světa, 4169 m.n.m.), kterou zde společně s dosud aktivní (a jednou z nejaktivnějších sopek světa) sopkou Kilauea můžete vidět z většiny míst.

Kráter sopky Kilauea

Kráter sopky Kilauea

Národní park Volcanoes nabízí návštěvníkům a samozřejmě také vědcům zcela jedinečnou možnost nahlédnout do vulkanické činnosti sopek a do procesu vzniku Země (věděli jste například, že od ledna 1983, kdy zde propukla stále ještě neskončená sopečná činnost, vytvořila láva více než 2 km2 nové země a zvětšila tak rozlohu Big islandu?). Návštěvníci zde najdou úchvatná a dramatická místa, kde ještě před pár lety probíhala vulkanická činnost, či kde tekla žhavá láva. Navíc je to jediné místo na světě, kde tekoucí lávu můžete vidět na vlastní oči!

Večerní pozorování kráteru sopky Kilauea

Večerní pozorování kráteru sopky Kilauea

Park zahrnuje 1,308.88 km2 a více než polovina parku umožňuje trekování a poznávání neskutečné lávové krajiny, kráterů, lávových tunelů a zvláštní flóry, která zde roste. Jak přímo v Hawai’i Volcanoes National Park, tak i v jeho okolí můžete sledovat úchvatné změny v klimatických pásmech, od deštného pralesa až pustinu rozsáhlé lávové pouště Ka’ū.

Aktivní sopečnou činnost pak můžete sledovat v srdci národního parku Volcanoes, a to u kaldery sopky Kilauea, kde především v noci uvidíte oblohu ozářenou žhavou lávou, což je neuvěřitelný zážitek.

Tekoucí láva v Hawai’i Volcanoes National Park

Vzdálenější a aktivnější kráter Puʻu ʻŌʻō můžete vidět při některých trecích po Hawai’i Volcanoes National Park. Z tohoto kráteru neustále vytéká láva, která se po jeho svahu dostává až do moře, kde s velkou parádou mizí v hlubinách moře a neustále zvětšuje rozlohu ostrova Big island.

Vidět místo, kde se rodí ostrov a nová země, pak můžete jak na trecích, tak z vrtulníku či z výletní lodě, ze které se k onomu místu dostanete poměrně blízko a budete dokonce cítit žár tekoucí lávy a pachy s lávou spojené.

Láva tekoucí do moře ve Volcanoes National Park

Láva tekoucí do moře ve Volcanoes National Park

Treky k tomuto místu jsou velice náročné, jde se sem z jižního směru a treky trvají cirka 6-8 hodin. Jde se po nepříjemném lávovém povrchu v teplu, a to dosti depresivní lávovou krajinou a nečekejte, že se dostanete až přímo k lávě (to by bylo velice nebezpečné, pod tenkou skořápkou z vytvrdlé lávy může být žhavá láva, do které se můžete propadnout, což se již nejednou stalo!). Aby bylo pozorování co nejlepší, chodí se odpoledne, abyste na místě byli večer a mohli sledovat, jak láva ozařuje okolí a oblohu. Zpáteční cesta po tmě je pak ještě náročnější.

Údajně existuje i kratší trek ze severní strany, trvající 2 hodiny, ale ten je neoficiální. Pokud jej budete chtít zkusit absolvovat, poptejte se u místních, kteří vám možná dají podstatné informace.

Vjezd do Hawai’i Volcanoes National Park je z Hawaii Belt Road, což je silnice, která vede kolem celého ostrova. Je zde brána, kde musíte zaplatit vjezd do Parku, nepletu-li se, jedná se o $15 na 7 dní. Od vjezdu pak můžete pokračovat k Visitor’s centru a nebo se vydat na některý z treků či na známou Chain of craters road.

Chain of craters road

Chain of craters road je parádní cesta, která vás (jak usoudíte již z jejího názvu) provede kolem několika kráterů, přes mnoho lávových polí (u kterých naleznete cedulky, ze kterého roku pochází) a která vede doslova úžasnou sopečnou krajinou až k pobřeží. Tato cesta byla postavena v roce 1928, aby spojila Crater Rim Drive a Makaopuhi Crater, v roce 1959 byla prodloužena, aby vedla až do vesničky Kalapana severně od Hawai’i Volcanoes National Park. Již v roce 1969 však byla částečně zalita lávou z erupce sopky Kilauea. Znovuotevřena byla v roce 1979, ale brzy na to, v roce 1983, začala nová vlna erupcí a silnice tak byla až do roku 1996 pravidelně blokována novými výrony lávy z kráteru Puʻu ʻŌʻō.

Silnice zalitá lávou

Silnice zalitá lávou

Silnice dnes měří cirka 38 km, chybějících cirka 12km je pohřbeno pod lávovým polem, ke kterému se můžete dostat (procházka má možná kilometr) a vidět něco, co jinde na světě asi neuvidíte – silnici doslova zalitou lávou. Cestou je možné zastavit na několik treků a je zde také možnost projít se k oblasti s petroglyfy původních havajanů.

Pobřeží na konci Chain of craters road

Pobřeží na konci Chain of craters road

Bohyně Pelé

Sopka Kilauea a její kaldera Halemaʻumaʻu byla tradičně původními Havajany považována za posvátný příbytek bohyně Pelé, bohyně ohně a vulkánů. Havajané toto místo navštěvovali, aby bohyni nabízeli dary a obětiny. V roce 1790 se na toto místo vydala skupina bojovníků společně s ženami a dětmi, bohužel je však překvapila nečekaně silná erupce a většina z nich umřela a z nichž někteří v lávě zanechali stopy, které zde můžete dodnes vidět.

Která místa můžete v Hawai’i Volcanoes National Park vidět?

Pro hezký přehled toho, kde co v Hawai’i Volcanoes National Parku je a jak velký je to park, si stáhněte a prohlídněte skvělou Mapu Hawai’i Volcanoes National Parku v PDF.

Asi nejdůležitější je hlavní Visitor Center, které je kousek za vstupem do parku. Zde se můžete dočíst spoustu zajímavých informací, je zde malá výstavka o mnoha věcech spojených s vulkanickou činností na Big islandu, můžete se zde podívat na krátké video o havajských sopkách a jsou zde také přítomni rangeři, kteří vám rádi a ochotně odpoví na všechny dotazy a také vám řeknou, kam se v parku jet podívat, co nevynechat a kam naopak není povolen vstup (situace se může měnit ze dne na den, samozřejmě jak kvůli sopečné aktivitě, tak i kvůli tomu, že se do některých oblastí může dostat větší koncetrace vulkanických plynů, které jsou zdraví škodlivé – v tom případě pak park uzavírá různé části).

Hned vedle Visitor Centra je Volcano Art Center, které se nachází v původním domě z roku 1877. Zde můžete vidět různé historické fortografie a také galerii umění.

Známé Thomas A. Jaggar Museum leží několik kilometrů západně od Visitor Centre. Najdete v něm několik výstavek a hned vedle něj uvidíte také aktivní průduch Halemaʻumaʻu sopky Kilauea, kam vám doporučuji zajet kromě dne také ve večerních hodinách (park je otevřen 24 hodin denně), kdy kráter září rudou barvou. Museum je pojmenováno po vědci Thomasi Jaggarovi, prvnímu řediteli Hawai’i Volcano Observatory, který muzeum spoluzakládal. Observatoř samotná není přístupná veřejnosti.

Cestou od Visitor Centra k Jaggar Museum uvidíte po pravé straně Kilauea Military Camp, který poskytuje ubytování členům americké armády.

Stoupající pára nedaleko Sulphur banks

Stoupající pára nedaleko Sulphur banks

Dalším zajímavým místem, který na této cestě uvidíte, jsou Sulphur banks, ke kterým vede krátká procházka po dřevěných mostcích (opravdu nedoporučuji z těchto mostků sestupovat přímo na zem, stalo se zde již několik tragických událostí, kdy se pod neukázněným návštěvníkem propadla křehká země a člověk spadl do vřelého průduchu) a která vás zavede kolem několika průduchů, z nichž vychází pára (po deštích voda stéká do stále žhavých útrob Země a následně jako pára vychází ven) až k místu, kde uvidíte krystalky síry a ucítíte také silný sirný zápach (zkažená vajíčka 🙂 ). Po celém chodníčku je řada informativních cedulek, které vám objasní řadu zajímavostí, které můžete vidět.

Sulphur banks

Sulphur banks

Krásná a zajímavá je ale asi celá Crater Rim Drive (na které se právě Visitor Centre a Jaggar Museum nachází), problém je, že bývá poměrně často částečně uzavřená, takže se nedá celá objet.

Nevynechejte rozhodně Chain od craters road, ta vám ukáže sílu přírody a to, čeho je láva schopna 🙂

Co se treků týče, určitě se projděte po Kilauea Iki trailu, který vám ukáže jeden z kráterů sopky Kilauea, kde ještě před pár desítkami let byla žhavá láva, po které se dnes můžete procházet.

Thurston Lava Tube

Thurston Lava Tube

Nedaleko začátku Kilauea Iki trailu najdete také Thurston Lava Tube, což je tunel vytvořený lávou, který je celý průchozí. Také velice zajímavé místo, zvlášť když si uvědomíte, jak vzniklo.

Známý, ale podle mne lehce přeceňovaný je pak Devastation trail, který má sice zajímavý název, ale realita pak není nic extra.

Napau trail je již mnohem náročnějším trekem, který ale ukazuje z Volcanoes National Parku asi to nejlepší, co se sopečné krajiny týče. Vede až kousek ke kráteru Puʻu ʻŌʻō , ke kterému se blíže než tímto trailem nedostanete. Cestou minete řadu kráterů a zajímavých míst včetně lávových stromů (lava trees).

A pro extremisty a milovníky sopečné krajiny se nedá nedoporučit trek do pouště Ka’u, který ale pro většinu lidí nebude, protože vede nepříjemným lávovým terénem a vede opravdu značně depresivní krajinou (ač svým způsobem neuvěřitelnou).

Lava tree

Lava tree

Treků je v národním parku mnohem více, ale uvidíte, které budou přístupné v době vaší návštěvy. Nechte si poradit ve Visitor centru i podle aktuální situace a toho, co zrovna zajímavého v parku lze pozorovat.

Kempování v Hawai’i Volcanoes National Park

Pro kempování doporučuji zvolit kemp Namakani Paio, který leží kousek od vjezdu do Hawai’i Volcanoes National Parku (směrem na jih ostrova) hned vedle cesty Hawaii Belt Road (odbočka je značená). Tento kemp je v opravdu krásném prostředí, kempovat budete na trávě pod vysokými stromy, kemp je čistý a dobře vybavený. Cena by měla být, pokud mne pamět neklame, $15/den za kempovací místo.

Jeden kemp je ještě i přímo v Hawai’i Volcanoes National Parku, ale je prý vybaven jen velice spartánsky (není tam voda), takže jsme jej ani nezkoumali.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.5 hvězdy
    4.5 / 5 (2 )
  • 90%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Zvláštní, depresivní, ale přitom neuvěřitelně zajímavý národní park, který nesmíte vynechat!

dne 2015-01-28 03:00:56

Volcanoes NP... co k tomuto parku napsat? Strávili jsme tady několik dní a bylo to hrozně zajímavé! Podle mne je Volcanoes skvělým národním parkem, kde se můžete setkat se sopkami tak snadno jako málokde na světě.
Celý park je opravdu HODNĚ rozsáhlý. Většina jeho rozlohy je plná sopečné pouště, což jsou depresivní nekonečné plochy lávy bez známek života (a nebo jen s velmi řídkými známkami). Na některých těchto plochách jsou trasy treků, ale upřímně - neměli jsme moc sílu se sem vydat, protože na nás tyto oblasti působily opravdu hodně depresivně. Kromě těchto ploch je ale ve Volcanoes také několik dosud aktivních sopek, které je možné pozorovat, je zde návštěvnické centrum s bezva prohlídkami (a rangery, kteří vám poradí a poskytnou přehršel informací), dokonce zde mají i hotel.
Pokud mohu doporučit, před cestou do Volcanoes si telefonicky ověřte současnou situaci v parku. Často se stává, že kvůli erupcí jsou uzavřeny různé části parku (kvůli vysokým koncentracím sopečných plynů ve vzduchu, které mohou způsobovat zdravotní potíže), takže je dobré sem vyrazit, když je k dispozici to, co chcete vidět (ne vždy ale budete mít štěstí, protože nezřídka jsou části parku uzavřeny i několik týdnů). Samotný park je velmi přehledný, jsou tady dobře značené cesty s vyznačenými zajímavými místy, které můžete projet v pohodě během jednoho dne a v dalších dnech se vydat na nějaké treky. Nám se nejvíce líbila vyhlídka na kráter sopky Kilauea, dále Suphur banks se stezkou vedoucí mezi místy, kde krystalizuje síra. Hrozně zajímavý byl trek Kilauea Iki, moc zvláštním místem jsou lava tubes a určitě si nenechte ujít sice dlouhou, ale fascinující cestu Chain of craters road i s jejím světoznámým koncem (lávou zalitá cedule Road closed).
Pokud projdete výše uvedená místa, počítejte s tím, že to svižným tempem zvládnete i v rámci jednoho náročného dne. Osobně bych ale doporučil program rozvolnit a uvedená místa si dát do dvou dnů a vše si více užil. Pokud k tomu budete chtít přidat některý z dalších treků, počítejte s delší dobou, kterou zde strávíte.
V každém případě je Volcanoes jedním z top míst ostrova Big island a jedním ze symbolů Havajských ostrovů, takže si na něj vyhraďte dostatek času ve svém itineráři. Je to velmi zvláštní místo a nám se tady hrozně líbilo, protože je to něco úplně jiného než sousední oblasti Big islandu, které jsou krásně zelené a plné života.



Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Ne moc hezké místo, ale hrozně zajímavé

dne 2015-01-23 09:29:38

Zajímavý národní park, typický pro Havaj. Není to nějak extra hezké místo, protože je to prostě skoro všude zalité lávou. Ale je to hrozně zajímavé. Nejvíc se mi líbil krátek Kilauea v noci, přednáška ve visitors centru, Thorton lava tube, lávové stromy a vyhlídka na kilauea kráter u začátku stezky k Sulphur banks, kde se točily mraky a místo mělo úplně brutální atmosféru jako z nějakého hororu.
Nešli jsme žádný trek (neměli jsme úplně dobré boty a povrch je tady na chození docela náročný), což mě mrzí, protože jsem chtěl jít k tekoucí lávě, ale prý je to hodně náročné a hodně dlouhé a vyčerpávající. Možná někdy příště :) Myslím, že halvně pro rodiny s dětmi je to myslím hodně poučné místo.



Dovolená Hawai’i Volcanoes National Park

Dovolená Hawai’i Volcanoes National Park je dobrou volbou pro každého, koho láká Havajské ostrovy. Podívejte se na aktuální zájezdy do destinace Hawai’i Volcanoes National Park a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem a rezervovat zájezd, který se vám bude líbit nejvíce!