Alexandria je starobylé město, které založil Alexandr Veliký již v roce 332 před naším letopočtem. Je nejevropštějším městem v Egyptě. Není tolik ovlivněna arabskou kulturou jako některá jiná egyptská města. Je to zřejmé i ze způsobu oblékání místních obyvatel. Ženy nebývají tolik zahalené jako v ostatních částech země. Dnes je Alexandria město plné luxusních hotelů plných cizinců i samotných Egypťanů.

Alexandria

Alexandria

Podél moře se táhne jedna městská část – Corniche, která je výrazně ovlivněna řeckou kulturou. Pravou tvář Alexandrie ukazují periferie. Alexandrijské pláže jsou tvořeny bílým pískem a omývány mořem azurové barvy. Turisté zde najdou i mnoho kulturně-zábavných míst, jako například Kleopatřiny lázně. Návštěvníci, kteří sem jedou za historií, nebudou zklamáni.

Alexandria se pyšní krásnou architekturou Alexandria se pyšní krásnou architekturou

© eFesenko / Shutterstock.com

V Alexandrii žijí asi 3 miliony obyvatel. Město je nejdůležitějším egyptským přístavem. Centrum města tvoří náměstí Midan Saad Zaghoul. Nachází se tu dva přístavy – Západní a Východní. Výletní a opravní lodě směřují do Západního přístavu, z Východního přístavu vyplouvají lodě rybářské.

Zakladatel a stavitel Alexandrie

Alexandr Veliký založil město na místě, kde stála malá rybářská vesnice. Stavba byla svěřena Ptolemaiovi Sotérovi, pozdějšímu faraonovi a zakladateli rodu Ptolemaiovců. Ten dal postavit proslulou knihovnu, slavný Múseión i jeden ze sedmi divů světa – maják na ostrově Faros.  Maják do dnešní doby nevydržel. Byl zničen na začátku 14. století zemětřesením. Alexandrie byla znovu objevena za napoleonských válek. Napoleon ji učinil nejdůležitějším přístavem středomoří, když v Egyptě objevil starověké památky nedozírného významu. Alexandrie se stala synonymem vzdělanosti a místem vyhledávaným umělci z celého světa.

Ptolemaios Sotér

Ptolemaios Sotér

Dnes je Alexandria vyhledávána především turisty. Ubytovat se mohou v pestré nabídce hotelů.

Pevnost Quait Bey

Pevnost Quait Bey byla postavena v roce 1480 sultánem Kajtbájem. Dokončil propojení ostrova Faros s pevninou. Pevnost stojí na místě, kde se až do roku 1326 tyčil 110 metrů vysoký maják – jeden ze sedmi divů světa. Oheň udržovaný na vrcholu majáku prý byl vidět až ze vzdálenosti 57 kilometrů. Pevnost je architektonicky zajímavá stavba, vede k ní úzká cesta s mnoha schody. Dnes je tu umístěno Námořní muzeum.

Pevnost Quait Bey Pevnost Quait Bey

© Mark52 / Shutterstock.com

Katakomby

Římské katakomby pocházejí z 1.- 2. století našeho letopočtu. Tvoří je 35 metrů hluboké pohřebiště, postavené ve 3 patrech. Dvě patra jsou vyzdobena egyptskými, řeckými a římskými prvky, jedno patro je zatopeno vodou.

Ptolemaiův pilíř

Ptolemaios I. Sotér během své vlády rozšířil víru v boha Serapise, kterého si vymyslel. Spojil dohromady egyptského Usira a řeckého Dia, čímž chtěl oba národy sblížit. V Alexandrii mu postavil chrám Serapeum. Na místě chrámu stojí dnes už jen třicetimetrový sloup, který tu nechal postavit římský císař Dioklecián. V době křižáckých výprav byl sloup mylně přisouzen právě Ptolemaiovi, a proto dodnes nese jeho jméno.

Ptolemaiův pilíř Ptolemaiův pilíř

© Copycat37 / Shutterstock.com

Palác Montazah

Palác Montazah dříve sloužil jako jedno ze sídel egyptské královské rodiny. Proslavil se především svými nádhernými zahradami a parky, které jediné jsou veřejnosti přístupné. Styl je vzdáleně podobný stylu maurskému.

Palác Montazah

Palác Montazah

Alexandrijská knihovna

Alexandrijská knihovna byla údajně postavena v roce 288 před naším letopočtem, za krále Ptolemaiose II. Svého času měla věhlasnou pověst. Bylo zde uloženo asi 700 tisíc pergamenových svitků a chlubila se největší sbírkou písemností. V roce 48 před naším letopočtem, když byla Alexandria obsazena vojsky Julia Caesara, byla knihovna omylem zapálena a zničena. Části knihovny se prý ale zachovaly. Podle některých učenců došlo k úplnému zničení v roce 370 našeho letopočtu. Rozhodl o něm císař Aurelius, po roztržce s královnou Zenobií.

Knihovna v Alexandrii

Knihovna v Alexandrii

V říjnu roku 2002 byla slavnostně otevřena nová Alexandrijská knihovna a svým působením má navázat na knihovnu původní. Zvláštností knihovny je její digitální archiv. Alexandrijská knihovna si dala za cíl vytvořit největší odbornou sbírku na světě. Součástí knihovny je planetárium, studovna pro zrakově postižené, muzeum antiky, muzeum rukopisů či sbírky minerálů.

Moderní architektura alexandrijské knihovny

Moderní architektura alexandrijské knihovny

Řecko – Římské muzeum

Rozsáhlé muzeum nedaleko knihovny s kolekcemi od nejstarší doby Egypta. Muzem doplňuje nádherná zahrada, kde výstava exponátů pokračuje. Nalezneme zde nespočet mramorových soch, papyrů, mumií, sarkofágů, ozdobných předmětů a samozřejmě suvenýrů.

Hydrobiologické muzeum

Hydrobiologické muzeum se pyšní  padesáti akvárii plnými ryb, mušlí, škeblí či mořských hub. Pýchou muzea je 16,5 metrů velká kostra velryby.

Muzeum krásného umění

Muzeum krásného umění láká milovníky malířství a obrazů.

Royall Jewellery Museum skrývá nádhernou sbírku šperků a drahocenných předmětů.

Římský amfiteátr

Pokud jste ještě neviděli žádný z římských amfiteátrů, můžete tak učinit v Alexandrii. Nachází se tu totiž jediný amfiteátr v Egyptě. Byl objeven v 60. letech minulého století v překvapivě zachovalém stavu a dodnes probíhá jeho postupná rekonstrukce.

Římský amfiteátr v Alexandrii

Římský amfiteátr v Alexandrii

Mešita Abú el-Abbás

Restaurovaná mešita s krásně zdobenou kopulí. Byla vybudována  již v 18. století a je považována za mistrovské dílo arabské architektury. Během měsíce ramadánu je mešita místem setkání věřících.

Mešita Abu el-Abbás Mešita Abu el-Abbás

© eFesenko / Shutterstock.com

Alexandria a okolí – další zajímavá místa

Z míst, která stojí za návštěvu, nelze opominout Kleopatřiny lázně, zbořený chrám Ramsesa II. nebo kostelík z raného koptského období . Většina pamětihodností, muzeí, kostelů atd. mívá otevřeno mezi devátou hodinou ranní a čtvrtou hodinou odpolední. V pátky bývá okolo poledne zavřeno, z důvodu důležitých modliteb.

Turisticky nejvytíženějším místem Alexandrie je, mimo památek, hlavní promenáda Sharia 26th July. Na jejím jednom konci se dnes tyčí pevnost. Na její stavbu byly použity rovněž zbytky majáku, který tu původně stál.

Ulice Alexandrie Ulice Alexandrie

© eFesenko / Shutterstock.com

Kromě návštěvy významných historických památek,  turisty láká také moře a slunce. Alexandrijské pláže jsou tvořeny bílým pískem a omývány mořem azurové barvy. Táhnou se po celém pobřeží až po Mersa Matrou, přírodní zátoku s průsvitnou vodou. Kouzelné je letovisko Sidi Abdel Rahman, v oddělené zátoce s křišťálovou vodou. Na ostatní pláže se dostanete místními autobusovými linkami či na vypůjčených bicyklech.

Malé rybářské městečko Abu Qir nabízí skvělá místa pro opalování, rybaření, plavání a ochutnávání darů moře. Uděláte dobře, když navštívíte i sousední Agami nebo Hannoville. Orientální jídla můžete ochutnat v restauraci Athineos, čínská třeba v China House, nacházející se na terase hotelu Cecil Sofitel.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (1 )
  • 80%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Neegyptské město s pár zajímavými místy, které ale klidně vynechte

dne 2014-11-09 02:43:13

Do Alexandrie jsem se dostala víceméně náhodou a docela jsem si to tady užila. Je to trošku jiné město než zbytek Egypta, což mě trošku překvapilo. Je tady pár zajímavých míst, které stojí za návštěvu, ale upřímně řečeno - že bych se sem vypravila na dovolenou a nebo sem zajela třeba z hotelu v Hurghadě, to určitě ne. Snad jen kdybych měla celý Egypt už projetý a chtěl vidět ještě něco dalšího.
Z míst, která jsem mohla vidět, zmíním jen palácové zahrady (vcelku hezké, ale zahrady u nás v ČR jsou mnohem hezčí), líbila se mi pevnost Quaitbei, byla jsem na kávě v Alexandrijské knihovně (hlavně samotná budova je zajímavá!), velmi hezké jsou katakomby Kom Shoqafa a to je z města asi tak vše zajímavé. V podstatě je to na jeden trošku náročnější den.
Kdybych tady nebydlela u kamaráda, tak bych sem asi nejela. Ale líbilo se mi tady, tak nechci říkat, že bych sem už nikdy nejela. Pláže tady nejsou nic moc, je lepší vyjet mimo město.



Dovolená Alexandria

Zaujal vás náš článek o destinaci Alexandria v Egyptě? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Alexandria nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Egyptě je skvělá volba!